16% no visām mājsaimniecībām Latvijā joprojām lieto tualeti bez ūdens novada

Lai gan dzīvošana antisanitāros apstākļos nav būtiska Latvijas problēma, tomēr vēl joprojām laukos un daļa maznodrošinātu cilvēku iztiek ar sauso tualeti. Pēc Centrālās Statistikas pārvaldes (CSP) datiem visvairāk iedzīvotāju bez mūsdienīgas tualetes dzīvo Latgalē (29%) un Vidzemē (28%). Savukārt vislabākajos dzīves apstākļos dzīvo rīdzinieki - tikai 3% rīdzinieku nav tualetes ar ūdens novadu, informē "Villeroy&Boch" komunikācijas konsultante Inese Ozoliņa.

''Villeroy&Boch'' atgādina, ka līdz ar mūsdienu tualetes ar ūdens novadu izgudrošanu būtiski samazinājās daudzu slimību izplatība, kuru cēlonis, galvenokārt, ir antisanitārie apstākļi. Lai gan mūsdienās tā ir normāla prasība dzīves apstākļiem, tomēr vēl pirms pāris desmitiem gadu šādu tualešu nebija vai to pieejamība bija ierobežota.

Tomēr pasaulē vēl joprojām ir daudzi reģioni, kur cilvēki dzīvo antisanitāros apstākļos. Pēc ANO aprēķiniem aptuveni 2,5 miljardi jeb 1/3 pasaules iedzīvotāju dzīvo bez drošas un tīras tualetes. Tādēļ Starptautiskajā Tualetes dienā ar labdarības organizāciju atbalstu pasaulē notiek dažādi labdarības projekti, kuru mērķis ir palīdzēt ierīkot sanitārās telpas nabadzīgajos reģionos, lai tādā veidā samazinātu daudzu slimību, piemēram, holēras, dizentērijas un citu izplatīšanos.

Lai gan pirmās liecības par klozetpodiem ar ūdeni ir atrastas grieķu, romiešu, seno ķīniešu un šumeru kultūrās pirms vairākiem tūkstošiem gadu, tomēr pirmais modernais klozetpods tika izgudrots Anglijā 16.gadsimta beigās karalienes Elizabetes I galmā. Mūsdienu poda prototipu ar atsevišķu ūdens tvertni pirmo reizi prezentēja 200 gadus vēlāk – 18.gs beigās to izdarīja skots Aleksands Kummings (Alexander Cummings). Bet par uzvaras gājiena sākumu var minēt zinātnieku L.Pastēru, kas aktīvi norādīja uz kopsakarībām starp slimībām un higiēnas neievērošanu, veicinot izpratni par sanitārās telpas nepieciešamību mājās.

''Villeroy&Boch'' pirmo reizi pievērsās modernai vannas istabai jau 1870.gadā, aprīkojot pirmās privātās vannas istabas, publiskās pirtis un slimnīcas ar podiem, bet kopš 1899.gada nodrošināja ražošanu plašam patēriņam. Tiesa, modernās vannas istabas koncepti parādījās mājās, sākot ar iepriekšējā gadsimta sešdesmitajiem septiņdesmitajiem gadiem.

Uzņēmums informē, ka pēc ANO iniciatīvas 19.novembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā Tualetes diena (World Toilet Day), kuras mērķis ir pievērst uzmanību cilvēku antisanitārajiem dzīves apstākļiem pasaulē.

Jāatzīmē, ka ''Villeroy&Boch'' ir santehnikas un interjera dizaina produktu ražotājs. Uzņēmuma ar galveno biroju Vācijā ražotnes atrodas Eiropā, Meksikā un Taizemē. Produktu sortimentu veido trīs jomas: vannas un labsajūta, galda piederumi un flīzes. Pateicoties vairāk nekā 265 gadu uzņēmuma vēsturei, mūsdienās ''Villeroy&Boch'' ir kļuvis par Eiropas dzīvesstila zīmolu 125 pasaules valstīs.

Foto: Michael Coghlan/flickr.com.

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!