9 augi, kas attīra gaisu
Neatkarīgi no tā, vai dzīvo jaunbūvē vai padomju laikā celtā mājā, ļoti iespējams, ka telpās klusiņām izdalās toksīni. Ķīmiskie savienojumi atrodami krāsu, plastmasas, grīdas segumu, tīrīšanas līdzekļu un daudzu būvmateriālu emisijās. Lai kaut nedaudz attīrītu iekštelpu gaisu, izvēlies pareizos istabas augus!
Visbiežāk mājā atrodami: formaldehīdi, kas izgaro no mīkstā grīdas seguma un paklājiem, polsterējumiem, līmēm, krāsām un lakām; benzols izgaro no plastmasas, sintētiskajām šķiedrām, smērvielām, gumijas, pesticīdiem; trihloretilēns sastopams krāsu šķīdinātājos, paklāju tīrīšanas līdzekļos un līmvielās.
Daba mīl līdzsvaru, tāpēc sastopami vairāki augi, kas efektīvi attīra gaisu no piesārņojuma. 200 m2 lielas mājas attīrīšanai novieto 15 – 20 augus vidēja lieluma podos. Labāk, lai podiņā aug vesela ģimenīte, tādējādi savu uzdevumu veicot vēl efektīvāk. Tomēr, iegādājoties augus, pārliecinies, vai tie nav bīstami mājdzīvniekiem un maziem bērniem!
Spatifīla
Miera lilija absorbē benzonu, formaldehīdu, trihloretilēnu, ksilolu, amonjaku un citus, kaitīgus ķīmiskos savienojumus.
Lai palielinātu gaisa attīrīšanas efektivitāti, no lapotnes regulāri notīri putekļus un iegādājies ar baltajiem, kallām līdzīgajiem ziediem izplaukušu augu.
Dracēna
Dracēna absorbē formaldehīdu, ksilolu, toluolu, benzonu un trihloretilēnu.
Dracēnas pieejamas dažādos izmēros, formās un krāsās, līdz ar to atšķiras arī to vēlamā vide un kopšana.
Krizantēmas
Šie košie un interesanti smaržojošie augi absorbē formaldehīdu, ksilolu, benzonu un amonjaku.
Tehniski krizantēma nav telpaugs, tomēr, ar atbilstošu kopšanu, tā ziedēs apmēram sešas nedēļas. Pēc tam vari to pievienot kompostkaudzei un iegādāties jaunu podiņu.
Bambusa palma
Ar bambusa palmas palīdzību telpās iespējams samazināt formaldehīda, benzona, oglekļa monoksīda, ksilola un hloroforma klātbūtni.
Bambusa palmas var izaugt no nepilna metra līdz pat 1,50m un vairāk augstumam. Tās nemīl tiešus saules starus un zirnekļa ērcītes.
Zelta scindapsis
Epipremna absorbē formaldehīdu, ksilolu, toluolu, benzonu, oglekļa monoksīdu un citus ķīmiskus savienojumus.
Šis augs tiek uzskatīts par vienu no vērtīgākajiem gaisa attīrītājiem. Tam nepatīk tieši saules stari, bet to iespējams apgriezt, kad tas izaudzis par garu.
Angļu efeja
Efeja absorbē benzonu, oglekļa monoksīdu, formaldehīdu, trihloretilēnu, kā arī pelējuma un dzīvnieku fekāliju alergēnus.
Mūžzaļš augs, kas ir labi pielāgojies apstākļiem iekštelpās. Tāpat kā zelta scindapsi, to var audzēt iekarināmā podā, turklāt efeja ir laba izvēle vāji apgaismotām vietām.
Aglaonēma
Ķīnas mūžzaļais augs absorbē benzonu, oglekļa monoksīdu, formaldehīdu, trihloretilēnu.
Šis ir kallu dzimtas augs, kam reizi divos trijos gados nepieciešama pārstādīšana. Vasaras sākumā izplaukst nelieli, kallu formas ziedi.
Hrizalidokarpus
Zeltaugļu palma absorbē benzonu, oglekļa monoksīdu, formaldehīdu, trihloretilēnu, ksilolu.
Šis palmu dzimtas auga dzimtene ir Madagaskara, tāpēc tam patīk atrasties gaišā vietā ar tiešu saules staru noēnojumu. Hrizalidokarpus ne tikai lieliski attīra gaisu, bet arī to mitrina.
Parastais gumijkoks
Augs absorbē oglekļa monoksīdu, formaldehīdu, trihloretilēnu un citus ķīmiskus savienojumus.
Gumijkoks ir mūžzaļš augs, kura izcelsmes vieta ir Indija. Īpaši labi šis augs novērš formaldehīda klātbūtni telpās. Tam patīk dzīvot gaišā vietā un mēreni mitrā augsnē, turklāt laiku pa laikam no putekļiem nepieciešams notīrīt gumijkoka lapas.
Foto: Richard Elzey/Flickr.com; Maja Dumat/Flickr.com; Forest and Kim Starr/Flickr.com; lcm1863/Flickr.com; Cristina/Flickr.com