Dārza sagatavošana ziemai
Nupat ir pēdējais brīdis, lai sagatavotu savu piemājas dārzu ziemas miegam.
Tie, kuriem jau ir pieredze ar dārza ieziemošanu, zina, ka tas ir vesels pasākumu komplekss, kurš sastāv no puķu dobju, zālāja, strūklakas, dīķa, krūmāju, koku, pat darbarīku un citu dārza lietu sagatavošanas ziemai un salam. Ja to visu laicīgi un pilnvērtīgi neizdara, tad nākamajā sezonā var rasties daudz nepatīkamu problēmu un izdevumu saistībā ar dažādu kaitēkļu savairošanos, stādu sabojāšanos un jauna dārza inventāra iegādi. Sagatavošanas process pēc savas būtības nav sarežģīts, bet gana laikietilpīgs. Lūk, apkopojums ar rudenī dārzā darāmajiem darbiem!
Jāsāk ar sīpolveidīgajiem, kuri nedrīkst pārziemot augsnē
Pirmajām salnām pats pirmais, ar ko vajadzētu sākt – jāizrok sīpolveidīgie augi, kuri nevar ziemā atrasties augsnē, piemēram, kannas, gladiolas, dālijas utt. Pirms novietot sīpoliņus (gumus) savā pagrabā vai citā vēsā vietā, kur tos vajadzēs paglabāt līdz pat pavasarim, tos vajag kārtīgi notīrīt no augsnes, kā arī nomazgāt kālija permanganāta šķīdumā (1g uz 1l ūdens) un kārtīgi nosusināt. Pēc šīs procedūras izdarīšanas, sīpolus atstāj vēsā vietā pārziemot.
Daudzgadīgo augu sagatavošana
Tālāk vajadzētu pievērsties daudzgadīgiem augiem, kuri uz ziemas periodu paliek augsnē. Piemēram, peonijas jāattīra no nokaltušiem kātiem un jāapgriež apmēram 100 milimetru augstumā no augsnes virsmas, tad jāpārklāj ar egļu zariem un augu paliekām. Tāpat kā peonijas nepieciešams pārklā tarī rozes. Pēc tam, kad gaisa temperatūra ir pazeminājusies zem 5oC, tējas un krūmu rozes apgriež 0,3 – 0,4 metru augstumā no zemes, apber ar zemi, pa virsu apberot ar nokritušām koku lapām un egļu skujām.
Sīpolveidīgie, kurus jāliek zemē tieši rudenī
Rudens ir laiks, kad daži no sīpolveidīgiem augsnē ir jāliek tieši tagad, piemēram, tulpes, hiacintes, narcises utt. Šo augu sīpoliņus obligāti jāmulčē ar augu kompostu, lapām 100 mm augstumā no zemes virsmas. Bez tam rudenī var iesēt, piemēram, zvaniņus, lupīnas, kliņģerītes, delfīnijas. Pirms to darīt, sagaidiet, kad gaisa temperatūra noslīdēs stabili zem 5oC.
Zālāja sagatavošana
Vispirms jāattīra zālājs no nodzeltējušas un bojātas zāles un no koku lapām. Tad zāli nopļauj iespējami īsāku un pārber ar kūdru vai tīrām upes smiltīm, kurās ir daudz augiem nepieciešamās minerālvielas.
Krūmāju sagatavošana
Visus krūmājus, arī avenājus, jāņogulājus, attīra no nokaltušiem un bojātiem zariem, Augsni ap krūmiem uzrok un pievieno tai kūtsmēslus. Pie kam krūmi jāsasien vienā pušķī, lai sniegs ar savu smagumu zarus nesalauztu un nesabojātu. Savukārt, lai ar garantiju pasargātu no sala avenājus un kazenājus, tos vajag uzmanīgi pieliekt pie zemes un pārklāt ar zariem, lapām vai citiem materiāliem.
Par koku, strūklakas, dīķa un dārza intventāru sagatavošanu ziemai lasiet šī raksta otrajā daļā.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Tony Crescibene