Izvēlies videi draudzīgus būvmateriālus
Pēdējā laikā būvniecībā vērojama tendence - aizvien vairāk tiek izmantoti ekoloģiski tīri celtniecības materiāli, kas neapdraud apkārtējo vidi. Sniedzot priekšroku tieši šāda veida materiāliem, cilvēks var parūpēties ne tikai par vidi, bet arī par savu un apkārtējo cilvēku veselību.
Par kaitīgiem jeb videi nelabvēlīgiem materiāliem dēvē tos, kuru ražošanā tiek izmantotas sintētiskās vielas. Turklāt tādu materiālu ražošanā patērē vairāk enerģijas. Par sadalīšanos vai reciklēšanu nevar būt nemazākas runas. Pēc izmantošanas šie materiāli nonāk atkritumu poligonos, kur turpina piesārņot augsni un gaisu.
Videi nelabvēlīgi būvmateriāli
* Putuplasts izdala toksisku vielu – stirolu (feniletilēns), kas varētu izraisīt miokarda infarktu un vēnu trombozi.
* Siltumizolācijas paneļu ražošanā tiek izmantoti poliuretāni, kuru sastāvā ir tādas toksiskas vielas kā izocianāti.
* Linolejs, vinila tapetes un dekoratīvā plēve – plaši pielietojami celtniecības materiāli, kuru dēļ gaisā nonāk smagie metāli. Šādu vielu uzkrāšanās cilvēka organismā var izraisīt audzējus.
* Sliktas kvalitātes krāsas, lakas un mastika arī uzskatāmas par cilvēka veselībai bīstamiem celtniecības materiāliem, jo satur svinu, varu, toluolu, ksilolu, krezolu. Šīs vielas tiek uzskatītas par narkotiskām.
* Kā zināms betons izceļas ar savu izturību un blīvumu. Diemžēl tieši šīs īpašības kavē brīvu gaisa iekļūšanu un veicina elektromagnētisko viļņu pastiprināšanos. Dzelzsbetonam ir tieši tādi paši trūkumi. Rezultātā, cilvēki, kas dzīvo vai strādā no šiem materiāliem būvētās celtnēs, ļoti bieži izjūtu nogurumu un nespēku.
* Polivinilhlorīds sastopams daudzu krāsu un laku sastāvā. Tas var izraisīt aknu un asinsvadu slimības.
* Poliuretāna putas, kuru sastāvā ir putekļi, ļoti slikti ietekmē ādu, acis un plaušas.
Videi draudzīgi būvmateriāli
Tie ir materiāli, kuru ražošanas un ekspluatācijas procesā necieš apkārtēja vide. Šo materiālu klātbūtne var pozitīvi ietekmēt cilvēku fizisko un garīgo stāvokli. Pastāv pilnīgi un daļēji ekoloģiski materiāli.
Pilnīgi ekoloģiskos materiālus mums sniedz daba. Tie ir koks, akmens, dabīgās līmes, kaučuks, korķis, zīds, filcs, kokvilna, dabīgā āda, salmi, bambuss un citi. Visi šie materiāli celtniecībā tiek izmantoti gadsimtiem ilgi. Vienīgais to trūkums ir tāds, ka tie ne vienmēr atbilst tehniskām prasībām (nepietiekami izturīgi, grūti transportējami u.c.).
Tieši tādēļ mūsdienās visbiežāk tiek izmantoti daļēji ekoloģiski materiāli, kas arī tiek ražoti no dabas resursiem, ir videi draudzīgi, taču tiem ir labāki tehniskie rādītāji.
Pie tādiem materiāliem attiecināmi:
* Ķieģelis,
* Flīzes,
* Putubetona bloki,
* Materiāli, kas izgatavoti no alumīnija un silīcija,
* Dakstiņi.
Piemēram, ķieģeļi tiek izgatavoti no māla, neizmantojot ķīmiskās piedevas un krāsvielas. Sienas no šī materiāla ir izturīgas un ļoti ilgi kalpo.
Katram no mums ir iespēja uzlabot savu dzīves līmeni. Zināms, ka cilvēki lielāko daļu sava laika pavada tieši telpās, tāpēc ir ļoti svarīgi, no kā ir būvētas šīs celtnes. Būvējot savu māju no ekoloģiski tīriem materiāliem vai izmantojot tos telpas iekšējā apdarē, mēs varam izveidot veselīgu atmosfēru.
Foto: Stock.XCHNG.