abc.lv skaitļos

Lietotāji online100
Aktīvie uzņēmumi25212
Nozares raksti1277
Ekspertu atbildes3041
Kā paildzināt polimērbitumena jumta seguma kalpošanas laiku? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā paildzināt polimērbitumena jumta seguma kalpošanas laiku?

Kā paildzināt polimērbitumena jumta seguma kalpošanas laiku?

Avots: Žurnāls "Būvinženieris", 2019. gada jūnijs, Nr. 68

http://www.buvinzenierusavieniba.lv/
https://buvinzenieriem.lv
https://www.facebook.com/BuvinzenierisLBS/

Žurnālu "Būvinženieris" var abonēt www.buvinzenieriem.lvwww.abone.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt  iegādāties žurnālu var "Preses serviss" tirdzniecības vietās: www3.presesserviss.lv.

Banner 280x280

Raksta autors: Ainārs Dudars, "TechnoNICOL" tehniskais speciālists Latvijā

Līdzīgi kā automašīna vai cits intensīvi lietots mehānisms, jumta segums var nodrošināt savu galveno funkciju pilnā apjomā tikai tad, ja regulāri tiek pārbaudīts tā stāvoklis un veikta nepieciešamā apkope.

Ja segums netiek uzturēts, jumta konstrukcija īpašnieku informē ar noplūdēm, aukstumu, ledu un citām problēmām. Apskatei un uzturēšanai nepieciešami nelieli laika un finanšu resursi, taču tas jāuzskata par ieguldījumu struktūras uzturēšanā.

Pietiek ar dažiem gadiem

Uzņēmuma "TechnoNICOL" eksperti, apskatot dažādus jumtus, atkārtoti kļuva par lieciniekiem tam, kā jumts tikai dažu gadu laikā kļuvis neuzticams. Par nevēlamo pārvērtību iemeslu kalpo nevīžīga attieksme pret jumtu un tā konstrukciju. Latvijai ir raksturīgi visi četri gadalaiki, un katram mēdz būt vairāk vai mazāk ekstrēmas izpausmes – vētras, stipri lieti, sniegs, rudens lapu birums, cilvēki, kuri apkalpo vai uzstāda iekārtas uz ēkas jumta. Šo un citu faktoru iedarbības dēļ var tikt norauti vai bojāti dažādi jumta elementi vai – ļaunākajā gadījumā – bojāta jumta hidroizolācija, un tāpēc mitrums iekļūst jumta konstrukciju siltumizolācijā.

Siltumizolācijai samirkstot, ievērojami samazinās izolējošās spējas un palielinās apkures izmaksas. Nākamais solis ir mitrums vai no griestiem pilošs ūdens. Ja tas notiek, seku likvidācijai nepieciešami ievērojami lielāki ieguldījumi nekā regulārai jumta apskatei un apkopei divas, četras reizes gadā. Turklāt jumta seguma garantija ir spēkā tikai tad, ja notiek jumta regulāra apsekošana un apkopes.

Vienkārši noteikumi

Nevainojamu jumta ekspluatāciju var nodrošināt, ievērojot vienkāršus noteikumus, kuri atšķiras atkarībā no izmantotā jumta seguma veida vai konstrukcijas.

Izskatīsim ekspluatācijas noteikumus plakanam, lēzenam, savietotam jumtam ar polimērbitumena segumu. Jumta seguma ieklāšanas tehnoloģiju ievērošana un atbilstoša apkope ekspluatācijas laikā var nodrošināt jumta seguma un konstrukcijas mūžu līdz pat 30 gadiem bez remonta.

Regulāra apsekošana ir ilgmūžības garants. Jumti ar polimērbitumena segumu jāapseko vismaz divas reizes gadā – pavasarī un rudenī. Latvijā uz jumta nereti kāpj tikai tad, kad ūdens kādam sāk pilēt uz galvas, pirms tam izsūcoties cauri visam jumta konstrukcijas pīrāgam. Ūdens ceļš no jumta seguma līdz telpas griestiem var būt ļoti ilgs, ievērojami sabojājot konstrukcijas materiālus.

Lai ātrāk noteiktu bojājumus

Plānveida jumta apsekošana ļaus ātrāk noteikt bojājumus, ja tādi ir. Ziemā pārvietošanās pa jumtu bieži saistīta ar sniega tīrīšanu. Sniegs no jumta jātīra, ja iespējamā sniega slodze pārsniedz aprēķināto. Regulāra sniega tīrīšana nav nepieciešama, jo tas nepalielina siltuma zudumus. Gluži pretēji, sniegs kalpo kā papildu izolācijas slānis. Ja jumta siltumizolācijas slānis ir nepietiekams, sniegs kūst un sasalst, uz jumta seguma virsmas veidojas ledus slānis un ledus svara dēļ palielinās slodze uz jumta konstrukciju. Šādos gadījumos sniegu notīra, izmantojot plastmasas vai koka lāpstas, bet ir svarīgi saglabāt ap desmit centimetriem biezu sniega segu. Visbiežākā kļūda – sniegu notīrīt līdz pašai virskārtai, izmantojot metāla lāpstas, kas bojā jumta segumu. Cirvju, laužņu un līdzīgu instrumentu izmantošana jumtu tīrīšanā segumu nopietni bojā.

Pavasarī, kad sasalšanas un atkušanas cikli mijas cits ar citu, jārūpējas, lai ūdens notekas nebūtu ar ledus korķiem piltuvēs. Rudenī ūdens novadīšanas sistēma ir jāattīra no lapām, zariem, sūnām, gružiem, lai ziemā ūdens var aizplūst pa paredzētajiem ceļiem. Ja jumts un jumta konstrukcija izveidota ar pareizu slīpumu bez ilgstoši stāvoša ūdens zonām, ledus korķiem ūdens novades sistēmā nevajadzētu rasties.

Lieki priekšmeti

Pieredze dažādu jumtu pārbaudēs pierāda, ka bieži bojājumu cēlonis ir bēdīgi slavenais cilvēciskais faktors un bezatbildība. Uz jumta novietoti priekšmeti, kuriem tur nevajadzētu būt, piemēram, kāpnes, koka paletes, jumta ekspluatācijas laikā izvietotas iekārtas utt., bojā jumta hidroizolāciju. Priekšmeti, ar savu svaru ilgstoši iedarbojoties uz jumta segumu, var to bojāt.

Nopietna problēma ir iekārtu neatļauta vai neatbilstoša uzstādīšana. Piemēram, kondicionierus, antenu mastus un citas iekārtas visbiežāk uzstāda pēc principa – kā ērtāk –, bez saskaņošanas ar ēkas īpašnieku un bez sapratnes par jumta seguma ekspluatāciju. Kabeļu stiprinājumi un citi savienojumi ar jumtu nereti izveidoti ārkārtīgi pavirši, nepārliecinoties par hermētiskumu, un veicina ūdens ieplūšanu jumta konstrukcijā.

Svarīgi nodrošināt, lai visi darbi uz jumta ir saskaņoti ar ēkas īpašnieku un notiek tā, lai jumta segums netiek bojāts. Nepieciešamības gadījumā jāpieaicina jumiķis, lai izveidotu atbilstošus iekārtu pieslēgumus jumta segumam. Ieteicams reģistrēt personas, kas apmeklē jumtu, lai precizētu tur veiktos darbus.

Uzmanība pieslēgumiem

Jumta apskates laikā jāpievērš uzmanība hidroizolācijai, īpaši – jumta pieslēgumiem pie vertikālām konstrukcijām, gaisa izvadiem, parapetiem un citām vietām, kur izmantoti hermētiķi, piespiedlīstes un skavas parapetos –, kā arī savienojumu kvalitātei.

Nepareizs parapeta virsmas slīpums var radīt problēmas. Slīpums, kas vērsts uz fasādi, izraisīs tās samirkšanu un to bojās. Ja parapets uzstādīts bez plaknes slīpuma, stāvošs ūdens ietekmēs parapeta materiāla pārklājumu, kas var radīt negatīvas sekas.

Ilgstoši stāvoša ūdens zonas ir vēl viens iemesls biežam jumta remontam. To veidošanās var būt saistīta ar kļūdām jumta uzstādīšanā, konstrukcijā vai projektēšanā. Ilgstoši stāvošs ūdens veicina polimērbituma aizsargkārtas atdalīšanos no jumta seguma virsmas, kas pēc tam samazina hidroizolācijas kalpošanas laiku, jo slānekļa aizsargkārta kalpo, lai aizsargātu pārklājumu no UV stariem un mehāniskas iedarbības. Ja stāvoša ūdens zonas ir lielas, tajās ir labvēlīga vide augu, sūnu un pelējuma veģetācijai, kas rada papildu slodzi jumta segumam.

Ātrs remonts var būt kvalitatīvs

Laikus atklājot jumta defektu, to var ātri novērst bez nopietnām sekām konstrukcijai. Lokāls remonts īstajā brīdī maksā mazāk un palīdz izvairīties no lielākām izmaksām nākotnē.

Lielākajai daļai plakano jumtu, neatkarīgi no to atrašanās vietas un ēkas veida, ir līdzīgas problēmas. Ir vērts atcerēties iespējamās problēmas un katrā jumta pārbaudē pievērst tām uzmanību, nepieciešamības gadījumā laikus tās novēršot. Piemēram, ja uz jumta seguma ir bojāta slānekļa smalces kārta, tā steidzami jāatjauno.

Gaisa burbuļi starp jumta seguma kārtām liecina par mitruma klātbūtni jumta konstrukcijā. Ja burbuļu ir daudz, tie sāk kavēt normālu ūdens aizplūšanu no jumta plaknes. Gaisa burbuļus ieteicams likvidēt siltajā sezonā. Burbulī veic iegriezumu, lai to atvērtu, pēc virsmas izžūšanas jumta segumu piekausē pie apakšējās kārtas, iegriezuma vietā uzstādot ielāpu atbilstoši tehnoloģijai. Ielāpus uzstāda arī mehānisku bojājumu vietās.

Ja apskates laikā novērota hidroizolācijas atslāņošanās no jumta konstrukciju pieslēgumiem – parapeti, gaisa vadi u. c., šajās vietās var veidoties gaisa kabatas, tādēļ tās jāpārtaisa. Galvenie atslāņošanās cēloņi ir montāžas kļūdas, piemēram, jumta seguma nepietiekama piekausēšana vai mehāniskas fiksācijas neesamība.

Hermētiķis jāatjauno

Reizi gadā nepieciešams novērtēt vietas, kur izmantots hermētiķis. Ja tam ir plaisas vai tas atslāņojas no virsmas, vecais materiāls jānoņem un vietā jāiestrādā jauns. Jumta darbiem būtu jāizmanto tikai poliuretāna hermētiķi vai blīvēšanas mastikas. Silikona hermētiķi nav ieteicami.

Metāla skavas vai kniedes var tikt pakļautas korozijai, tādēļ defektu gadījumā tās jāmaina.

Pieredze rāda, ka jumta paātrinātas nolietošanās cēlonis bieži vien ir nepareiza ekspluatācija un gandrīz pilnīga apkopes neesamība. Problēmu tūlītēja nenovēršana, piemēram, aizdambējušos ūdens noteku neiztīrīšana, rada nopietnus jumta konstrukcijas bojājumus. Regulāras pārbaudes un efektu novēršana pagarina ekspluatācijas laiku līdz jumta seguma prognozētajam kalpošanas laikam un pat ilgāk.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai