abc.lv skaitļos

Lietotāji online107
Aktīvie uzņēmumi25212
Nozares raksti1277
Ekspertu atbildes3041
Kas tev jāzina par elektroenerģijas brīvo tirgu? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kas tev jāzina par elektroenerģijas brīvo tirgu?

Kas tev jāzina par elektroenerģijas brīvo tirgu?


Elektroenerģijas tirgus pakāpeniska atvēršana notiek visā Eiropā, arī Latvijā no 1.aprīļa mājsaimniecībām tiek ieviests brīvais elektroenerģijas tirgus.

Kas mainīsies?
Pašlaik mājsaimniecības par elektrību maksā pēc regulēta tarifa. Starta tarifs noteikts 11,64 eiro centi, savukārt pamata tarifs – 15,15 eiro centi par kilovatstundu. Taču atvērtā tirgus gadījumā vairs nepastāvēs regulēti elektroenerģijas tarifi, lietotājs varēs izvēlēties sev atbilstošāko elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumus. Tīri tehniski elektroenerģijas pārvadīšana un sadalīšana paliks tā pati, taču elektroenerģijas tarifu cena būs atšķirīga katram tirgotājam.

Elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām mērķis ir radīt efektīvu tirgu, paaugstināt elektroapgādes drošību un veicināt investīcijas elektroenerģijas infrastruktūrā.

Ekonomikas ministrijas Enerģētikas departamenta direktore Rota Šņuka atzīst, ka lielākie ieguvumi jaunajai sistēmai ir caurredzama elektroenerģijas cena, iespēja izvēlēties sev atbilstošāko tirgotāju, izdevīgāko elektroenerģijas piedāvājumu un pielāgojami līguma nosacījumi.

Kā uzsver AS "Sadales tīkls" valdes loceklis Ilvars Pētersons: "Iedzīvotājiem ir svarīgi saprast, ka elektrības cena būtiski neatšķirsies dažādiem tirgotājiem. Galvenās atšķirības būs pakalpojumu kvalitātē un pakalpojumu komplektos." Izvēloties sev piemērotāko elektroenerģijas piedāvājumu, jāpievērš uzmanība piedāvātajiem termiņiem, līguma nosacījumiem un tarifu plāniem.


Praktiskā puse
Turpmāk elektroenerģiju mājsaimniecībām tirgos vairāki uzņēmumi, tas nozīmē, ka tiks ieviesti dažādi tarifu plāni, kā arī dažādu pakalpojumu komplekti, piemēram, internets plus televīzija plus elektroenerģija, kā arī tiks ieviesta jauna kilovatu bonusu sistēma, piemēram, ar RIMI kartes uzkrājumiem, vai e–talona izmantošanu.

Praktiski mājsaimniecību pāreja uz elektroenerģijas brīvā tirgus sistēmu ir vienkārši. Kad tirgotāji būs sagatavojuši visus piedāvājumus, atliks tikai salīdzināt un izvērtēt sev atbilstošāko cenu un norēķinu veidu. Tālāk, slēdzot līgumu, ir svarīgi rūpīgi iepazīties ar tajā sniegto informāciju, neskaidrības vai šaubu gadījumā griezties pie paša tirgotāja. Beigu beigās, kad jaunais līgums tiks noslēgts, atliek tikai norēķināties par sniegto pakalpojumu.

Atceries, ka elektroenerģijas tirgū ir iesaistīti divi pakalpojuma sniedzēji – viens ir tīklu operators, kas atbild par elektrības transportēšanu, sadali un nogādā elektroenerģiju no ražotāja līdz patērētājam, otrs ir elektroenerģijas tirgotājs, kas atbild par elektroenerģijas tirdzniecību.

Klienta ieguvumi, ieviešot tirgotāja centrisko modeli:

1. viens kontakta punkts, kurā risināt visus jautājumus;
2. vienots tirgotāja izrakstīts rēķins, kurā ietverta maksa par patērēto elektrību, sistēmas pakalpojumiem, OIK un PVN;
3. ar tirgotāja maiņu saistītos jautājumus kārto izvēlētais jaunais tirgotājs, kas būtiski atvieglo un paātrina tirgotāja maiņas procesus;
4. tirgotājs ir klienta pārstāvis, palīdzot risināt klienta tehniskos jautājumus ar sadales sistēmas operatoru.

Elektrība nav prece vai pakalpojums. Kā to vispār var tirgot?

Elektroenerģijas tirgus princips ir līdzīgs telekomunikāciju sakaru tirgum – pakalpojumiem ir sava cena, un mēs varam tos pirkt no dažādiem uzņēmumiem. Protams, ka veikalnieks arī savu produktu fasē dažādos komplektos, kur papildus vienai precei blakus pievieno vēl citu, ko var vienlaikus izmantot; piemēram, šobrīd elektroenerģija tiek piedāvāta kopā ar telekomunikācijas un interneta pakalpojumiem.

Kas man ir jādara tieši 1. aprīlī?
Šis datums nekādus konkrētus pienākumus un raizes mājsaimniecībai nesagādās – tajā atveras tirgus. Iespējams, savu tirgotāju būsiet izvēlējies jau līdz šim datumam, ja ne, nekas nebūs nokavēts – to varēsiet izdarīt jebkurā brīdī turpmāk. Pārejas posmā, iekams izvēle nav izdarīta, elektroenerģijas piegādi jums universālajā pakalpojumā nodrošinās AS "Latvenergo".


Vai būs fiziski jāparaksta līgums, kā tas bija līdz šim?
Procesuāli klientam nebūs fiziski jāparaksta līgums. Izvēloties kādu no piedāvājumiem, savas līgumsaistības varēs apstiprināt telefoniski, e-pastā, ar SMS; arī pirmā rēķina apmaksa nozīmēs, ka līgumattiecības stājušās spēkā. Informācija par nosacījumiem būs redzama pie katra produkta.

Ja es izvēlēšos citu elektrības tirgotāju, vai līdz manam mājoklim tiks vilkti jauni vadi?
Nē, elektroenerģija tiks piegādāta pa tiem pašiem vadiem neatkarīgi no tirgotāja, kuru izvēlēsieties. Varam salīdzināt to ar transporta pakalpojumiem: preču piegādātāji var būt dažādi un prece, ko tie pārvadā, var atšķirties, taču ceļi, pa kuriem preci nogādā līdz pircējam, ir vieni un tie paši. Tīklu sistēmā konkurence nepastāv, jo nav iespējams katram ražotājam ierīkot savus tīklus. Tāpēc visā valstī ir vienota pārvades un sadales tīklu sistēma, kas pieejama visiem tirgotājiem.

Vai man obligāti jāizvēlas kāds tirgotājs? Ja neizvēlēšos, vai es palikšu bez elektrības?

Nē, bez elektrības nepaliksiet. Neizvēloties tirgotāju, jūs turpināsiet saņemt elektroenerģiju no līdzšinējā tirgotāja, izmantojot universālo pakalpojumu – tas nodrošina garantētas tiesības uz elektroenerģijas piegādi noteiktā kvalitātē par viegli un skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu. Tirgus atvēršanas brīdī visām mājsaimniecībām līdzšinējais tirgotājs būs AS "Latvenergo", kas arī turpinās nodrošināt elektrības piegādi universālajā pakalpojumā, līdz tiks izdarīta jauna tirgotāja izvēle.

Kā tagad būs jāpiesaka bojājumi?
Bojājumu elektrotīklā jāpiesaka, zvanot uz AS "Sadales tīkls" (ST) Klientu servisa bojājumu pieteikšanas diennakts bezmaksas tālruni 80200404. Bojājumu pieteikumi tiek reģistrēti Klientu servisa piedāvātajā balss pastā un nodoti izpildei operatīvajiem dienestiem.

Kas notiks, ja pēc tirgus atvēršanas es neko negribu mainīt un izvēli neizdaru?

Arī tā ir sava veida izvēle, nekādas sankcijas par to nedraud. Šādā gadījumā mājsaimniecība turpinās saņemt elektrību no līdzšinējā piegādātāja, izmantojot tā saukto universālo pakalpojumu. Tās ir garantētas tiesības uz elektroenerģijas piegādi noteiktā kvalitātē.

Informācija sagatavota sadarbība ar A/S "Latvenergo"

Foto:LETA/Lita Krone/Stock.XCHING/Maxwell Hamilton/qisur
 

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai