abc.lv skaitļos

Lietotāji online26
Aktīvie uzņēmumi25218
Nozares raksti1282
Ekspertu atbildes3041
Kas jāņem vērā, rokot aku? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kas jāņem vērā, rokot aku?

Kas jāņem vērā, rokot aku?
Autors: Kev Thomas/flickr.com

Ūdens ir viena no tām lietām, kas daudziem cilvēkiem šķiet pašsaprotama, tieši tāpat kā elektrība, apkure vai dabasgāze; daudzi no mums ir pieraduši vienkārši pagriezt slēdzi, nospiest pogu vai atgriezt krānu, un tūdaļ esam nodrošināti ar nepieciešamo resursu. Tomēr var būt situācijas, kad kādā teritorijā – jo sevišķi nomaļos laukos – šādu ērtību nav, un par ūdens iegūšanu jādomā pašiem. Parasti tas nozīmē, ka blakus mājai atrodas aka. Kas tad jāņem vērā, to rokot?

Ja tev nav iepriekšējas pieredzes, kas saistīta ar privātās akas veidošanu, tad raksta turpinājumā daži padomi, ko ņemt vērā, pirms sākt dzīvi lauku mājā, kurā nav pieslēguma pilsētas ūdensvadam.

Izmaksas

Akas ierīkošanas izmaksas ir atkarīgas no dažādiem faktoriem: no grunts veida, vai tā ir mālaina, smilšaina vai akmeņaina, cik tuvu zemes virskārtai atrodas ūdeni saturošais iežu slānis, un kur galu galā atradīsies aka. Tāpat pirms akas rakšanas būvvaldē (vai citā struktūrvienībā) jānoskaidro, vai nolūkotajā vietā nav kādu pazemes komunikācijas sistēmu, ko ar rakšanas darbiem varētu sabojāt.

Konsultācija pie speciālista

Pirms akas ierīkošanas ir ieteicams pakonsultēties ar speciālistu, lai noskaidrotu, kādā dziļumā ir pieejams ūdens un cik tas būs kvalitatīvs. Tas nozīmē, ka vispirms būtu jāvēršas pie rīkstnieka, kurš sameklēs āderu krustpunktus un parādīs vispiemērotāko akas rakšanas vietu. Pēc tam nepieciešams veikt kontrolurbumu, lai pārliecinātos, vai ūdens tiešām tur būs pienācīgajā daudzumā.

Banner 280x280 Banner 280x280

Nosakot akas rakšanas vietu, noteikti ir vērts par ūdens slāņa dziļumu un augsnes apstākļiem aprunāties arī ar kaimiņiem, lai saprastu, vai tuvējie lauki tiek mēsloti ar ķimikālijām, un kāda ir zeme.

Atļauja

Akas rakšanai, tāpat kā būvniecības darbiem, var būt nepieciešama arī īpaša atļauja. Ja akas dziļums plānots līdz 20 metriem, privātpersona to drīkst ierīkot bez šādas atļaujas. Ja aka plānota dziļāka, rakšanai jāsaņem zemes dzīļu resursu izmantošanas licence Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā. Šādai vienreizējai atļaujai, savukārt, nepieciešama Veselības inspekcijas atļauja, kā arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra izziņa par ūdensapgādes iespējām konkrētajā teritorijā.

Prom no kanalizācijas

Aku jārok tālu prom no kanalizācijas, septiķiem un bioloģiskās attīrīšanas sistēmām vai vietām, kur atradušās mājas vai sausās tualetes. Piesārņojuma iespējamība ir daudz lielāka netālu no jebkuras vietas, kas iepriekš izmantota dažādiem cilvēku radītiem atkritumiem. Ja aka šādai vietai atradīsies pārāk tuvu, ūdens būs piesārņots, kas, savukārt, var būt par iemeslu dažādām slimībām.

Tāpat nav ieteicams rakt vietās, kur ir stāvošs ūdens, pēc iespējas jāizvairās no purvainām, dūkņainām vietām. Jāņem vērā, ka var būt ļoti grūti vai pat neiespējami rakties dubļos, turklāt šādās vietās ir liels risks iegūt dubļainu ūdeni. Tas nozīmē, ka akai jāatrodas pagalma visaugstākajā punktā, kur gruntsūdens līmenis ir sasniedzams.

Drošība

Darba drošība paredz, ka šādam darbam parasti vajag vismaz trīs racējus: viens ar lāpstu rok zemi, otrs ar trīsi un izturīgu spaini izvelk to virspusē, savukārt trešais spaini iztukšo. Tāpat trijatā būs iespējams novietot vietā grodus. Jo sevišķi uzmanīgiem jābūt, kad akas dibenā sāk parādīties ūdens. Drošībai ieteicama alpīnista veste ar virvi, kas kritiskā brīdī ļaus augšā strādājošajiem ātri izvilkt racēju no akas.

Akas rakšana ir darbs, kas var nebūt pa spēkam jebkuram, taču, lai aka tiešām būtu kvalitatīva, tīra un garšīga ūdens avots, akas rakšanu labāk uzticēt pieredzējušam meistaram. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

VNĪ uzsāks vēsturiskā “Saktas” nama uzraksta atjaunošanas darbus

VNĪ uzsāks vēsturiskā “Saktas” nama uzraksta atjaunošanas darbus

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNI) noslēgusi cenu aptauju par “Saktas” nama izkārtnes joslas un uzrakstu atjaunošanas darbiem. Šī projekta ietvaros divu telpisko neona uzrakstu “Sakta” projektēšanas un uzstādīšanas darbus vēsturiskajā fontā un lielumā veiks SIA “Eltex”, atklāj VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.