abc.lv skaitļos

Lietotāji online46
Aktīvie uzņēmumi25217
Nozares raksti1284
Ekspertu atbildes3041
Latvijas uzņēmēji attīsta jaunas tehnoloģijas tiešās saules gaismas pārnesei : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Latvijas uzņēmēji attīsta jaunas tehnoloģijas tiešās saules gaismas pārnesei

Latvijas uzņēmēji attīsta jaunas tehnoloģijas tiešās saules gaismas pārnesei
Pārlieku lielais fosilās degvielas lietojums gandrīz visā cilvēces darbībā novedis pie nevēlamām sekām, piemēram, atmosfēras un vides piesārņojuma, kas nekad iepriekš cilvēces vēsturē nav pastāvējis. Attiecīgi, radušies termini "globālā sasilšana", "siltumnīcas efekts", "klimata izmaiņas", "ozona slāņa samazināšanās" un "skābie lieti", kas arvien biežāk sākuši parādīties dažādā literatūrā.

Kopš 1970.gada šo fenomenu saistība ar fosilās degvielas lietojumu pierādīta zinātniski un eksperimentāli, jo to dedzināšana atbrīvo "siltumnīcas" gāzes, piemēram, oglekļa dioksīdu (CO2) un metānu (CH4), kas kavē zemes garo viļņu radiācijas izkļūšanu ārpus troposfēras, padarot zemes troposfēru siltāku. Lai izvairītos no šo fenomenu ietekmes nākotnē, ir divas galvenās alternatīvas:
* Fosilās enerģijas kvalitātes uzlabošana, samazinot kaitīgo emisiju nokļuvi atmosfērā.
* Fosilās enerģijas aizvietošana ar dabai draudzīgiem, tīriem un atjaunojamiem enerģijas resursiem.

Viens no galvenajiem šādiem resursiem ir saules enerģija, galvenokārt, pieejamības dēļ, kā arī vienmērīgākā izplatījuma dēļ, salīdzinot ar citiem atjaunojamiem enerģijas resursiem, piemēram, vēju, ģeotermālajiem resursiem, hidroresursiem, viļņu un paisuma enerģiju. Cilvēces galvenajam un kopējam mērķim ir jābūt vides aizsardzībai nākotnes paaudžu labā, attīstot un izmantojot ilgtspējīgus enerģijas veidus.

SIA "Jaunmāja" meklēja tehnoloģiju, kas efektīvi spētu samazināt energoresursu patēriņu projektējamajās ēkās. Mūsdienās industriālie objekti tiek projektēti, lai maksimāli samazinātu uzturēšanas izmaksas ko sastāda apkure, gaisa apmaiņa un apgaismojuma nodrošināšana. Tomēr, palielinot ēkas energoefektivitāti, tiek samazināta dabīgās gaismas apjoms, kas ieplūst ēkā, jo tieši logi ir lielākais aukstuma tilts. Tas ir iemesls apgaismojuma izmantošanai šāda tipa ēkās tieši dienas gaišajā periodā. Apskatītajām tehnoloģijām apgaismojuma nodrošināšanai bija dažādi mīnusi. Saules elektriskajiem paneļiem zema lietderība, augstas vienreizējās uzstādīšanas izmaksas. Saules gaismas pārnesei pa gaismas caurulēm kā lielākais mīnus bija augstuma tilti, kas veidojas šķērsojot norobežojošās konstrukcijas un neērtā instalācija.

2011.gadā SIA "Jaunmāja" izvirzīja sev mērķi radīt tehnoloģiju, kas būtu piemērota tieši redzamās gaismas pārnesi. Pilotprojekta īstenošanai tika piesaistīts Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta līdzfinansējums. Rezultātā tika radīts "koncentrētas gaismas šķiedras apgaismojums", kas, sekojot līdzi saulei, koncentrē redzamo gaismu un to pārvada pa optisko šķiedru, tieši nodrošinot nepieciešamo gaismas intensitāti telpās. Lielākā priekšrocība šādai tehnoloģijai ir ērtā instalācija, telpās tiek ievadīti optiskie vadi, kas neatšķiras no ikdienas elektroinstalācijas. Katru vadu ir ērti pievadīt līdz apgaismojuma nepieciešamajam objektam, pielāgojot izkliedētāj lēcu vēlamā gaismas kūļa nodrošināšanai. Saules izsekošana tiek nodrošināta ar speciāli veidotu algoritmu, kurš aprēķina saules atrašanās vietu. Kontrolieris atbilstoši vada piedziņas motorus, kas seko saulei pa vertikālo un horizontālo asi. Motoru darbībai tiek patērēta minimāla elektroenerģija, jo sekošana ir lēna un pievades spēks tiek panākts caur reduktoru.

Banner 280x280 Banner 280x280

{IMAGE NR=1}1. Sfērisks spogulis saules gaismas savākšanai
2. Mazā sfēra atstaro gaismu to sakoncentrējot optiskajā šķiedrā
3. Horizontālais pozicionēšanas motors
4. Vertikālais pozicionēšanas motors
5. Pamatnes balsts pa kuru optiskā šķiedra tiek aizvadīta telpu apgaismojumam

Kā lielākā problēma attīstot šo produktu ir infrasarkanā starojuma filtrēšana, jo krītošā gaisma uz pret sfēru rada lielu siltuma daudzumu. Kā nākamo uzdevumu SIA "Jaunmāja" inženieri, sadarbībā ar Latvijas zinātnisko potenciālu, ir izvirzījuši radīt mazo sfēru, kura tiktu dzesēta, izmantojot termopāru principu, kā rezultātā tiktu radīta elektroenerģija, vēlāk to izmantojot mākslīgā apgaismojuma nodrošināšanai nepietiekama apgaismojuma gadījumā.

Informāciju sagatavoja Artūrs Kamenders, SIA "Jaunmāja" inženieris
Publicitātes foto

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.