Līdzfinansējums ēku energoefektivitātes pasākumiem

Līdzfinansējums ēku energoefektivitātes pasākumiem
Jaunais "Ēku energoefektivitātes likums" paredz valsts un pašvaldību līdzfinansējumu ēku īpašniekiem energoefektivitātes pasākumu veikšanai. Uz jautājumiem par līdzfinansējuma iegūšanas noteikumiem atbild Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktore Ilze Oša.


Kādām vajadzībām valsts un pašvaldību līdzfinansējumu paredz jaunais likums?
"Ēku energoefektivitātes likuma" 5. pants nosaka, ka valsts vai pašvaldība var sniegt palīdzību energoaudita veikšanai, kā arī ēku renovācijai vai rekonstrukcijai saskaņā ar energoaudita atzinumu. Energoauditam jābūt veiktam, ievērojot efektīvāko ieguldījumu atmaksāšanas principu, ilgtspējības, maksimāla enerģijas ietaupījuma un videi draudzīgu tehnoloģiju izmantošanas principus. Citus gadījumus, kad valsts vai pašvaldība var sniegt palīdzību dzīvojamo māju energoefektivitātes pasākumu veikšanai, nosaka likums "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā". Tāpat šo jomu regulē 2008. gada 5.februārī pieņemti MK noteikumi Nr.59 "Noteikumi par valsts budžeta līdzfinansējuma apmēru un tā piešķiršanas kārtību energoefektivitātes pasākumiem dzīvojamās mājās".

Kas varēs iegūt līdzfinansējumu un kādiem mērķiem?
Likuma "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" 27.2 pants (Palīdzība dzīvojamās mājas renovācijai un restaurācijai) paredz, ka valsts atbilstoši gadskārtējā valsts budžetā paredzēto līdzekļu apmēram sniedz palīdzību dzīvojamās mājas īpašniekam (īpašniekiem) vai dzīvokļu īpašniekiem. Līdzekļi tiek pešķirti sekojošiem mērķiem: dzīvojamās mājas restaurācijai, kas atzīta par valsts nozīmes kultūras pieminekli; mājas renovācijai, ja tās tehniskais stāvoklis normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā atzīts par bīstamu cilvēku dzīvībai vai veselībai; tādas ēkas renovācijai, kurā jālikvidē terora akta, avārijas, stihiskas nelaimes vai citas katastrofas sekas, un energoefektivitātes pasākumu veikšanai.
Laika periodā no 2008. gada līdz 2010. gadam šā panta pirmās daļas 4. punktā minētā palīdzība tiek sniegta dzīvokļu īpašniekiem, ja: daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas kopējā platība ir lielāka par 300 m2, bet tajā esošo neapdzīvojamo telpu platība nepārsniedz 25 % no dzīvojamās mājas kopējās platības; daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas kopīpašumā esošās daļas pārvaldīšanai un apsaimniekošanai izveidota dzīvokļu īpašnieku sabiedrība vai Civillikumā noteiktajā kārtībā noslēgts savstarpējs līgums par mājas kopīpašumā esošās daļas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu; vienai personai pieder ne vairāk kā puse no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļa īpašumiem.

Kādiem mērķiem var iegūt pašvaldības palīdzību?
Saskaņā ar likuma "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" 27.2 pantu arī pašvaldība var sniegt palīdzību dzīvojamās mājas īpašniekam (īpašniekiem) vai dzīvokļu īpašniekiem, piešķirot finansējumu šādiem mērķiem: par valsts nozīmes kultūras pieminekli atzītas dzīvojamās mājas restaurācijai; mājas renovācijai, ja tai ir bīstams tehniskais stāvoklis; tādas dzīvojamās mājas renovācijai, kurā jālikvidē katastrofas sekas; energoefektivitātes pasākumu veikšanai un pie dzīvojamās mājas piesaistītā zemesgabala labiekārtošanai.
Taču diemžēl jāatzīst, ka valdība naudu šiem pasākumiem nav piešķīrusi ne 2007. gadā (pēc likuma pieņemšanas), ne 2008. gadā, lai arī Ekonomikas ministrija to pieprasīja. Ekonomikas ministrija šiem pasākumiem pieprasīs naudu 2009. gada valsts budžeta ietvaros.

Rakstu sagatavojusi Vera Zajeca
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Apnicis strādāt par kurinātāju? 

Apnicis strādāt par kurinātāju? 

Negribi celt, nest un tīrīt? Nāc pie mums! Airwave speciālistiem ir ilgtermiņa pieredze par siltumsūkņu ierīkošanu un apkalpošanu, kā arī informācija par to reālajām ekspluatācijas izmaksām ilgtermiņā.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Ceļu aprīkojums. SIA "SD-Serviss"

norobezojoso

Norobežojošo barjeru sistēmas paredzētas ceļu satiksmes regulēšanai un drošības veicināšanai, kā arī satiksmes norobežošanai un brīdināšanai ceļa remontdarbu laikā. Norobežojošās barjeras iedalās: ceļa drošības barjerās (transporta barjerās), gājēju drošības barjerās un barjerās ceļu remontdarbiem.