Niedres kā alternatīvais kurināmais

Niedres ir alternatīva kurināmā iespēja – dabiski atjaunojams resurss, kura apjomi Latvijā ir ievērojami. Niedru siltumenerģija ir gandrīz līdzvērtīga koka granulu enerģijai – siltumspēja ir 18,92, pret 19,2. Tas ir jauns bioenerģijas potenciāls un neizpētīts lauks biogāzes ražošanā.
Par niedrēm kā alternatīvo kurināmo stāsta SIA Aqua Tech vadītāja Inga Kļaviņa:
Inga Kļaviņa norāda, ka niedres ir dabiski atjaunojams resurss, kura apjomi Latvijā ir sasnieguši ievērojamus daudzumus, kas, pie tam, nepārtraukti papildinās. Tās veido bioenerģijas potenciālu, kas varētu tikt izmantots ražošanas ķēdē un būt par būtisku piedevu kā jauktais kurināmais kurtuvēm, kurās tiek izmantotas skaidas, tajā pašā laikā nodrošinot papildus ienākumus, nodarbinātību un dot labumu ekosistēmām (attīrot ūdenstilpni no vecajām niedrēm, tiek samazināta jaunu barības vielu veidošanās, kas ir par pamatu eitrofikācijas procesam).
Nopļaujot 1 ha, var iegūt vidēji 7,4 tonnas niedru. Niedru siltumenerģija ir gandrīz vienāda ar koka granulu enerģiju. Somijas Turku Universitātes veiktais pētījums apliecina, ka niedru siltumspēja ir 18,92, turpretī koka granulu siltumspēja ir 19–19,2. Pārveidojot niedres granulās un sadedzinot niedru ķīpas kurtuvēs, kas pielāgotas ķīpu dedzināšanai, pavērtos jaunas iespējas niedru enerģijas izmantošanai. “Arī niedru izmantošana biogāzes ražošanā vēl nav izpētīta,” uzsver I. Kļaviņa.
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!
  • Jazeps 11.04.2009 00:54
    Grobiņas pašvaldība tak šoziem jau kurināja ar niedrēm - 2008-2009 gada ziema. skat rakstus ziņās.
  • Valdis 04.12.2009 20:24
    Nodarbojamies ar niedru pļaušanu, kā jumta materiāla iegūšanu.Pāri paliek ārkārtīgi daudz nederīgo niedru[līkās, vecās,ne tas garums u.t.t.].Tie ir veseli kalni ezera krastā, ko esam spiesti sadezināt.Žēl... .Varbūt ir ideja?