Pagalma tīrīšana ziemas laikā
Sniega tīrīšanas tehnikas piedāvājums specializētājos veikalos ir ļoti plašs, tādēļ grūti izvēlēties, kas tieši ir nepieciešams. Taču šiem rīkiem obligāti jābūt katrā saimniecībā:
*Viena vai divas lāpstas,
*Slota,
*Ledus cirtnis.
Lāpstas un sniega pūtēji
Vislabākā – bērzu zaru slota
Ledus skaldīšanai noder ledus cirtnis
Tāpat ļoti svarīgi ir iegādāties ledus cirtni, jo ziemai raksturīgas biežas temperatūras svārstības. Līdz ar to sniegs kūst un tad atkal sasalst, veidojot ledus slāni, kas traucē cilvēkiem pārvietoties, radot apdraudējumu paslīdēt, nokrist un savainoties. Cirtni izmanto ledus skaldīšanai no mājas lieveņa, kāpnēm un celiņiem.
Kopumā visi šie darbarīki ir jāglabā viegli pieejamās vietās, lai gadījumā, ja sniegs ir uzkritis, tos varētu ātri atrast un sākt izmantot.
Sniega tīrīšana jāsāk dārzā
No kokiem, kas aug dārzā, laiku pa laikam nepieciešams nokratīt sniegu. Tas palīdzēs izvairīties no koku deformācijas un zaru lūšanas. Runājot par krūmiem un zālienu, bagātīgs sniegs tiem tieši otrādi palīdzēs pārciest auksto ziemas laiku. Taču sniega sega nedrīkst būt pārāk bieza. Tādēļ sniegs no vietām, kur tā ir vairāk, vienmērīgi jāizmētā pa zāliena, dārza un puķu dobju teritorijām, jo nedrīkst, lai dažās pagalma vietās izveidotos lielas sniega kaudzes. Nav jāaizmirst skaldīt uz zāliena izveidojušos ledus kārtu, lai nodrošinātu tam piekļuvi gaisam.
Sniegu var izvest
Daži cilvēki sniegu mēdz kraut siltumnīcās, bet ne vienmēr tam ir laiks un arī vēlme, līdz ar to gadās, ka ziema nav iespējama bez lielām sniega kaudzēm. Tās pavasarī var radīt problēmas – ilgi kust un bojāt teritorijas kopskatu, līdz ar to, iespējams, ka pavasarī kaudzes būs nepieciešams irdināt un bērt uz visiem laukumiem, lai sniega segas biezums visur būtu vienāds.
Ļoti labs variants ir sniega izvešana. Tamdēļ var izmantot speciālo tehniku, kuru var nomāt, nopirkt vai aizņemties. Izmantojot tehniku, sniega tīrīšanu var veikt šādā veidā:
*Sadalīt teritoriju vairākos vienādos laukumos - katrs apmēram trīs kvadrātmetrus liels,
*Tīrīt katru no šiem laukumiem pēc kārtas, veidojot sniega kaudzes katra laukuma vidū, taču ne uz zemes, bet gan uz liela linoleja gabala. Linolejs palīdzēs savākto sniegu aizvilkt līdz izvešanas tehnikai. Tādā veidā, pievēršoties katram laukumam atsevišķi, tiks iztīrīta visa teritorija.
*Taču šāda veida tīrīšana aizņem ļoti daudz laika – jārēķinās, ka to jādara vakarā pēc darba vai pat brīvdienās.
Tīrīt sniegu sniegputeņa laikā
Bieži vien gadās, ka, ejot gulēt, nav ne mazākās nojausmas, ka nakts laikā piesnigs. Gadījumā, ja no rīta sniega ir ļoti daudz, vispirms tas ātri jānošķūrē no pagalma braucamās daļas. Laika linoleja izmantošanai nav, jo nepieciešams steigties uz darbu. Sākot tīrīt sniegu, pirmās partijas jānes pēc iespējas tālāk, tādēļ vislabāk ir izmantot iepriekšminēto sniega šķūri. Ārpus savas mājas teritorijas galvenais uzdevums – nesamest iztīrīto sniegu kaimiņu īpašumā, kā arī braucamajā daļā.
Vislabāk ziemas laikā ir celties nedaudz agrāk, lai ārkārtas gadījumā būtu iespēja un laiks iztīrīt vismaz braucamo daļu. Savukārt, atnākot mājās pēc darba, jāatvēl vismaz pusstunda sava laika kārtīgai un cītīgai sniega tīrīšanai. No sniega attīrītos laukumus var apbērt ar smiltīm. Sāli izmantot nav ieteicams, jo tā var negatīvi ietekmēt augus un zālienu.
Ja ir iespēja un vēlme, sniegs jātīra tad, kad jūtams, ka sniegputenis būs ilgstošs. Netīrot sniegu uzreiz, tas kļūst aizvien blīvāks un smagāks - tādu iztīrīt būs ļoti grūti. Sniega tīrīšana sniegputeņa laikā var izskatīties muļķīgi, bet tas patiesi atvieglo turpmākos šķūrēšanas darbus.
Foto: Stock.XCHNG; Edijs Pālens/LETA; Stock.XCHNG; Edijs Pālens/LETA.