abc.lv skaitļos

Lietotāji online20
Aktīvie uzņēmumi25215
Nozares raksti1282
Ekspertu atbildes3041
Sniega barjeras: Veidi, īpašības un izvēles kritēriji : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Sniega barjeras: Veidi, īpašības un izvēles kritēriji

Sniega barjeras: Veidi, īpašības un izvēles kritēriji

Ik gadu ziema mūs priecē ar mirdzošu, baltu un pūkainu sniegu. Taču daudziem ar sniegu saistās ne tikai patīkamas emocijas. Tas, uzkrājoties uz māju jumtiem, līdz ar temperatūras paaugstināšanos sāk kust un kā lavīna krīt zemē. Šāda parādība var nodarīt kaitējumu ne tikai mājas fasādei un mājas tuvumā esošiem objektiem, bet arī apdraudēt cilvēka veselību un pat dzīvību. Tāpēc būvmateriālu tirgū pieejami dažādi jumta drošības elementi sniega aizturei jeb sniega barjeras. Tās ne vien pasargā no krītošām sniega un ledus lavīnām, bet arī novērš jumta pārklājuma un teknes bojāšanos, turklāt uz jumta aizturēta sniega kārta var kalpot arī par labu skaņas un siltuma izolāciju. Šajā rakstā uzzināsi par to, kādi sniega barjeras veidi pastāv, kādas ir to īpašības un ko ņemt vērā, iegādājoties sniega aiztures konstrukciju sava mājokļa jumtam.  

Nereti būvmateriālu veikalos var atrast jumtu segumu komplektus, kuros sniega barjera jau ir iekļauta. Protams, šāda komplekta iegāde ir vienkāršākais risinājums, taču nav nekādas garantijas, ka komplektā iekļautā sniega aiztures konstrukcija lieliski pildīs savas funkcijas un spēs tikt galā ar lielu sniega slodzi, kā arī apmierinās no vizuālā viedokļa. Tāpēc, lai panāktu maksimālu efektivitāti un vienlaikus iegūtu arī pievilcīgu dekoratīvo efektu, vēlams sniega barjeru izvēlēties atsevišķi, pirms tam rūpīgi iepazīstoties ar pieejamajiem tā veidiem.

Skārda barjeras

Tās ir parastas cinkota skārda plāksnes ar vai bez polimēru pārklājuma, kas saliektas tā, lai, piestiprinot pie jumta seguma, veidotu taisnu leņķi – savdabīgu slieksni, kas aizturēs sniegu uz jumta virsmas. Stūra sniega barjeras nav pati drošākā konstrukcija, kas skaidrojams ar skārda plākšņu nelielo biezumu un līdz ar to arī mazāku sniega slodzes izturību. Šāda veida sniega barjeras vairāk ieteicamas tādiem jumtu segumiem, kas paši par sevi spēj kaut nedaudz aizturēt sniegu, piemēram, bitumena šindeļu jumtiem. Tāpat skārda barjeras noderēs kā papildu drošības elements jau uzstādītai cita veida sniega barjerai. Vienmērīgai slodzei skārda barjeras uzstāda pamīšus vairākās rindās.

Režģveida sniega barjeras

Režģveida konstrukcijas sniega aizturēšanai, kuras uzskata arī par dekoratīvajām, tiek uzstādītas jumta seguma malās ar kronšteinu palīdzību. Šādām sniega barjerām ir virkne priekšrocību:

Banner 280x280 Banner 280x280

• universālas – var uzstādīt uz jebkura dizaina jumtiem;
• drošas jumta segumam un lietus ūdens noteksistēmai;
• ar režģveida sniega barjeras palīdzību sniegs, noslīdot no jumta, sadalās mazās daļās, tādējādi paātrinoties sniega kušanas procesam;
• biežāk režģveida sniega barjeru uzstāda uz dabīgā dakstiņu jumta seguma, un tai ir drīzāk dekoratīva nozīme. Protams, arī ar sniega aiztures funkciju tā tiek galā labi, taču pārāk lielu sniega slodzi tā var neizturēt.

Lai uzlabotu režģveida barjeras fiksāciju un samazinātu slodzi uz tās stiprinājuma elementiem,  tos vajadzētu stiprināt pie jumta rāmja, nevis pie paša seguma.

Režģveida sniega barjerām ir savi plusi un mīnusi, tāpēc šāda veida konstrukcijas jāizvēlas ļoti uzmanīgi. Taču viennozīmīgi lielākā šādu konstrukciju priekšrocība ir to dekoratīvās īpašības, kas ļauj realizēt dažādas nestandarta dizaina ieceres.

Sietveida sniega barjeras

Tāda tipa sniega aiztures konstrukcijas ir līdzīgas režģveida barjerām, taču tām ir dažas konstruktīvas atšķirības. Sniega aizture notiek nevis ar vertikālu režģa elementu palīdzību, bet gan ar sietu, kas iestiprināts metāliskā rāmī. Sietveida sniega barjeras augstums var sasniegt 15 centimetrus, bet garums var būt, sākot no 12 līdz 25 centimetriem.

Sietveida sniega barjeras ir lieliski piemērotas daudzstāvu ēkām, jo no šādu ēku jumtiem novākt sniegu ir sarežģītāk, turklāt arī sniega daudzums uz daudzstāvu namiem, salīdzinājumā ar privātmājām, ir lielāks.

Punktveida sniega aiztures barjeras

Vēl viens konstrukcijas  veids, kas ļauj atrisināt sniega uzkrāšanās problēmu uz jumta, ir punktveida sniega barjeras jeb sniega griezēji – izliektas metāliskas plāksnes, kuru galā ir āķis jeb "zobs". To priekšrocības:

• vienkārša konstrukcija;
• izturība;
• labas dekoratīvās īpašības.

Šādas sniega barjeras parasti uzstāda uz tiem jumtu segumiem, kas paši spēj labi aizturēt sniegu, piemēram, uz mīkstā jumta seguma – bitumena dakstiņiem. Lai seguma aizsardzība no sniega būtu vēl efektīvāka, punktveida sniega barjeras ieteicams uzstādīt kā papildu drošības elementu režģveida konstrukcijām.

Cauruļveida sniega barjeras

Lai novērstu sniega krišanu no jumta, var izmantot cauruļveida sniega aiztures barjeras, kuras ir diezgan universālas un ir piemērotas uzstādīšanai sarežģītos gadījumos, ar kuriem cita veida sniega barjeras nespēj tikt galā.

Cauruļveida konstrukcijas nodrošina sniega sadalīšanu mazākos gabalos, kas būtiski samazina ar sniega krišanu saistītos riskus. Konstrukcija sastāv no dobām caurulēm ar 11 milimetru diametru vai pildītām metāliskām caurulēm ar diametru 10 līdz 15 milimetri. Caurules stiprina pie jumta ar speciāliem kronšteiniem.

Polikarbonāta sniega barjeras

Liela polikarbonāta sniega barjeru priekšrocība, salīdzinot ar metāla analogiem, ir neliela cena. Polikarbonāta sniega barjeras iespējams piestiprināt gar jumta malu vien ar līmes palīdzību, tādējādi ļaujot saglabāt jumta segumu neskartu. Taču bieži vien labākai fiksācijai tomēr izmanto kombinēto paņēmienu – stiprinot sniega aiztures elementus ar līmi un skrūvēm.

Polikarbonāta sniega aiztures konstrukcija ir neaizvietojama tādos gadījumos, kad citu sniega barjeru uzstādīšana nav iespējama  –  to var uzstādīt uz jebkuras konfigurācijas, seguma materiāla un profila jumtiem, turklāt tās ir vizuāli neuzkrītošas.

Sniega barjeras izvēles kritēriji

Izvēloties sniega barjeru, svarīgi precīzi noskaidrot, kādai slodzei paredzēta jumta konstrukcija, un runa iet nevis par sniega aiztures elementu svaru, jo tas ir minimāls, bet gan par individuālajām jumta konstrukcijas īpašībām. Piemēram, ēkai ar minimālu jumta slīpumu pie neliela sniega daudzuma derēs arī lētākas un vienkāršakas sniega barjeras, savukārt lielām jumta platībām ieteicams izvēlēties izturīgākas un kvalitatīvākas sniega aiztures konstrukcijas.

Iegādājoties barjeru sniega aizturei, obligāti jāpievērš uzmanība slodzei, kuru tā ir spējīga izturēt. Sniega barjeras, kas paredzētas līdz 75 kilogramu lielai slodzei, vajadzēs uzstādīt divās trijās rindās, lai tās spētu izturēt visu sniega svaru. Ja sniega barjera paredzēta slodzei līdz 300 kilogramiem, tad pilnībā pietiks ar vienu sniega aiztures konstrukciju.

Tāpat jāsaprot, ka ir noteikta kritiskā sniega slodze, kas var sabojāt jumta segumu un konstrukciju zem tā. Lai sniegs neuzkrātos pārāk lielā daudzumā, sniega barjerām jāspēj aizturēt tikai daļu sniega, ļaujot pārējam daudzumam pa nelielām porcijām netraucēti slīdēt lejā. Protams, tas ir arī atkarīgs no jumta seguma materiāla – uz mīkstajiem jumta segumiem ar nelielu slīpumu sniegs uzkrāsies daudz intensīvāk. 

Svarīgs nosacījums, uzstādot sniega barjeras, ir arī šo elementu vienmērīga izvietošana pa jumta segumu – ja to būs pārāk maz, pieaugs slodze uz barjeru stiprinājumiem, kuru tie var arī neizturēt. Šī paša iemesla dēļ sniega barjeras nedrīkst uzstādīt pie pašas jumta malas vai pārkares.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

CSP: Martā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 0,7 %

CSP: Martā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 0,7 %

2024. gada martā, salīdzinot ar 2023. gada martu, rūpniecības produkcijas apjoms [1] pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 0,7 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Ražošanas apjoms apstrādes rūpniecībā samazinājās par 1,0 %, savukārt elektroenerģijas un gāzes apgādē – pieaugums par 3,2 % un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 25,8 %.

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Celtniecības un remonta darbi":