Urbja izvēle – iesācēja ceļvedis
Ja nekad iepriekš nav nācies saskarties ar nopietnākiem būvniecības darbiem, galvas lauzīšana par piemērotākā urbja izvēli būs gājusi secen. Iepazīstoties ar urbjiem un vārpstu veidiem, var likties, ka to iegādei nepieciešams zinātniskais grāds, tomēr tā nav raķešu zinātne.
Elektrisko vai akumulatora urbjmašīnu?
Elektriskās urbjmašīnas parasti ir jaudīgākas un izturīgākas nekā akumulatora urbjmašīnas. Tās domātas smagnējākiem un nopietnākiem projektiem, turklāt ir krietni lētākas, tomēr tās nav tik ērtas izmantošanai mājās kā akumulatora urbjmašīnas.
Galvenā akumulatora urbjmašīnas priekšrocība ir neierobežotās pārvietošanās iespējas, līdz ar to iespējama ērtāka darbošanās grūti pieejamās vietās. Šāda veida urbjmašīnas ir labi piemērotas nelieliem mājas remontiem un projektiem, kā arī mēbeļu montāžai.
Tradicionālākais urbja veids. Visizplatītākais ir kokam un metālam paredzētais urbis ar 118° smailes leņķi. Mīkstākiem materiāliem, piemēram, plastmasai nepieciešams urbis ar smailāku, 90° leņķi, lai izveidotos laba saķere ar materiālu. Spirālurbis ir iecienīts lietošanai mājās.
Spalvurbis
Parasti tiek izmantots lielāku caurumu veidošanai koksnē. Urbis ir plakans ar izbīdītu centrālo smaili, kas nodrošina platu un dziļu caurumu veidošanu. Šāds urbis ir piemērots mēbeļu un koka dekoru izgatavošanai.
Koksnes urbis
Koksnes urbjiem ir spirālveida forma ar izbīdītu centrālo smaili. Šāds urbis spēj veidot caurumus neplēšot koksni, līdz ar to tie ir tīrāki un precīzāki.
Betona urbis izgatavots tā, lai spētu ieurbties ķieģeļos, akmenī, flīzēs vai cementā bez materiālu plaisāšanas un drupšanas. Tas ir piemērots gandrīz visiem sienas un grīdas seguma materiāliem. Urbja lielākā priekšrocība ir tā spēja veidot tīrus caurumus, tāpēc to var izmantot arī virsmās, kas paliks redzamas.
Kam vēl noder urbis?
Urbis ir piemērots ne tikai caurumu veidošanai vien. Pievienojot sajaucēju, urbi iespējams izmantot krāsu jaukšanai. Ar furnitūras ligzdu izveides frēzi koksnē iespējams veidot gludus, vienpusējus caurumus. Šāda frēze ir ļoti noderīga mēbeļu izgatavošanas procesā. Lielu caurumu un apļu veidošanai noderēs kroņurbis.
Drošība pirmajā vietā
Izmantojot urbi, jābūt uzmanīgam, tāpēc garos matus ieteicams saņemt kopā vai urbšanas laikā valkāt cepuri. Tāpat vajadzētu noņemt dārglietas un valkāt aizsargbrilles, lai acīs nenokļūtu putekļu un materiālu šķembas.
Parasti urbjmašīnas iegādājamas komplektā ar plastmasas uzglabāšanas kasti, bet, ja tādas nav, urbi vajadzētu glabāt standarta instrumentu kastē. Urbju asinātāji un papildu uzgaļi pieejami jebkurā būvmateriālu veikalā.
Foto: stock.XCHNG; Mark Hunter/Flickr.com