Valdība akceptē ugunsgrēka detektoru ieviešanu no 2020.gada visos mājokļos
Valdība šodien, 19.aprīlī, apstiprināja jaunus Ugunsdrošības noteikumus un viens no noteikumu projekta punktiem paredz, ka pilnīgi viss dzīvojamais sektors, tostarp padomju gados uzceltie mājokļi, no 2020.gada obligāti jānodrošina ar ugunsgrēka detektoru.
Noteikumi paredz, ka viendzīvokļa objektu, daudzdzīvokļu objekta dzīvokli un publisku objektu, kurā paredzēts izmitināt gulēšanai līdz desmit cilvēkiem, nodrošina ar autonomu ugunsgrēka detektoru, kas reaģē uz dūmiem. Autonomo ugunsgrēka detektoru var aizstāt ar automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu. Tāpat noteikumi paredz, ka viendzīvokļa objektu nodrošina ar ugunsdzēsības aparātu.
Jaunajos noteikumos arī skaidri minēts, ka personu pienākums ir nepieļaut ugunsgrēka izcelšanos vai darbības, kas var izraisīt ugunsgrēku, kā arī, atrodoties būvē, nekavējoties evakuēties, atskanot ugunsgrēka trauksmes signālam vai pamanot ugunsgrēku.
Ja izcēlies ugunsgrēks, fiziskajai personai ir pienākums ne tikai izsaukt ugunsdzēsējus, bet arī informēt ugunsgrēka dzēšanas un glābšanas darbu vadītāju par cilvēkiem, kuri atrodas vai varētu atrasties ugunsgrēka apdraudētajā vietā, objekta ugunsdzēsības ūdensņemšanas vietām un piebraukšanas ceļiem, ugunsbīstamību, sprādzienbīstamību un citiem bīstamiem faktoriem.
Saimnieciskās darbības objekta vai publiska objekta atbildīgajai personai līdz brīdim, kad ierodas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vienība, ir pienākums nodrošināt ugunsdrošības instrukcijā noteikto ugunsdzēsības pasākumu veikšanu, ugunsdrošībai nozīmīgo inženiertehnisko sistēmu iedarbināšanu, tehnoloģisko iekārtu, elektroinstalācijas, elektroiekārtu, elektroierīču un inženiertīklu atvienošanu vai pārslēgšanu uz darba režīmu, kas neveicina ugunsgrēka attīstību.
Noteikumi stāsies spēkā šogad 1.septembrī. Norma par to, ka elektroinstalācijas kontaktu savienojumu kvalitāti pārbauda ar termokameru, stāsies spēkā 2017.gada 1.septembrī.
Norma, kas paredz aizliegt daudzdzīvokļu objektā dabīgās ventilācijas kanālam pievienot mehāniskās ventilācijas iekārtu, ja telpā izvietots gāzes aparāts un nav ventilācijas, kas nodrošina pastāvīgu gaisa apmaiņu telpā un noplūdušās gāzes novadīšanu ārpus būves, stāsies spēkā 2019.gada 1.janvārī.
Punkts par detektoru uzstādīšanu un ugunsdzēsības aparāta nodrošināšanu viendzīvokļa objektos stāsies spēkā 2020.gada 1.janvārī.
Jaunie noteikumi paredz, ka objektā, kurā atrodas gāzes aparāts, kura kopējā nominālā siltuma jauda ir lielāka par 50 kilovatiem, kā arī, ja gāzes aparāts atrodas pagrabā vai cokolstāvā, uzstāda gāzes noplūdi signalizējošu detektoru. Šis punkts stāsies spēkā 2017.gada 1.septembrī.
Jau ziņots, ka lielākoties ugunsgrēki izceļas dzīvojamās telpās un visbiežāk cilvēki ugunsgrēkā nevis sadeg, bet nosmok dūmos. Ugunsdzēsēju pieredze liecina, ka ievērojamu ugunsgrēkos bojāgājušo skaita samazinājumu var panākt, dzīvojamo sektoru aprīkojot ar detektoriem, kas savlaicīgi ar skaņas signālu cilvēkus brīdina par sadūmojumu.
Jau kopš 2008.gada detektori ir obligāti jaunbūvējamās daudzstāvu dzīvojamās mājās, taču no 2020.gada detektori būs obligāti pilnīgi visā dzīvojamajā sektorā, tostarp padomju gados uzceltajos mājokļos.
Lai arī detektoru uzstādīšana būs noteikumos paredzēta kā obligāta, to uzstādīšana būs pašu iedzīvotāju ziņā. Pēc noteikumu stāšanās spēkā ugunsdzēsēji dzīvokļos masveida reidus nerīkos un iedzīvotājus par brīdināšanas ierīču nepirkšanu nesodīs. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests jau iepriekš paziņoja, ka normas ieviešana nav domāta, lai radītu jaunu sodīšanas iespēju, bet kā instruments, lai mudinātu iedzīvotājus padomāt par savu drošību.
Interneta veikalos dūmu detektori maksā, sākot no pieciem eiro līdz pat 90 eiro.
LETA
Foto: Pixabay.com