Ventilācijas problēmas dzīvoklī

Ir dažāda veida pasākumi ventilācijas sistēmas uzlabošanai mājoklī – zemu investīciju un augstu investīciju pasākumi, taču šoreiz par vienkāršākajiem.

Gaisa apmaiņas daudzums gandrīz visām daudzdzīvokļu māju sērijām ir pietiekošs

Lielākoties mājas Rīgā un citās Latvijas pilsētās ir celtas pēckara laikā. Šeit uzreiz jāpiemin, ka projektu ekspertīze, kuru ir veikuši ventilācijas iekārtu speciālisti, parādīja, ka gandrīz visām māju sērijām ir pietiekošs gaisa apmaiņas daudzums. Vēlākās problēmas, par ko arī ienāk lielākās sūdzības no iedzīvotājiem, ir saistītas ar ventilācijas sistēmu nolietojumu. Nolietojums var rasties dabīgi – sadrūpot, iekrītot kaut kam ventilācijas šahtās, arī izvadi uz jumtiem atmosfēras iedarbībā sadrūp. Otrs iemesls ir pašu cilvēku veiktie darbi un nedarbi. Nedarbi lielākoties nav apzināti, jo kāpēc gan, lai cilvēki gribētu dzīvot bezgaisa telpās. Tie saistās ar vēlmi uzlabot savu dzīves komfortu, un cilvēki saliek dažnedažādus šķēršļus ventilācijai.

Ventilācija sastāv no pieplūdes un atplūdes ventilācijas sistēmām. Pieplūdes ventilācija vairākās māju sērijās tiek projektēta ar atsevišķām lūkām ārsienās. Ir arī projekti, kuros pieplūde tiek regulēta, izveidojot neblīvus logus, bez nekādām atsevišķām lūkām – katrai sērijai tas ir ļoti dažādi.

Cilvēki ir mitruma avots

Pirmkārt, ir jāidentificē vai gaisa apmaiņas ir par maz, vai par daudz. Šķiet, ka laiki, kad ventilācijas radītie siltuma zudumi bija pārāk lieli, ir aizgājuši. Tagad pastāv drīzāk otra galējība – nomainot logus, veicot eiro remontus, tiek aizmūrēti gaisa pieplūdes kanāli, kā arī uzliekot gaisa nosūcējus kā vienīgos virtuvē un ventilatorus kā vienīgos vannasistabā, tiek bloķēta gaisa plūsma. Tad ir pilnīgi droši var teikt, ka tādā dzīvoklī pēc kāda laika būs pelējums. Cilvēki ir mitruma avots – ar savu elpu, ādu. Atstrādātais gaiss, kas ir elpošanas produkts, ir jāizvada, tāpēc ventilācija ir ļoti būtiska mājokļa un to iedzīvotāju ērtību sastāvdaļa.

Ventilācijas sistēmai ir jāpievērš īpaša uzmanība

Jāpiemin, ka ir iespējami arī defekti, kas radušies mājas celšanas stadijā, kas izpaužas kā stāvu paneļu nobīde, kas neļauj gaisam cirkulēt. Tādos gadījumos ir jāveic hermetizēšana, ko jāveic speciālistam. Ja mēs 30 -40 gadus neesam šim jautājumam pievēruši uzmanību, tad ir pēdējais laks. Protams, ventilācijas sistēma nav jāpārbauda un jāatjauno katru gadu. Taču vajadzētu ik pa laikam dabūt apliecinājumu no speciālistiem vai viss ir kārtībā, vai tomēr kaut kas ir jālabo.

Ir gadījumi, kad bojājumi nav tik vienkārši labojami, bet ir gadījumi, kad problēma nav tik liela un ir iespējams labot kaut ko pašu spēkiem, vai vismaz uzzināt problēmas cēloni un pasaukt atbilstošu meistaru. Parasti tas ir saistīts ar svešķermeņa izņemšanu no ventilācijas kanāliem vai kanālu hermetizēšanu, lai nebūtu pārlieka pieplūde no ārpuses. Nekad neiesaku uzticēties dzīvoklī uzstādītam ventilatoram, kurš noteikti netiek darbināts visu laiku, jo laikā, kad tas netiks darbināts, tam nav jēgas. Tas tikai šķietami atrisina komforta jautājumu sanmezgla lietošanas brīdī, bet reāli tas samazina gaisu apmaiņu, jo nav izbūvēta otra kanāla, kas veiktu gaisa pieplūdi. Tā var arī sabojāt veselību.

Neatrisinājumu problēmu nav

Vienkāršākais veids, kā pārbaudīt vai ventilācijas sistēma darbojas kā tai pienāktos – jāuzliek a4 izmēra lapa uz gludas gaisa atplūdes atveres. Pie nosacījuma, ka logs būs mazliet pavērts, lapai vajadzētu turēties pie atveres to nepieturot, un ja tā turas, tas nozīmē, ka tiek nodrošināta pietiekami liela vilkt spēja.

Vēl viena problēma varētu būt skurstenis. Jo augstāk atrodas skurstenis virs jumta kores, jo labāk darbojas ventilācija. Dažreiz pat veic skursteņa paaugstināšanas darbus. Ja skurstenis ir par īsu, tad pavisam iespējams, ka ziemā mājoklī būs auksti, jo pieplūdīs aukstais gaiss.

Arī mainot durvis rodas kļūdas. Durvīm starp istabām vienmēr ir jābūt brīvai durvju apakšpusei, lai pa to varētu cirkulēt gaiss. Ja māja ir jāvēdina ar regulāru logu vaļā vēršanu, tā jau ir pazīme, ka pareizi nestrādā ventilācija. Ja ir sakārtota ventilācijas sistēma, tad jūsu mājās gaiss būs tāds, ka to pat ēst gribēsies!

Katrā ziņā nav neatrisināmu jautājumu. Ir tikai jāsaprot kur ir problēma un kā to risināt.

Konsultēja Rīgas enerģētikas aģentūras Energoefektiviātes informācijas centra vadītājs Juris Golunovs.

Foto: stock.xchng
 

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!
  • Easy-Vent 26.08.2013 16:00
    Easy-Vent āra gaisa pieplūdes ierīces, labākais iekštelpu klimats Jūsu mājoklim!
  • guntis 28.12.2016 16:59
    Labdien! Ko man darīt ja rodas lieli pelējumi pie balkona durvīm, virtuvē uz logiem un istabā? man ir bērns kuram ir 3 mēnesīši, un man ir bail, jo runā kad nav labi mitrumā dzīvot kur pelē... Ēkai ir veikts āra siltināšana un iekšpusē arī esam veikuši remontu. Logos ir iestrādāti dēvējamie logu ventalācijas sistēma ko var iegādāties par 20 eiro, pēc reklāmas izskatās ideāla lieta bet manā gadījumā viņi nestrādā (negribās neko sliktu teikt ,bet ir kautkas jādāra lietas labā, lai varētu dzīvot normāli un nebūtu jādomā partādām problēmām... Palīdziet lūdzu, ja kāds var.
  • Artūrs 21.04.2017 00:22
    Ja logā iemontēts gaisa vārsts, tad ir divi varianti... 1. Nepietiekoši jaudīgs gaisa vārsts (jabut vismaz 25-30m3/h) Tāda gadījumā varu ieteikt www.airbox.lv vārstus, efektīvi darbojas, pārbaudīts. 2. Nestrādā ventilācijas šahtas (slikta vai vispār nav dabīgas velkme vent. šahtā) Tād jātīra visus ventilācijas kanālus.