Ka pareizi nosiltināt guļbūves māju?
Labdien!

Ir veca guļbūves māja, kas apšūta ar silikāta ķiegeļiem uz bada kantes. Starp guļbūvi un ķiegeļiem ir no 3-5 cm. Baļķi ir 15cm. Kā man pareizi nosiltināt no iekšpuses?

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Labdien!

Man vajadzētu zināt, kādā stāvoklī siena no iekšpuses ir tagad. Ja jātaisa karkass, var būt viens variants, ja siena ir gluda, tad cits. Kāda apdare finālā plānojas? Atsūtiet, lūdzu, mazliet vairāk informācijas.

Siltināšana

Vai var iztikt bez tvaika plēves šajā gadījumā?
Labdien!

Pašlaik koka karkasa siena izskatās šādi: no ārpuses 20x140 mm apdares dēļu klājums trīnītī, 25x45 mm latojums, 12 mm isoplaat, 45x145 ar paroc akmens vati pildīts siltinājums 145 mm, 12 mm isoplaat, 45x45 mm šķērslatojums, pildīts ar paroc akmens vati. Vai tagad es varu skrūvēt 10 mm osb vai divās kārtās rīģipsi, vai tomēr būs vajadzīga tvaika plēve?

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Labdien!

Tomēr arī šajā gadījumā būs jāizmanto tvaika izolācijas membrāna.

Siltumizolācija

Kāda mastika ir piemērotāka starp grīdas akmens flīzēm un metāla profilu?
Labdien!

Grīda tiek flīzēta ar akmens flīzēm un saskarās ar metāla profilu (kājslauķu rāmi, kurā ieklājas paklājs). Kādu mastiku labāk izvēlēties starp šiem diviem materiāliem, ja zona pakļauta mitrumam un lielai slodzei?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze, "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Šuves platumam ir jābūt >5 mm, šuves malas gruntē ar PRIMER A, šuves dziļumu ierobežo ar putu lentu MAPEFOAM, lai hermētiķa dziļums būtu vienāds ar platumu. Šuvē iespiež MAPEFLEX PU45 FT.

Tehniskās lapas:
http://www.velvemst.lv/uploads/mapefoam.pdf
http://www.velvemst.lv/uploads/MAPEFLEX_PU45_FT.pdf

Grīdas

Vai dzīvojamo istabu mājas pagrabstāvā no iekšpuses vajag siltināt un sienas apstrādāt ar hidroizolāciju?
Sveicināti!

Vēlos ierīkot dzīvojamo istabu mājas pagrabstāvā. Pagrabstāvam ir divi nelieli logi, tas ir sauss un no ārpuses nosiltināts ar 100 mm putopolisterolu. Man ir jautājums - vai no iekšpuses arī vajag siltināt un pamatu sienas apstrādāt ar hidroizolāciju? Ar ko siltināt? Jo mani satrauc, vai vasarā no sienām nenāks aukstums. No iekšpusas pie sienām tiks skrūvēts rīģipsis un, iespējams, arī koka apdares dēļi.

Paldies!
Atbild:
Modris Megnis, "Penetron-Baltija", SIA
Labdien!

Siltināt ir vēlams.

Hidroizolāciju arī ierīkot vajag. To var gan no ārpuses, gan no iekšpuses.

Siltināšana

Kādus kritērijus ņemt vērā, lai uzstādītu mājai piemērotāko apkures veidu?
Labdien!

Tā kā apkures veida izvēle ir ļoti atbildīgs un sarežģīts solis, tirdzniecības vietās piedāvājums ir ļoti plašs, vēlētos noskaidrot - kādus kritērijus ņemt vērā, lai uzstādītu mājai piemērotāko apkures veidu? Sliecos izvēlēties elektroapkuri, taču kaimiņi priekšroku deva malkas centrālapkures sistēmai. Kādos gadījumos izvēlas krāsns apkuri?

Paldies!
Atbild:
Arnis Dravnieks, "Rīgas būve", SIA
Sveicināti!

Izvēloties apkures veidu privātmājai, jāņem vērā šādi kritēriji:

1. apkurināmā platība jeb pareizāk butu teikt, ka aptuveni vajadzētu aprēķināt mājas siltuma zudumus;

2. finansējums, ko paredzēts tērēt apkures sistēmas izbūvei;

3.personīgie dzīves paradumi, ritms, filosofija (atjaunojamie resursi, izmeši, utt.);

Ja ir jautājums par malkas apkuri, tad mans subjektīvais viedoklis ir, ka malkas apkure der kā otrs, bet ne pamata apkures veids. Malka labi der noskaņas veidošanai kamīnā...dzīva uguns, mājīgums, vīna glāze.. vai svētdienās uz malkas plīts ceptas pankūkas, dārza dizainam nojumīte ar glīti sakrāmētām pagalītēm. Bet, ja ir runa par apkuri, tad malkas apkure ir regulārs (divas reizes dienā), darbietilpīgs, apnicīgs darbs, pastāvīga piesaiste mājai un ar visu to ir grūti nodrošināt komfortablu, nemainīgu gaisa temperatūru telpās. Ja vidēji sezonā apkurei nepieciešams 30-40 m3 malkas, tad nojume vai šķūnis jābūvē vismaz ar 60-80 m3 ietilpību, jo malka žūst divus gadus. Divas reizes dienā iekurināt, atnest malku, izgrābt pelnus, regulāri tīrīt skursteni, pastāv ugunsnedrošības risks.

Elektroapkure klasiskā veidā (elektriskais radiators katrā telpā) ir lēti ierīkojama, komfortabla, bet siltums sanāk ļoti dārgs - pat loti situēti ļaudis pēc pirmās sezonas aizdomājas, vai veikuši pareizo izvēli.

Es uzskatu, ka viens no labākajiem apkures veidiem ir zemes siltumsūkņa apkure. Zemes siltumsūkņa apkuri arī daļēji var uzskatīt par elektroapkuri, bet galveno siltuma daudzumu šī apkures sistēma saņem no zemes. Nemainīga temperatūra telpās, komforts un praktiski nekādas paša līdzdalības procesā.

Sistēmas vienīgais mīnuss ir dārga sistēmas izbūve. Bet arī šeit var būt risinājums. Dārgs ir pats siltumsūknis - vidēji no 5-7 tūkstošiem euro. Bet Latvijā sāk attīstīties lietotu siltumsūkņu tirgus. Tīri labus eksemplārus var iegūt par 1-2 tūkstošiem eiro. Un tad šādas apkures sistēmas izbūves izmaksas nostājas vienā līmenī ar citām, piemēram, malkas vai granulu katla apkures sistēmām. Pareizi uzstādīta un ekspluatēta siltumsūkņa darbības ilgums ir izrēķināts - 15-20 gadi. Ja lietots siltumsūknis nostrādājis 7-10 gadus, tad var uzskatīt, ka agregāts ir “pusmūžā” un kalpos labi vēl daudzus gadus. Un, kad tas apstāsies, arī tās nav beigas. Jānomaina kompresors, kas ir galvenā, dārgākā, rotējošā un līdz ar to arī dilstošā detaļa, un siltumsūknis iegūs otru mūžu.

Labs apkures sistēmas izbūves princips ir galvenā jeb pamatapkure (piemēram, zemes siltumsūknis) un otra kā papildu apkure - kamīns, krāsns, malkas plīts vai arī saules paneļi, propelleri un tml. Papildu apkure labi noder kā noskaņas veidotājs ar praktisku labumu drēgnās, mitrās vasarās, pārejas periodos, kad pamatapkuri vēl ieslēgt tā kā īsti negribās, bet omulībai kaut kā pietrūkst.

Apkure

Kā kļūt par darba drošības un aizsardzības speciālistu?
Labdien!

Kurš var veikt darba aizsardzības speciālista pienākumus? Dzirdēju, ka jāiziet vai var iziet kādus apmācības kursus un kļūt par darba drošības, aizsardzības speciālistu. Kur jāvēršas un kas jādara?

Paldies!
Atbild:
Andrejs Boka, "Safework", mācību centrs
Labdien!

Apmācību līmeņi personām, kuras ir tiesīgas veikt darba aizsardzības speciālista pienākumus, visprecīzāk aprakstītas šeit: http://lm.gov.lv/lv/darba-devejiem/darba-aizsardzibas-organizatoriska-struktura-uznemuma

Kursus darba aizsardzībā iespējams apgūt dažādos mācību centros, augstāko izglītību - universitātēs (LU, RTU, LLU, DU).

Darba aizsardzība

Vai pēc zemesgabala mērīšanas attiecīgajās vietās ir obligāti jāizrok kupicas?
Labdien!

Vai pēc zemesgabala mērīšanas attiecīgajās vietās ir obligāti jāizrok kupicas? Kādēļ?

Paldies!
Atbild:
Māris Einiks, "Latvijasmernieks.lv", SIA
Labdien!

Tas atkarīgs no tā, kur atrodas zemesgabals - izšķir lauku apvidus un ciematus vai pilsētas. Vairāk var izlasīt MK noteikumos Nr. 1019 (127. pants) (https://likumi.lv/doc.php?id=243225)

Robežzīmes ir jāuztur kārtībā ne tikai uzreiz pēc uzmērīšanas, bet visu laiku.

Ģeodēzija

Kur vērsties, lai norakstītu daļu zemes saviem bērniem?
Labdien!

Vēlos sadalīt savu īpašumu - katram no bērniem norakstīt daļu zemes. Kur man būtu jāgriežas, lai to varētu izdarīt? Cik tas varētu izmaksāt?


Paldies!
Atbild:
Rinalds Smilga, "Latvijasmernieks.lv", SIA
Labdien!

Jāvēršas pie sev tuvākā notāra, kurš tad arī nokonsultēs par iespējām, izmaksām un nosacījumiem.

Ģeodēzija

Vai var izmantot smalcinātu iepakojuma putuplastu skaņas izolācijai paneļu mājā?
Labdien!

Vai var izmantot smalcinātu iepakojuma putuplastu skaņas izolācijai, lai nedzirdētu kaimiņus paneļu mājā? Vai no tā būs kāds efekts?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Nekad - polisterols nav blīvs, satur indīgos stirolus, kas izraisa vēzi, skaņas izolācijai jābūt no blīva, poraina un neorganiska materiāla. Ne ar vienu naftas sintēzes produktu to nevar panākt, kā arī tie nav enerģijas akumulējoši.

Akustika