abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi25213
Nozares raksti1277
Ekspertu atbildes3041
Automātiskā balss ugunsgrēka izziņošanas sistēma – kam tā nepieciešama? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Automātiskā balss ugunsgrēka izziņošanas sistēma – kam tā nepieciešama?

Automātiskā balss ugunsgrēka izziņošanas sistēma – kam tā nepieciešama?

Avots: Žurnāls "Būvinženieris", 2019. gada februāris, Nr. 66

www.buvinzenierusavieniba.lv
www.buvinzenieriem.lv
www.facebook.com/BuvinzenierisLBS

Žurnālu "Būvinženieris" var abonēt buvinzenieriem.lvwww.abone.pasts.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt  iegādāties žurnālu var "Preses serviss" tirdzniecības vietās: www3.presesserviss.lv.

Banner 280x280

Raksta autore: Natālija Sokolova, SIA "FN-Serviss" valdes locekle

Saskaņā ar ugunsdrošības noteikumu prasībām noteiktos objektos jābūt uzstādītai automātiskajai balss ugunsgrēka izziņošanas sistēmai. 

Divi pamatuzdevumi

Lai atrastu atbilstīgu risinājumu ugunsaizsardzības sistēmu uzstādīšanai, jāņem vērā vairāki aspekti. Termina "automātiskā balss ugunsgrēka izziņošanas sistēma" definīcija ir atrodama 2015. gada 30. jūnija Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 333 "Noteikumi par Latvijas būvnormatīva LBN 201-15 "Būvju ugunsdrošība" 2.7. punktā, proti, tā ir stacionāra inženiertehniskā sistēma, kas, saņemot vadības signālu no citas automātiskās ugunsaizardzības sistēmas, kura konstatējusi ugunsgrēka izcelšanos, aizsargājamā būvē automātiski pārraida balss paziņojumu par ugunsgrēka izcelšanos un rīcību ugunsgrēka gadījumā.

Automātiskā balss ugunsgrēka izziņošanas sistēma pilda divus pamatuzdevumus: tā saņem signālu no citas automātiskās ugunsaizsardzības sistēmas par izveidojušos bīstamo situāciju un pārraida balss paziņojumu par to un šajā situācijā nepieciešamo rīcību.

Droša evakuācija

Ņemot vērā, ka ārkārtas situācijas bieži vien ir saistītas ar paniku, spriedzi, apgrūtinātu redzamību un citiem negatīviem faktoriem, automātiskā balss ugunsgrēka izziņošanas sistēma, profesionāļu vidū saukta par skaņas sistēmu avārijas gadījumiem, ir pasaulē pārbaudīts risinājums, kas ārkārtas situācijā palīdz nodrošināt cilvēku evakuāciju.

Tiesa, lai sistēma varētu glābt cilvēku dzīvības un samazināt materiālo zaudējumu risku, ļoti svarīgi, lai tā būtu pareizi uzstādīta un tiktu uzturēta darba kārtībā. Ikvienam uzņēmuma vai organizācijas vadītājam par ugunsdrošību objektā vajadzētu apzināties, ka ugunsaizsardzības sistēma, kas ir uzstādīta, bet nav lietošanas kārtībā, vēl nenozīmē, ka likuma prasības ir izpildītas, un visi var justies droši.

Lietošanas veids un apstākļi

Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 333 "Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 201-15 "Būvju ugunsdrošība" 191. punktu automātiskās balss ugunsgrēka izziņošanas sistēmas jāuzstāda:

• II, IV, IVa un V lietošanas veida būvēs, kuru augstākā stāva grīdas līmeņa atzīme pārsniedz 28 metrus vai kurās vienlaikus var atrasties vairāk par 500 lietotājiem;
• III lietošanas veida būvēs, kuru augstakā stāva grīdas līmeņa atzīme pārsniedz astoņus metrus un kurās ir vismaz 50 izmitināšanas vietu;
• muzeju un izstāžu ēkās un telpās, kuru kopējā platība pārsniedz 1000 kvadrātmetru.

Inventarizācijas lieta

Atbilstoši spēkā esošajai likumdošanai ugunsaizsardzības sistēma ir aktuāla tiem, kuri pārvalda sabiedriskās ēkas, birojus, ražotnes un veikalus, kuros ikdienā uzturas apmeklētāji vai darbinieki, proti, automātiskajai balss ugunsgrēka izziņošanas sistēmai jābūt uzstādītai tādās ēkās, kur iespējama liela cilvēku koncentrācija.

Lai noteiktu, vai ēkā vajag uzstādīt automātisko balss ugunsgrēka izziņošanas sistēmu, nepieciešams identificēt, pie kura no septiņiem būvju lietošanas veidiem pieder konkrētā būve. Ja ar lietošanas veida definīciju vien netop skaidrs, pie kura būvju veida pieder ēka, risinājums ir ielūkoties būves inventerizācijas lietā, kur šādai informācijai ir jāparādās.

Kā izvēlēties piemērotāko?

Meklējot interneta pārlūkā informāciju par uzņēmumiem, kas nodrošina ugunsaizsardzības sistēmu uzstādīšanu un apkalpošanu, var atrast garu sarakstu. Tāpēc, izvēloties sadarbības partneri, kam uzticēt ugunsdrošības pakalpojumus, noteikti jāpievērš uzmanība, vai uzņēmumam ir atbilstīgie sertifikāti un pieredze ugunsaizsardzības sistēmu uzstādīšanā un apkalpošanā. Jāpievērš uzmanība arī tam, kāda ražotāja ugunsaizsardzības sistēma tiek piedāvāta, un vai pakalpojumu sniedzējs var nodrošināt tās turpmāku apkalpošanu un remontu nepieciešamības gadījumā. Vērtīgi uzzināt arī cvitu klientu atsauksmes par sadarbību ar izvēlēto pakalpojumu sniedzēju. Atceries – runa ir par tava uzņēmuma vai iestādes darbinieku un klientu drošību, tāpēc papildu apstiprinājums tam, ka vari uzticēties izvēlētajam sadarbības partnerim drošības jautājumos, nebūs lieks.

Ātri un profesionāli

Domājot par savu, darbinieku un apmeklētāju drošību, atceries, ka automātiskā balss ugunsgrēka izziņošanas sistēma jeb skaņas sistēma avārijas gadījumos ir svarīga, kad sabiedriskajā ēkā ir izveidojusies bīstama situācija un ir nepieciešams sniegt paziņojumu tās apmeklētājiem.

Pat ja pirmajā brīdī var šķist, ka ugunsaizsardzības sistēmu uzstādīšana un uzturēšana ir nevajadzīgas izmaksas, tas mainās brīdī, kad aci pret aci sastopamies ar kādu no ārkārtas situācijām, kur nepieciešama ātra un profesionāla rīcība cilvēku evakuācijai vai materiālo vērtību saglabāšanai.

Saskaņā ar Ugunsdrošības noteikumu 168. punktu atbildīgajai personai ir jānodrošina, ka automātiskā balss ugunsgrēka izziņošanas sistēma iedarbojas vienlaikus ar automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu vai automātisko ugunsdzēsības sistēmu. Pat ja uzņēmumam vai organizācijai ir noslēgts sadarbības līgums par ugunsgrēka balss izziņošanas sistēmas apkalpošanu, parūpējies, lai darbinieki, kuri ikdienā uzturas objektā, zina, kā rīkoties ārkārtas situācijā. Lai garantētu drošu cilvēku evakuāciju, mūsu rīcībā ir ne vairāk kā divas līdz trīs minūtes. Ar katru nākamo minūti drošas evakuācijas iespēja samazinās. Pat ja šķiet, ka satraukumam nav pamata, neviens nedrīkst ignorēt aicinājumu evakuēties.

Vajadzīgie dokumenti

Ugunsdrošības noteikumu 125. punktā noteikts, kādiem dokumentiem jābūt pieejamiem objektā līdz ar uzstādīto ugunsaizsardzības sistēmu. 

Objektā ar ugunsaizsardzības sistēmu pie uztveršanas, kontroles un indikācijas iekārtas jeb paneļa glabā:

• ugunsaizsardzības sistēmas tehnisko projektu vai atbildīgās personas apstiprinātu minētā dokumenta kopiju,
• ugunsaizsardzības sistēmas pieņemšanas aktu un tam pievienotos dokumentus vai atbildīgās personas apstiprinātas minēto dokumentu kopijas,
• ugunsaizsardzības sistēmas aizsargājamo telpu vai zonu sarakstu vai grafisku aizsargājamo zonu attēlojumu telpās,
• ugunsaizsardzības sistēmas iedarbošanās gadījumu un bojājumu uzskaites žurnālu, kas ir noformēts atbilstīgi Ugunsdrošības noteikumu 9. pielikumam.

Samazināts slogs

Līdz 2016. gada 1. septembrim ugunsaizsardzības sistēmas dokumentācija varēja atrasties arī citviet un bija jāuzrāda glābšanas dienesta amatpersonām pēc pieprasījuma, kas daudzos gadījumos ievērojami apgrūtināja uzstādītās ugunsaizardzības sistēmas pārbaudi. Līdz ar jauno Ugunsdrošības noteikumu spēkā stāšanos ir samazināts administratīvais slogs, proti, trīs uzskaites žurnālu vietā ir apstiprināta jauna ugunsaizsardzības sistēmas iedarbošanās gadījumu un bojājumu uzskaites forma – 9. pielikums jeb Ugunsaizsardzības sistēmas iedarbošanās gadījumu un bojājumu uzskaites žurnāls.

Sūkņu un elektrisko vārstu pārbaudes

Jaunie Ugunsdrošības noteikumi paredz virkni izmaiņu ugunsdzēsības sūkņu un elektrisko vārstu pārbaudēs.

Pirmkārt, salīdzinājumā ar agrāko regulējumu jaunie Ugunsdrošības noteikumi atsevišķi nereglamentē ugunsdzēsības sūkņu un elektrisko vārstu pārbaudes periodiskumu. Iepriekš sūkņu pārbaudes bija jāveic ne retāk kā reizi ceturksnī, bet no 2016. gada 1. septembra atbilstīgi jauno Ugunsdrošības noteikumu prasībām pārbaužu periodiskums ir mainīts uz vienu gadu, un tas jārīko kopā ar iekšējo ugunsdzēsības krānu pārbaudēm.

Jauna prasība iekšējo ugunsdzēsības krānu pārbaudēm – no 2016. gada 1. septembra papildus jau ierastajai pārbaudes kārtībai ir nepieciešams noteikt ūdens atdeves ražību pie ugunsdzēsības stobra.

Otrkārt, līdz ar jauno Ugunsdrošības noteikumu spēkā stāšanos samazinās administratīvais slogs ugunsdzēsības sūkņu un elektrisko vārstu pārbaužu fiksēšanā, proti, objektos ugunsdzēsības sūkņu pārbaudes uzskaites žurnāli vairs nav nepieciešami. To vietā pietiek ar uzlīmi "Informācija par veikto iekšējā ugunsdzēsības ūdensvada krāna un tā aprīkojuma pārbaudi", kas noformēta atbilstīgi 2. pielikumam un novietota pie ugunsdzēsības krāna.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai