abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi23108
Nozares raksti1076
Ekspertu atbildes2594
Koka virsmas: Priekšrocības, trūkumi, kopšana : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Koka virsmas: Priekšrocības, trūkumi, kopšana

Koka virsmas: Priekšrocības, trūkumi, kopšana
Autors: BestBarTopEpoxy .com/flickr.com

Pateicoties simtiem dažādu veidu, krāsu, rakstu un faktūru, koks kā materiāls atbildīs gandrīz jebkurai gaumei, būs praktisks, noturīgs un dabīgs. Pateicoties tā daudzpusībai, koks jau kopš seniem laikiem ir bijis viens no galvenajiem dekoratīvajiem elementiem kā dzīvojamās, tā komerciālās un cita veida būvēs – vai tie būtu grīdas segumi, sienu paneļi, durvis, grīdlīstes, logu rāmji, mēbeles, un daudz kas cits. Bet cik tad koks ir piemērots kā darba virsmas materiāls virtuvē?

Koka virsmas apstrādāšana

Autors: BestBarTopEpoxy .com/flickr.com
Autors: BestBarTopEpoxy .com/flickr.com

Jāņem vērā tas, ka koku jebkurā gadījumā nepieciešams apstrādāt papildus, lai virsmas dabiskais izskats saglabātos pēc iespējas ilgāk un koks neizbalotu, nedzeltētu, kā arī nepiesūktos ar dažādiem šķidrumiem un traipiem. Tradicionāli virtuves koka darba virsmas klāj ar laku, klājot to vismaz piecās kārtās, vai arī apstrādā ar lineļļu. Jo īpaši būtiski ir apstrādāt izgriezumu malas, lai mitrums nedeformētu virsmu, proti, pie izlietnes un plīts virsmas, izmantojot, piemēram, silikona mastiku.

Priekšrocības

Koka virsmas ir skaistas, dabīgas un patīkamas sajūtām, tās rada mājīgu un siltu noskaņu jebkurā telpā. Koks ir estētisks un dekoratīvs materiāls, un pavisam noteikti iederas arī virtuvē. Katrai koksnei, turklāt, ir sava krāsa, izskats un smarža, un tās izskats var mainīties atkarībā no tā, kā to sagriež. Tas nozīmē, ka ir iespējams piemeklēt visdažādākās dizaina iespējas; koka virsmu ir iespējams padarīt tumšāku vai gaišāku, vecināt, veidot matētu vai glancētu.

Koks karstumā praktiski neizplešas; gluži pretēji, augstas temperatūras ietekmē tas izžūst un kļūst cietāks. Vienīgais brīdis, kad koks nedaudz izplešas, ir tad, kad mitruma līmenis ir zemāks par 0%, tomēr praktiski koksnes mitruma līmenis nesamazinās zem 5% pat ļoti lielā sausumā. Koks, kā jau viegls materiāls, nav īpaši ideāls risinājums skaņas izolācijai; tas tomēr ir ideāli piemērots skaņas absorbcijai.

Pilnīgi sausa koksne ir ļoti labs elektrības izolators. Te gan jāņem vērā, ka koksnes elektriskā pretestība samazinās, palielinoties mitrumam. Kokā neuzkrājas statiskā elektrība, kas ir bīstama cilvēku veselībai, atšķirībā no metāla, plastmasas un citiem materiāliem. Tāpat ir vērts pieminēt, ka koka virsmas apkope un atjaunošana, ja to gadās sabojāt, ir salīdzinoši vienkārša.

Trūkumi

Autors: Tudor Catering Trailers/flickr.com
Autors: Tudor Catering Trailers/flickr.com

Jāņem vērā, ka koka virsma būs mīkstāka par akmens vai laminētu virsmu, tāpēc tiks pastiprināti pakļauta švīkājumiem un citiem sīkiem defektiem, kas parādīsies visai ātri, neatkarīgi no apstrādes veida. 

Tā kā koksne uzbriest un saraujas atkarībā no mitruma gan uz tā, gan gaisā, ir svarīgi uzturēt zemu mitruma līmeni, lai izvairītos no darba virsmas uzbriešanas un plaisāšanas. Turklāt, atšķirībā no citām virsmām, uz koka uzreiz parādīsies pleķi no izlijuša sarkanvīna, svaigām ogām, sulas vai kafijas. To var sabojāt arī uz tās nejauši nolikta karsta krūze, panna vai kastrolis.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Osmo Latvija": Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Osmo Baltic OÜ" ir vienīgais oficiālais ”Osmo Holz und Color GmbH & Co” pārstāvis Baltijā. Klientiem tiek piedāvāti sistēmiski vienoti risinājumi visā, kas ir saistīts ar koka apdari gan iekštelpās, gan āra apstākļos.