abc.lv skaitļos

Lietotāji online35
Aktīvie uzņēmumi20120
Nozares raksti971
Ekspertu atbildes2551
Koka karkasa ēku priekšrocības un bezgalīgās iespējas : abc.lv

Koka karkasa ēku priekšrocības un bezgalīgās iespējas

Koka karkasa ēku priekšrocības un bezgalīgās iespējas

Koka karkasa ēkas no koka konstrukcijām vai paneļiem, kas iepriekš izgatavoti ražotnē, var būt laba alternatīva tradicionālākiem būvniecības risinājumiem, kā mūra vai dzelzsbetona konstrukcijas, turklāt koka karkass paver bezgalīgas iespējas.

Pareizi izstrādātam koka karkasam ir vairākas priekšrocības:
• viegla konstrukcija,
• salīdzinoši īsāks ražošanas laiks un ātra montāža,
• ilgtspējība – ražots no atjaunojamiem resursiem,
• augsta energoefektivitāte,
• labs mikroklimats,
• iespēja izmantot tikai ekoloģiskus materiālus.

Koka karkasa ēkas konstrukcija ir viegla salīdzinājumā ar citām, tāpēc nav nepieciešami masīvi un dārgi pamati. Tas dos ne tikai naudas, bet arī laika ietaupījumu. Katrs ēkas karkasa vai jumta elements ir viegli transportējams uz un pa būvlaukumu. Koka karkasa ēkas vieglums ļauj brīvi un radoši pieiet ēkas plānojumam, jo ēkas svara izmaiņas neatstās būtisku ietekmi uz struktūru kopumā.

Viena no galvenajām priekšrocībām ir saīsinātais būvniecības laiks. Pat ja koka ēka ir daudzstāvu, tā būs salīdzinoši ātri saražojama, turklāt ēkas montāža arī ir ātra. Ja paši neveicam montāžu, tad nodrošinām montāžas rasējumus, pēc kuriem vadīties, visi ēkas elementi ir marķēti, tāpat līdzi dodam arī visus nepieciešamos stiprinājumus un mehāniskos savienojumus – tērauda plāksnes, skrūves, naglas, bultskrūves. Kas nav mazsvarīgi, statistiski – jo īsāks būvniecības laiks, jo procesā mazāka iespējamība notikt nelaimes gadījumiem. 

Ilgtspējības ziņā koks ir pilnībā atjaunojams resurss un pārstrādājams materiāls, kam mūsdienās arvien vairāk pievērš uzmanību. Ražošanā un montāžā, kā arī apstrādes laikā neizdalās kaitīgas vielas, bet radušos ražošanas atlikumus var utilizēt un, neveicinot vides piesārņojumu, izmantot tos citam mērķim. Tā tas notiek arī mūsu ražotnē, kur visi ražošanā radušies koka putekļi tiek tālāk nodoti pārvēršanai granulās, kuras pēc tam varam izmantot apsildē. Līdztekus citiem kvalitātes standartiem esam ieviesuši un darbojamies saskaņā ar kvalitātes standartu ISO 14000, kura mērķis ir atbalstīt vides aizsardzību un novērst vides piesārņojumu, sabalansējot šo darbību ar sociāli-ekonomiskajām vajadzībām.

Kokmateriāli dabiski ir apveltīti ar augstām siltumizolācijas īpašībām. Gada aukstajos mēnešos koks kopā ar atbilstošu siltumizolācijas materiālu, palīdzēs ēkā uzturēt komfortablu temperatūru. No enerģijas taupīšanas viedokļa, koksne pēc savas būtības ir lielisks siltuma un akustiskais izolators. Ja sienas vai pārseguma paneļu izolācijai izmantoti dabiski materiāli, tad tie arī nodrošinās labu mikroklimatu jūsu mājoklī, koks "elpo" – tas labi pielāgojas videi gan saņemot, gan atbrīvojot mitrumu. Lai novērstu iespējamību, ka nākotnē ēka ievērojami zaudē nestspēju, mēs izvēlamies piemērotu koksnes stiprības klasi ar C24 sertifikātu.

Viena no galvenajām bažām, izvēloties koka ēku, ir tās ugunsdrošība. Koka karkasa konstrukcijām ir paredzama ugunsizturība. Lai ugunsgrēka gadījumā uguns un siltums pēc iespējas ilgāk nesaskaras ar ēkas nesošajām konstrukcijām, ēkas iekšējā apdarē var izmantot ugunsdrošus un nedegošus materiālus. Ēkas ugunsdrošības pakāpi var paaugstināt, ja celtniecībā tiek izmantotas līmētas un īpaši apstrādātas un piesūcinātas kolonnas un sijas, tad ugunsgrēka gadījumā šīs konstrukcijas ātri nezaudēs savas strukturālās īpašības. Protams, svarīgi izdarīt visu, lai iespējamo ugunsnelaimi novērstu un pasargātu savu īpašumu.


Koka karkasam ir ne tikai dažādas priekšrocības, bet arī bezgalīgas iespējas tā pielietošanā. To pierāda arī vairāki mūsu projekti. Viens no projektiem, kuru realizējām Šveicē, Lugāno pilsētas centrā – 6 stāvu viesnīca tika pārbūvēta par dzīvokļu namu. Ēkai tika pievienoti 2 jauni stāvi, katrs 506m² platībā, kā arī katrs esošais stāvs ieguva 120m² lielāku platību. Esošo betona konstrukciju ar koka karkasu savienoja metāla sijas. Uz viesnīcas jumta tika uzstādīts zaļais jumts, tāpēc slodzei tika aprēķināti 600kg uz vienu kvadrātmetru, kas ietver gan zemes, gan cilvēku un iespējamo sniega radīto slodzi. Koka karkasa sistēma atrisināja vairākas problēmas, kas bija saistītas gan ar izmaksām, gan dažādiem ierobežojumiem, kuri bija saistīti ar objekta atrašanos pilsētas centrā. Pateicoties koka karkasa sistēmai, ēkas īpašnieks ātri vien varēja sākt to izmantot un atgūt ieguldīto. 


Veselības centrs un audzēju pētniecības institūts Francijā ir vēl viens projekts, ar kuru lepojamies. Šī bija pirmā ēka no koka karkasa kura ieguva Francijā prestižo HQA sertifikātu, kuru piešķir ilgtspējīgiem un kvalitatīviem būvniecības projektiem. Ēkas platība ir 600m² un tā pilnībā veidota no BIO materiāliem. Papildus tam tā ir pasīvā ēka ar 75m² saules bateriju, pateicoties tām, ēku iespējams nodrošināt ar karsto ūdeni visu gadu un gaisa kondicionēšanu vasarā. Ziemā iespējamais izmaksu ietaupījums par enerģiju ir līdz 90%, bet vasarā pat līdz 98%. 


Mūsu pieredzē ir arī vairākas skolas ēkas, bet viena no iespaidīgākajām bija Itālijā, Vinovo pilsētā. 3000m² lielā ēka īpaša ar to, ka tās augstums bija 7–8m, bet garums bez vertikālajiem balstiem dažādās ēkas daļās līdz 15m.  Ēkas telpu izvietojumā tika iesaistīti gan skolotāji, gan skolēni – tā, lai tās gala izmantotājiem būtu ērti. Arī šī ir ilgtspējīga ēka ar "nulles" ietekmi uz vidi, būvēta no videi draudzīgiem un pilnībā pārstrādājamiem materiāliem. Ekspluatācijā tiek izmantota atjaunojamā enerģija un paredzētais patēriņš ir 28 kW / kv.m gadā. 


Mūsu ilggadējā pieredze pierāda to, ka koka karkasam ir bezgalīgas iespējas, to iespējams izmantot visdažādākajās situācijās gan nelielai brīvdienu mājai, gan daudzstāvu ēkai. Mēs nepārtraukti sekojam līdzi jaunākajām tehnoloģijām un ieviešam jauninājumus, kas aizvien uzlabo mūsu ražotās ēkas. 


https://www.lafocahouse.com/lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Paildziniet koka nama mūžu ar STAFOR

Paildziniet koka nama mūžu ar STAFOR

Visā pasaulē mājas no koka tiek uzskatītas par elitārām. Koka nams var kalpot gadsimtiem ilgi, bet var arī sabrukt pēc dažiem gadu desmitiem. Saglabāt un paildzināt koka nama mūžu nav vienkārši, labs palīgs tam ir STAFOR produkcija.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

VNĪ: Mežotnes pils pārņemta no nomnieka labā stāvoklī un vēsturiskās liecības ir saglabātas godam

VNĪ: Mežotnes pils pārņemta no nomnieka labā stāvoklī un vēsturiskās liecības ir saglabātas godam

"VAS "Valsts nekustamie īpašumi" un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes kopīgi veiktajā apsekošanā iesaistītās puses guvušas pārliecību, ka Mežotnes pils komplekss pārņemts no nomnieka labā stāvoklī un vēsturiskās vērtības ir saglabātas godam. Esam rosinājuši kultūras nozari un pašvaldības kopēju darba grupu par tālākajiem īpašuma dzīvotspējas scenārijiem..."

Uzņēmējs runā

Videi draudzīgi risinājumi – SIA Ecostars

ecostars

Uzņēmums Ecostars sniedz kvalitatīvus, videi draudzīgus risinājumus un veic inženierkomunikāciju, rekonstrukcijas un energoefektivitātes darbus, kā arī piedāvā par draudzīgām cenām siltumsūkņus, saules kolektorus un daudzus citus kvalitatīvus produktus, kurus var skatīt mājaslapā – www.ecostars.lv.

Elektrisko silto grīdu izmaksas

elektrisk_s_siltas_gridas_220.lv

Interneta veikals 220.lv piedāvā jums iegādāties visu nepieciešamo elektrisko silto grīdu ierīkošanai vienuviet un par izdevīgām cenām. Te pieejami gan apsildes komplekti (paklājs + termostats), gan arī atsevišķi elementi, kurus varēsiet sakomplektēt pēc saviem ieskatiem.