abc.lv skaitļos

Lietotāji online156
Aktīvie uzņēmumi19873
Nozares raksti869
Ekspertu atbildes2498
Logi un drošība : abc.lv

Logi un drošība

Logi un drošība

Katram logam ir divas puses. Ārpuse un iekšpuse. Nepārprotami, logs vai balkonu durvis ir ēkas drošības sastāvdaļa. Tādēļ viena no būtiskākajām loga funkcijām ir sargāt mājokli no ārpuses no nelūgtiem viesiem. Pirmais, kas šajā brīdī nāk prātā, ir logu pretielaušanās drošība. Tā ir viena no klasificētām loga īpašībām, un pietiktu vien norādīt, kāda drošības pakāpe nepieciešama – RC 1 līdz RC X. 


REHAU logiem iespējami augstākā drošības klase ir RC3. Tas nozīmē – loga paaugstināta drošība panākama ar tā aprīkošanu ar vienkāršākiem elementiem pret ielaušanos līdz pat īpaši drošam, ielīmētam stiklojumam, speciālām noslēgmehānisma detaļām ar aizsardzību pret uzlaušanu un citiem specifiskiem logu uzlabojumiem. Tādus logus ļaundaris ar saviem instrumentiem nevar vienkārši atlauzt, stiklu – izsist, vērtni – izspiest. Citiem vārdiem sakot, ar papildu aprīkojumu logam tiek panākta konkrēta pretielaušanās drošības klase, ko apzīmē ar RC un attiecīgo skaitli. Jo lielāks skaitlis – jo drošība augstāka.

Logu drošības izvēlei rekomendējam vienkāršu principu. Jo zemāk mājā logs un tas vieglāk pieejams – jo augstāka drošības klase tam rekomendējama. Vienlaikus gan jāsaprot, ka katram drošības pasākumam ir sava cena. Paaugstinātas drošības logiem ne vienmēr ir iespējami vienlaicīgi saglabāt visas logu ierasti labās īpašības, kā, piemēram, siltumizolācija. Loga pasīvā drošība ir jautājums, kas pircējam jānoskaidro pirms loga izgatavošanas pie sava loga ražotāja. Vairāk varat uzzināt: https://www.rehau.com/lv-lv/drosiba.

RC (resistance class) pasīvā loga drošība ir laba, vajadzīga, taču pat ļaundara mēģinājums rada sekas. Salauzts logs, sasists stikls, rezultātā – neērtības un izdevumi. 


Varbūt varam novērst izdevumus un uztraukumus, pirms tie notiek? Preventīvi? Mūsdienās taču viss kļūst mobils, attālināts, satīmekļots un vieds. Patiesi, REHAU logiem attiecībā uz drošību ir savi viedie risinājumi – SmartGuard jeb viedais sargs. Tā ir maza bezvadu ierīce, ko gandrīz nemanāmi iebūvē loga aplodas augšējā malā*. SmartGuard pamatprincips ir brīdināt ikvienu, kas pienācis pārāk tuvu pie loga. Sākumā ar gaismas signālu, tad arī īsiem skaņas signāliem, un, ja ļaundaris nerimstas, bet sāk tricināt logu, SmartGuard modulis uzsāk skaļu trauksmes signālu. Parasti šādā gadījumā risks ir pietiekami augsts un ļaundarim vajadzētu ņemt kājas pār pleciem. 


SmartGuard sistēmai ir pieejama nākamā pakāpe "+" – logu signalizācijas moduļu sasaiste ar iekšējo sirēnu. Tad signalizāciju varēs ieslēgt/izslēgt ar pulti, un iekšējās sirēnas spalgais trauksmes signāls būs skaļi dzirdams visā mājā. Pie šādas iekšējās sirēnas var pievienot līdz pat 20 logu SmartGuard moduļus vai kādas citas savietojamas bezvadu ierīces, kā plūdu ūdens līmeņa signalizatoru u.c. 


Pavisam vieds risinājums ir SmartGuard sistēma ar mājas centrāli "Connect". Tā var vadīt daudzus citus ēkas viedos elementus. Piemēram, SmartGuard modulis no loga var iedarbināt, ko vien ieprogrammējat – ieslēgt gaismu, nolaist žalūzijas, atsūtīt SMS!   

Iepazīsti SmartGuard: https://www.rehau.com/lv-lv/preventiva-pretielausanas-aizsardziba

Tagad par drošību no iekšpuses. Kas tas? Diemžēl par pašu logu lietotāju drošību parasti runā mazāk. Taču tā jau ir nevis lietu drošība, bet veselības un pat dzīvības cena. 


Diemžēl nav "cieta" likuma Latvijā, kas pieprasa drošu stiklojumu, ja tas atrodas tuvu grīdas un var tikt nejauši izsists. Pavērojiet kāpņu telpas, kur stiklojums bieži ir līdz grīdai. Ja gadās paklupt, var izkrist cauri stikliem, un tas jau būs pavisam nopietni. Arī publiskās vietās, skolās, bērnudārzos gaiteņu durvis, starpsienas ar parastiem stikliem ir paaugstināta riska vietas. Traumas jau ir bijušas. Te noteikti jāparedz un jālieto drošības stikli, līmēti vai rūdīti, lai, stiklam plīstot, nav bīstamu lausku. Tas par iekšējiem stiklojumiem.

Kā ar saukli "vairāk gaismas"? Viss ir kārtībā. Ja logi līdz grīdai un balkonu nav, tad drošs risinājums ir tikai viens – franču balkoni. Mūsdienās tie arvien biežāk parādās jaunajos projektos. 

Parastais ceļš: projekts -> būvnieks -> logu ražotājs -> logu montētājs -> franču balkonu izgatavotājs -> franču balkonu montētājs. Vai ir pārliecība, ka visi iesaistītie ir pilnībā informēti un zina, ka pie loga tiks stiprināta kāda drošības konstrukcija? Vai ir aprēķināti stiprinājumi, to montāža un komponentes ir savstarpēji saderīgas? 

REHAU piedāvā īpaši saskaņotu risinājumu franču balkoniem SkyForce. Te aprēķināta un pārbaudīta katra skrūve un profils, kas tiek izmantots. Šāda barjera tiešām ir droša. Par to liecina Vācijā veiktie testi. Dizains ir neuzkrītošs, gandrīz nemanāms, no stikla. Ar REHAU SkyForce būvniekam un pasūtītājam vairs nav jāmeklē atsevišķas komponentes, jāsaskaņo vairāku uzņēmumu risinājumi un jāmeklē apliecinājumi konstrukcijas drošībai. Kopā ar REHAU logiem pieejami arī eleganti franču balkoni SkyForce. Rezultātā saņem drošus, elegantus, stikla franču balkonus. Bez kompromisiem siltumā, dizainā, gaismā. 

https://www.rehau.com/lv-lv/skyforce  

Nākamais – bērnu drošība. Elementāri, pieejami īpaši rokturi, kuru atvēršanai nepieciešamas abas rokas. Ar vienu jāatbloķē fiksatori, ar otru var pagriezt loga rokturi. Tāda prakse plaši izmantota Skandināvijā. Arī Vācijā tiem ir savs nosaukums – KISI (Kindersicherheit jeb bērnu drošība) rokturiem. Lai bērni ir drošībā un nevar paši patvaļīgi atvērt logu. 
Esi drošajā pusē! (Pie REHAU loga!) 
https://www.rehau.com/lv-lv/logi

* SmartGuard ierīce piemērota REHAU SYNEGO un GENEO logu sistēmām.

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Kā uzbūvēt māju, ja pietrūkst naudas?

Kā uzbūvēt māju, ja pietrūkst naudas?

Vai ir cerības kļūt par mājas īpašnieku ar vidējiem vai pat zemiem ienākumiem? SIA REIZ jums var piedāvāt ne tikai apbūves gabalus, bet arī palīdzēt atrast ceļu pie jūsu sapņu īpašuma. 

Aktualitātes

Nākamgad gaidāmi zemāki elektroenerģijas rēķini

Nākamgad gaidāmi zemāki elektroenerģijas rēķini

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi jaunas elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OI) komponentes. Tās stāsies spēkā no 2021. gada 1. janvāra. Obligātā iepirkuma un jaudas komponenšu vidējā vērtība nākamajā gadā būs par 23% zemāka – 17,51 EUR/MWh jeb 0,01751 EUR/kWh.

Uzņēmējs runā

Dušas trapi – ērts, praktisks un drošs risinājums dušas telpai

csm_Showerdrain_6144x4096px_cd1e57a691

Arvien biežāk privātmāju un dzīvokļu īpašnieki parasto duškabīņu un vannu vietā izvēlas dušas trapus. Tie jūtami ietaupa vietu, kā arī krietni atvieglo telpas kopšanu, jo traps ir grīdā iebūvējama konstrukcija, kura pieejama visdažādākajā tehniskajā un dizaina izpildījumā. Tas var kalpot gan kā glauns interjera dizaina elements, gan var būt pavisam neuzkrītošs, organiski saplūstot ar grīdas segumu.