Kā man likvidēt nevajadzīgo tehniku, lai tas nekaitētu videi?
Sāra 2012. gada 10. jūlijā
Labdien,
Rudens periodā es plānoju pārcelties uz dzīvi pilsētā, mans lauku mājās, kuras grasos pārdot ir 4 nelietojami un visā visumā veci ledusskapji, kas sakrājušies gadu gaitā. Tā kā mājas no visa veida iedzīves ir jāatbrīvo, vēlos jautāt, kur man būtu jāgriežas, lai risinātu šo problēmu? Respektīvi, kā man likvidēt nevajadzīgos ledusskapjus, lai tas nekaitētu videi?
Atbildes:
-
2012. gada 11. jūlijā
Labdien,
Paldies par jautājumu. Vecos ledusskapjus noteikti ir jānodod elektrisko un elektronisko lūžņu apsaimniekošanas uzņēmumam, to nedrīkst likt parastajā izgāztuvē. Elektriskās un elektroniskās iekārtas (EEI) ir tādas iekārtas, ko darbina ar elektriskos strāvu vai elektromagnētisko lauku, un iekārtas, elektriskās strāvas un elektromagnētiskā lauka ģenerēšanai, piegādei un mērīšanai, kas konstruētas izmantošanai ar spriegumu, kurš nepārsniedz 1000 voltus maiņstrāvai un 1500 voltus līdzstrāvai. EEI pieder pie videi kaitīgo preču grupas. Elektriskie un elektroniskie aparāti, piemēram, televizors, dators, ledusskapis, radioaparāts, elektriskās bērnu rotaļlietas, fotofilmiņas, baterijas, kompaktdisku atskaņotājs un vēl garš saraksts ar tamlīdzīgiem priekšmetiem satur virkni bīstamu vielu: tādus metālus kā svinu, kadmiju, dzīvsudrabu u.c. Izmetot šos priekšmetus kopā ar sadzīves atkritumiem vai izmetot, kur pagadās, dažādu ārējo vides faktoru iedarbības rezultātā, metālu savienojumi var sākt sadalīties un kaitīgās vielas var nonākt augsnē, gruntsūdeņos un vēlāk – cilvēka organismā, radot patoloģiskas izmaiņas atsevišķu orgānu darbībā, izraisot ļaundabīgos audzējus un dažādas mutācijas, kas var ietekmēt nākamās paaudzes.
Kāpēc EEI jānodod pārstrādei?
Ledusskapjos un saldētāj iekārtās kā aukstuma aģentu tika izmantots freons, kas ir kaitīga viela. Nonākot brīvā dabā freoni noārda ozona slāni, kas zemi pasargā no saules ultravioletā starojuma. 1995.gada maijā Latvijas ratificēja 1985.gada 22.marta Vīnes konvenciju (Par ozona slāņa aizsardzību), kā arī šīs konvencijas 1987.gada 16.septembra Monreālas protokolu "Par ozona slāni noārdošajām vielām", kas nosaka termiņus, kādos jāsamazina un jāpārtrauc ozona slāni noārdošo vielu (OSNV) ražošana, patēriņš, imports un eksports, kā arī termiņus, kādos jāveic šo vielu izņemšana no saimnieciskās aprites. Pašlaik ozona slāņa noārdīšanās vairs neprogresē, tomēr ozona slānis turpina noārdīties, jo pārsvarā visām šīm kaitīgajām vielām ir ļoti lēns noārdīšanās process – dažām pat 70 gadi. To, protams, turpina veicināt arī tas, ka ne visas ozonam kaitīgās vielas ir izņemtas no aprites – pašlaik plānots, ka tas varētu notikt līdz 2025.gadam, lai gan laika grafiki protokola ietvaros var arī mainīties. Zinātnieki prognozē, ka ozona atveseļošanās process varētu sākties ap 2059. gadu. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai nenotiktu OSNV izplūde atmosfērā, elektriskās iekārtas neizmest kur pagadās, bet nodot pārstrādei.
Kā atbrīvoties no EEI?
Atbrīvoties no elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem var tos nogādājot uz tuvāko pieņemšanas punktu, vai, ja Jūs iegādājaties jaunu iekārtu , tad saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu - komersantam, kas piegādā jaunas mājsaimniecības elektriskās vai elektroniskās iekārtas tieši to lietotājam, jānodrošina mājsaimniecības elektrisko vai elektronisko iekārtu atkritumu pieņemšana, neprasot par to samaksu, ja attiecīgā iekārta ir līdzīga tipa un veikusi tādas pašas funkcijas kā piegādātā iekārta. EEI, Jūsu gadījumā ledusskapjus, var nodot: www.dilers. lv, bezmaksas tel. 80000515 vai www.sanekss.lv, bezmaksas tel. 80000104. Šis pakalpojums ir bezmaksas.Abc.lv redakcija, "abc.lv", būvniecības nozares medijs