abc.lv skaitļos

Lietotāji online58
Aktīvie uzņēmumi19835
Nozares raksti900
Ekspertu atbildes2513
Atbild eksperti : abc.lv
Vai mājas iekšējai sadalnei ir nepieciešams izveidot atkārtoto zemējumu?
Labdien!

Privātmājas ārpusē sadales tīkla skapim ir 3 fāzes (pienāk 4 dzīslas). ST sadalnes skapis sazemēts (R=20om), TN-C-S sistēma. No ST sadalnes uz māju pienāk 5 dzīslas kabelis (60 m) uz mājas iekšējo sadalni. Vai mājai iekšējai sadalnei ir nepieciešams izveidot atkārtoto zemējumu? Vai pietiek ar to, ka Sadales tīkls sazemēja savējo skapi?

Paldies!
Atbild:
Miķelis Caunītis, "Energolukss", SIA
Labdien!

Saskaņā ar MK238 zemējuma kontūra pretestība nedrīkst pārsniegt 10 omus.

Būtu nepieciešams pie ēkas izveidot zemējuma kontūru. Vēlams, lai atsevišķā kontūra pretestība nepārsniegtu jau minētos 10 omus.

Elektromontāža

Ja lamināts ir peldošā grīda, vai var izmantot dažādu grīdu seguma savienošanai dekoratīvos alumīnija profilus?
Labdien!

Ja lamināts ir peldošā grīda, vai var izmantot dažādu grīdu seguma savienošanai dekoratīvos alumīnija profilus?

Paldies!
Atbild:
Gunārs Kaukulis, "Kāgo", SIA
Labdien!

Jā, ja lamināts ir ieklāts peldoši, tad starp katru telpu, kā arī dažādu segumu sadures vietās ir jāuzstāda pārejas līstes. Pārejas līstes var būt gan alumīnija, gan plastmasas, gan citu materiālu, galvenais, uzstādot pārejas līsti, ir jāļauj segumam brīvi staigāt, tas nozīmē, ka starp segumiem ir jāatstāj nepieciešamā atstarpe (parasti, ap 0.5-1.0 cm) un nedrīkst pārlieku pieskrūvēt pārejas līsti.

Ar cieņu,

Koka grīdas

Vai koka moduļu mājas siltināšanai ir nepieciešamas kādas plēves vai kokšķiedru plātnes, vai pietiek ar labu ventilāciju?
Labdien!

Jautājums par koka moduļu mājas konstrukciju (frēzbrusa 4,5 cm, 30 cm beramā ekovate, 4,5 cm frēzbrusa).

Vai ir vajadzīgas kādas "plēves", kokšķiedru plātnes, vai pietiek ar labu ventilāciju?

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Labdien!

Man ir vairāki jautājumi, lai varētu konkrēti kaut ko ieteikt. Ventilācijai jebkurā gadījumā ir jābūt, jo caur sienu gaisa apmaiņa noteikti nedrīkstētu būt. Ja Jūs uzzvanītu man uz 29611614, tad varētu nonākt pie kopsaucēja.

Siltināšana

Vai grīda, kas pēc betonēšanas žūšanas procesā nedaudz saplaisājusi, jāremontē, vai arī var klāt hidroizolāciju?
Labdien!

Pēc vannasistabas betonēšanas (privātmājas 1. stāvs) žūšanas procesā parādījās nelielas plaisas. Vai tas ir kritiski un tās ir jāremontē? Vai var neremontēt un klāt hidroizolācijas kārtu? Cik ilgi jāgaida, līdz betons izžūs un varēs klāt hidroizolāciju?

Paldies!

Atbild:
Gatis Puķīte
Labdien!

Betona kārtas žūšanas laiks atkarīgs no izmantotā materiāla, kārtas biezuma un apkārtējiem apstākļiem. Gatavo cementa klonu žūšanas laiks ir apmēram 28 dienas, transporta betona žūšanas laiks ir vismaz 3 mēneši.

Plaisas betona grīdā ir ieteicams salabot, jo neatkarīgi no tā, vai izmantosiet elastīgas hidroizolācijas un flīžu līmes, plaisu kustības gadījumā tas atsauksies uz hidroizolācijas ūdens ne caurlaidību un flīžu seguma optisko izskatu.

Plaisu remontēšanai var izmantot speciālus epoksīda sveķus, piemēram, ARDEX FB. Pēc tam var klāt hidroizolāciju mitrām telpām ARDEX S 1-K un līmēt flīzes.

Otrs variants, bez plaisu remonta, ir izmantot universālo paklāju DITRA25. Šis paklājs atdala flīzes no pamatnes, tādējādi novēršot plaisu pārnesi uz flīžu segumu. Vienlaicīgi paklājs arī izpilda hidroizolācijas funkciju.

https://www.celtprieks.lv/produkti/gruntis/lejami-epoksida-sveki-ardex-fb/
https://www.celtprieks.lv/produkti/hidroizolacija/hidroizolacija-flizu-un-akmens-segumiem/mitro-telpu-hidroizolacija-ardex-s1-k/
https://www.celtprieks.lv/produkti/hidroizolacija/hidroizolacija-flizu-un-akmens-segumiem/hidroizolacijas-un-atdalisanas-membrana-schluter-ditra-25/

Hidroizolācija

Kā pareizi izbetonēt grīdu kūtī?
Labdien!

Vēlos izbetonēt grīdu vecai kūtij. Kādi būtu pareizie soļi un materiāli? Kāds būtu ekonomiski izdevīgākais variants?
Kūts ir iepriekš izmantota putniem un tur nav nekādas grīdas - lielie akmeņi un smiltis. Nepieciešama arī gan siltuma, gan mitruma izolācija. Platība būs 24 m2.

Paldies!
Atbild:
Andis Silinieks, "Griva Group", SIA
Labdien!

Novēlota atbilde, bet tomēr informācija svarīgam darbam pa kārtām:

- grunts sagatavošana - izlīmeņošana,
- melnās grīdas betonēšana,
- hidroizolatora un siltinājuma iestrāde,
- betonēšana, propellerēšana,
- cietināšana un, ja nepieciešams, prettraipu līdzekļu iestrāde.

Ja nepieciešama tieša konsultācija vai informācija par kādu materiālu, zvaniet uz 29461471 vai rakstiet info@grivagroup.lv.

Ar cieņu,

Grīdas

Kādai jābūt minimālai atstarpei starp logiem, kas atradīsies viens otram blakus?
Labdien!

Vēlos ielikt divus logus, izmērs - 2 x 2m, atrodoties viens otram blakus. Māja būs termobloku. Jautājums - kādai jābūt starp šiem diviem logiem minimālai atstarpei? Vai tur neradīsies kondensāts? Viens logs būs verams. Istaba - 25 m2.

Paldies!
Atbild:
Kaspars Zihmanis, "Flora", SIA
Labdien!

Logiem atstarpes var nebūt vispār. Tos var savā starpā nostiprināt (piemēram, saskrūvēt). Ja loga rāmis ir no masīva koka, tad ar rāmja biezumu 68 mm būs pilnīgi pietiekami, lai kondensāts neveidotos. Savienojumam gan ir jābūt blīvam un kvalitatīvam.

Logi

Vai ir iespējams noregulēt loga piespiedi, kad rokturis atrodas 45 grādu leņķī uz augšu?
Labdien!

Vēlos saprast, vai ir iespējams noregulēt loga piespiedi, kad rokturis atrodas 45 grādu leņķī uz augšu? Nezinu, kā to režīmu pareizi sauc, ne ziemas, ne vasaras, bet gaiss nāk iekšā visu laiku šinī pozīcijā. Respektīvi, vajag samazināt gaisa plūsmu šinī režīmā - kā to var izdarīt?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Zihmanis, "Flora", SIA
Labdien!

Diemžēl šo pozīciju vismaz "Roto" logu furnitūrā nav iespējams regulēt. Par citu firmu logu furnitūru diemžēl nevarēšu komentēt.

Logi

Kā atjaunot siltinājumu bēniņos?
Sveicināti!

Esmu ieplānojis restaurēt siltinājumu bēniņos, utilizējot skaidas.

Uz doto brīdi, ja skatās no bēniņiem, starp sijām ir skaidas 7 cm līdz 10 cm, tad sarkans papīrs, dēlīši, tad tukša sprauga apmēram 5 cm, tad 2. stāva melnie griesti.

Ko darīt ar spraugu? Vai pareizi būtu demontēt dēlīšus?
Demontējot iegūtu sijas platumu - 20 cm - siltināšanas vietu materiālam, zem tā pa visu platību smalki ieklātu tvaika barjeru. Vai tā darīt būtu prātīgi, neskatoties uz to, ka process būtu darbietilpīgs?

Jumts - 30 gadīgs šīferis, esmu auksto bēniņu īpašnieks.

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Labdien!

Paldies par jautājumu, bet ir ļoti daudz nezināmā. Lūdzu, piezvaniet man uz tālruni 29611614 vai atsūtiet savu telefona nr.

Siltināšana

Neapdzīvotas koka mājas apkure ziemā - vai nepieciešama?
Labdien!

Koka māja ir veca, bet labā stāvoklī. Neviens tur pagaidām nedzīvo un nedzīvos kādus pāris gadus.

Vai ir vērts vienreiz nedēļā ziemā braukt un šo māju apkurināt? Mājā ir krāsns apkure. Vai labāk nekurināt vispār? Dzirdēts par kondensāta uzkrāšanos utt.

Paldies!
Atbild:
Raitis Bērtiņš, "Giersch Baltic", SIA
Labdien!

Pēc pieredzes varu teikt, ja māja ir koka un visa apdare ir no koka, tad var nekurināt, jānodrošina tikai vēdināšana, lai telpās neveidojas mitrums. Reizi nedēļā kurinot, straujas temperatūras maiņas ietekmē, izdalīsies mitrums var rasties kondensāts.

Ar cieņu,

Apkure