abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20102
Nozares raksti964
Ekspertu atbildes2544
Atbild eksperti : abc.lv
Kā pareizāk būtu siltināt koka māju no iekšpuses pēc vecā apmetuma noņemšanas?
Labdien!

Kā pareizāk būtu siltināt koka māju no iekšpuses pēc vecā apmetuma noņemšanas? No ārpuses pašlaik nav iespējams to veikt.

Paldies!
Atbild:
Māris Dvorovs, Dvorovs M., individuālā darba veicējs
Labdien!

Uzklājiet vispirms tvaika plēvi, jo, noārdot apmetumu, koka saskarsmes vide mainās un cita struktūra tiek veidota. Uzklājiet to plēvi, tad varat droši siltināt ar vati un montēt attiecīgi sienas, kādas vēlaties, jo, kad apmetums ir bijis virsmai virsū, gaisa plūsmas struktūra ir citādāka kokam bijusi.

Siltināšana

Kādu materiālu likt uz lamināta, zem paklāja, lai nodrošinātu lielāku siltumu grīdām?
Labdien!

Istaba atrodas pirmajā stāvā. Apakšā pagrabs. Uz grīdām ir uzklāts lamināts un tās ir ļoti aukstas. Doma ir likt paklāju virs lamināta. Vai ir kāds materiāls, kuru varētu likt vēl zem paklāja, lai nodrošinātu lielāku siltumu grīdām?

Paldies!
Atbild:
Inese Adamaite, "Anitra", SIA
Labdien!

Salīdzinot apakšklājus, izvēlēties to, kuram zemāks siltumvadības koeficients. Piemēram, slikti siltumu vada korķa apakšklāji un apakšklāji, kas "satur" koku.

Paklājs uz lamināta arī radīs patīkamāku vidi.

Koka grīdas

Vai mūrētiem skursteņiem obligāti ir vajadzīgs metāla jumts?
Labdien!

Vai mūrētiem skursteņiem obligāti ir vajadzīgs metāla jumts? Jo citiem ir, citiem nav. Kā ar čaulas ievietošanu, ja jumts jau ir?

Paldies!
Atbild:
Raitis Bērtiņš, "Giersch Baltic", SIA
Labdien!

Metāla jumts aizsargā skursteni no nokrišņu ietekmes. Metāla čaulas nepieciešamība ir atkarīga no apkures iekārtas veida, kas pievienots skurstenim.

Ar cieņu,

Apkure

Kā ieklāt grīdu no auduma?
Labdien!

Kādreiz raidījumā "Mājokļa Jautājums" rādīja, kā uzklāt grīdu no auduma. Ar audumu apvilka koka plāksnes un tās pēc tam lakoja. Gribētu zināt - kā to dara, visos sīkumos? Raidījumu diemžēl vairs nevaru atrast. Vai Jūs, lūdzu, varētu pastāstīt?

Paldies!
Atbild:
Inese Adamaite, "Anitra", SIA
Labdien!

Paldies par jautājumu. Mums nebūs informācijas par šādu risinājumu, jo darbojamies ar grīdas segumiem, nevis audumiem uz grīdām. Iespējams, internetā var atrast tautas padomus, bet mums ieteikumu nav.

Koka grīdas

Kā labāk atjaunot virs apdzīvojamas terases esoša balkona hidroizolāciju?
Labdien!

Virs apdzīvojamās terases ir balkons, kuram laika gaitā, privātmājai sēžoties, ir radušās plaisas. Kā labāk atjaunot balkona hidroizolāciju?

Paldies!
Atbild:
Gatis Puķīte
Labdien!

Vispirms būtu nepieciešams noskaidrot plaisu rašanās cēloni. Pēc cēloņa novēršanas var ķerties pie plaisu remonta. Betona konstrukciju plaisu remontam piemēroti speciāli injekciju materiāli, kurus iestrādā zem spiediena. Attiecībā uz jumta terasēm, kas atrodas virs dzīvojamām/ saimniecības un citām telpām, kā arī ar jumtu segtām teritorijām, vispirms tās jāprojektē kā plakani jumti - saskaņā ar jumta konstrukcijām piemērojamiem tehniskajiem noteikumiem. Termiski izolētu dzīvojamo un saimniecības telpu (kā arī telpu ar paredzamām temperatūras atšķirībām pret ārējo zonu) gadījumā kā standartam atbilstoša konstrukcija ir nepieciešama tvaika barjera, siltumizolācija un jumtam piemērota hidroizolācija. Šeit nav piemērotas hidroizolācijas, kas paredzētas balkonu vai terašu hidroizolācijai.

Informāciju par dažāda veida risinājumiem ilgmūžīgas jumta terases ierīkošanai Jūs varat atrast mājas lapā www.celtprieks.lv, sadāļā "Sistēmas".

Hidroizolācija

Kāda būtu guļbūvei labākā apdare no iekšpuses?
Labndien!

Ir 30. gadu guļbūve ar aptēsto, gludo baļķi. Kāda būtu visjēdzīgākā apdare no iekšpuses? Zinu, ka nevēlos atstāt pliku baļķi. Vai kokšķiedras plāksnes būtu atbilstošas? Dzirdēts, ka tām ir laba gaisa, mitruma apmaiņa, gan darbojas kā siltinājums. Ja jā, vai starp baļķi un plāksni ir nepieciešama telpa, latojums. Un kāda būtu pašas plāksnes apdare no ārpuses? Kas nenodarītu pāri mājai klimata ziņā? Apmetums? Vēlos krāsotas sienas.

Paldies!
Atbild:
Uldis Strazdiņš, Strazdiņš U., individuālā darba veicējs
Labdien!

Vispirms ir jāsaprot, kurai telpai (t.i. dzīvojamā istaba, virtuve, koridors) vēlaties veikt apdari tā, lai iekšpusē nebūtu redzami guļkoki.

Kokšķiedras plātnes no iekšpuses ir ļoti labs risinājums, it īpaši, ja ir sakārtots ventilācijas jautājums - vēlams dabīgā ventilācija, bez piespiedu mehānismiem.

Kokšķiedras plātni var apmest ar kaļķa apmetumu un pēc tam, vadoties no prioritātēm, veidot tās tālāku apdari, tostarp krāsot, vēlams ar ūdens bāzes krāsām.

Saistībā ar kokšķiedru plātņu pielietojumu, manuprāt, ļoti argumentētu atbildi var sniegt videstehnika.lv speciālisti, tie ir gana pieredzējuši profesionāļi.

Kas attiecas uz mājas mikroklimatu, der atcerēties, ka visa pamatā ir ventilācija.

Paldies, lai viss izdodas!

Apdare

Vai dzīvoklim obligāti vajadzētu pievienot zemes vadu, ja visai mājai, pārējiem dzīvokļiem tāda nav?
Labdien!

Vai dzīvoklim obligāti vajadzētu pievienot zemes vadu, ja visai mājai, pārējiem dzīvokļiem tāda nav?

Paldies!
Atbild:
Dzintars Mednis, "EMT", SIA
Labdien!

Latvijā ir gan 4 vadu sistēma, gan 5 vadu sistēma. Abas ir pieņemamas, ja ir pareizi izbūvētas. Nav obligāti jāpāriet uz 5 vadu sistēmu. Ļoti labs risinājums papildu drošībai ir diferenciālais automāts jeb tautā saukts "noplūdes automāts".

Elektromontāža

Kā pareizi aprēķināt to, cik dienā vai mēnesī patērē manas elektroierīces?
Labdien!

Lai uzlabotu dzīves vietā energoefektivitāti, ir jānoskaidro, cik elektrības patērē manas ierīces. Vai Jūs, lūdzu, varētu pateikt, kā pareizi būtu aprēķināt to, cik dienā vai mēnesī patērē manas ierīces? Piemēram, indukcijas virsma, tvaika nosūcēis, veļas mašīna, apkures sistēma u. c.


Paldies!
Atbild:
Dzintars Mednis, "EMT", SIA
Labdien!

Aprēķināt ir grūti, vislabākais būtu uzlikt mērierīci.
Bet, ja gribas aprēķināt, tad Jums vajag zināt katra aparāta jaudu un laiku, cik ilgi tas strādā. Aprēķins ir vienkāršs: piemēram, gludeklis ir 1,0 kW un to darbiniet 30 min. nedēļā. Iznāk 1,0 x 0,5 stundas un rezultātā ir 0,5 kWh. Un tā par katru ierīci. Mēnesī sanāk 2 kWh un tad, saskaitot visus patērētājus kopā, iegūsiet rezultātu.

Lai saprastu par ekonomiju, Jums jāskatās uz 2 parametriem - jaudu un laiku.

Elektromontāža

Kā izveidot "Estrich" grīdu zem mūrētām sienām?
Labdien!

Esošā situācija sekojoša: Ir telpa 30 m2. Nākotnē to plānots izmantot kā pirti ar atpūtas zonu. Ir nelīdzens, nesiltināts betona grīdas segums. Plānots grīdu izlīdzināt ar smilti, uzstādīt "Tenapors EPS150 B50mm" izolāciju, pa virsu "Tenapors termocompact 38mm" ar cauruļu vadulām, silto grīdu caurules un virsū "Estrich" 5-6 cm. Par cik starpsienas plānotas no gāzbetona un virs starpsienām vēl 2. stāvā guļamistaba - kā pareizi veikt grīdas pīrāgu un izolēšanas darbus? Vai drīkst visu perimetru siltināt vai arī vietās, kur būs mūrētās starpsienas, ir jāliek kāda speciāla pēda uz esošā melnā betona? Bija doma nosiltināt grīdu un izvilkt caurules paša spēkiem. Tad saukt "Estrich" ieliet grīdu un tad saukt sienu mūrētājus. Tagad sāku apdomāt šo lietu, vai gadījumā pirmo gāzbetonu starpsienu rindu jau nevajag uzlikt pirms "Estrich" ieliešanas?

Sirsnīgs paldies par atbildēm!
Atbild:
Inese Adamaite, "Anitra", SIA
Labdien!

Aicinu šo jautājumu uzdod uzņēmumiem vai meistariem, kas veica "Estrich" grīdu izbūves, piemēram, uzņēmumam "Līmenī": https://www.limeni.lv/

Būvkonstrukciju projektēšana

Ar kādu materiālu būtu pareizi aizpildīt zaru caurumus koka karkasa mājas apdares dēļos?
Labdien!

Koka karkasa mājai ārējās apdares dēļos ir zaru caurumi. Ar kādu materiālu būtu pareizi caurumus aizpildīt? Māja tiks krāsota ar gaiši dzeltenu krāsu uz ūdens bāzes, kas paredzēta koka fasādēm.

Paldies!
Atbild:
Uldis Strazdiņš, Strazdiņš U., individuālā darba veicējs
Labdien!

Fasādē izkritušo zaru vietu aiztaisīšanai praksē izmantoju sausus zarus.

Ieteiktu sekojošo: veidot par 5 mm lielāku urbumu zaru vietā, izgatavot koka tapu no sausa zara, vēlams ar 6 vai 8 šķautnēm (sešstūra vai astoņstūra forma). Saudzīgi to iedzīt, nozāģēt, ja nepieciešams - pieslīpēt. Šķautņaina koka tapa, piebriestot jeb uzsūcot ārējo mitrumu, koksnē turas daudz spēcīgāk un nav vajadzīgas nekādas palīgvielas, t.i. līmes, epoksīda sveķi, utt.

Es praktizēju sekojoši:
25 mm zaru caurums, ar 30 mm konusveida gremdurbi izveidoju caurumu, izgatavoju šķautņainu tapu 32 mm, apsmērēju ar priežu darvas eļļu vai saimniecības ziepēm un iedzenu dēlī. Nozāģēju lieko, pieslīpēju.

P. S. Ja fasādi ir ieplānots nokrāsot ar ūdens bāzes krāsu, tad neieteiktu tapas apstrādāt ar eļļas bāzes slīdvielām. Iesaku izmantot visparastākās ziepes.

Darbs ir gana laikietilpīgs un nesokas ļoti ātri, bet rezultāts ir lielisks.

Veiksmi darbos!

Būvmateriāli