abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20103
Nozares raksti964
Ekspertu atbildes2544
Atbild eksperti : abc.lv
Kur jāliek izolējošā plēve pret mitrumu, siltinot grīdu?
Labdien!

Remontējam istabu, kas atrodas pirmajā stāvā. Grīda atrodas vienā līmenī ar grunti. Zem dēļiem ir izdedžu kārta. Gribam nosiltināt grīdu. Ar ko vislabāk nosiltināt? Doma ir par akmens vati. Kur jāliek izolējošā plēve, kas pasargā no mitruma, kas varētu sūkties no apakšas? Zem vai virs akmens vates kārtas?

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Labdien!

Vati uz grunts nedrīkst likt. Jums ir jāveido melnā grīda (lāgām apakšpusē), tad liek pretvēja barjeru, tad siltumizolāciju, tad tvaika membrānu. Atkarībā no plānotā grīdas seguma attiecīgi veido pamatni, uz kā to klāt.

Siltināšana

Kā pareizi veikt saplaisājuša balkona remontu?
Labdien!

Dzīvoju piecstāvu daudzdzīvokļu namā - "hruščovkā". Ir saplaisājis balkons, tāpēc vēlētos saprast, kā pareizi veikt tā remontu. Saprotu, ka virsējā apmetuma kārta jāņem nost. Bet ko likt tās vietā? Kāda ir pareiza materiālu izmantošanas secība (javas, špakteļmasas)?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze (MAPEI pārstāvniecība), "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Lai saprastu ko un kā Jums darīt, ir jāredz bildes ar esošo situāciju.

Lūdzu, atsūtiet man bildes no balkona augšpuses un no zemes bildējot balkonu. Bildes taisiet nevis tuvplānā, bet lai redz kopskatu.

Mans e-pasts mājaslapā: https://www.velvemst.lv/lv/kontakti/

Restaurācija

Kāda būtu drošākā aizsardzības sistēma garāžai?
Labdien!

Kāda būtu visdrošākā aizsardzības sistēma garāžai? Diemžēl ir sanācis tā, ka garāža neatrodas blakus mājai, bet kādu gabalu tālāk. Tā kā nesen iegādājos dārgu automašīnu, par kuru turklāt jāmaksā līzings, vēlos maksimāli pasargāt garāžu no uzlaušanas. Jo cik daudz gadījumu jau bijis maniem paziņām ar uzlauztiem garāžu vārtiem, nozagtām mašīnām..

Paldies!
Atbild:
Einārs Lepnis, "Fortell", SIA
Labdien!

Garāžas drošības paaugstināšanai, pirmkārt, jāpadomā par vārtu un logu, ja tie ir, drošību, otrkārt jāierīko signalizācija ar sirēnu redzamā vietā, vēlams ar aplikācijas vadību, lai Jūs vienmēr zinātu par garāžas drošības statusu un signalizācijas vadības ērtību ziņā. Nākamais solis ir video novērošana. Tā gan neveic apsardzes funkciju, bet liek aizdomāties, vai ir vērts lauzt šo garāžu vai labāk kādu citu, kur ir mazāka aizsardzība, tai pat laikā Jums vienmēr pa rokai ir reālā laika bilde un video arhīvs.

Šie būtu primārie pasākumi, kuri jāveic būves aizsardzībai no nelūgtiem viesiem, un nav svarīgi, kas atrodas garāžā - tas ir Jūsu īpašums un svešiniekiem nevajadzētu būt iespējai rīkoties ar Jūsu mantām.

Apsardze, aizsargierīces

Kādu materiālu labāk izmantot notekūdeņu sistēmās - PVC vai PP?
Labdien!

Kādu materiālu labāk izmantot notekūdeņu sistēmās - PVC vai PP?

Paldies!
Atbild:
Raimonds Stumburs, "ACO Nordic", SIA
Labdien!

Ja runa ir par notekūdeņu sistēmu, kas ir ierakta zemē, tad diemžēl, mēs nebūsim kompotenti atbildēt Jums uz šo jautājumu, jo mēs ar to nenodarbojamies. Mūsu joma ir vairāk saistīta ar ūdens savākšanas un attīrīšanas iekārtu ražošanu.
Ieteiktu Jums ar šo jautājumu griezties uzņēmumos, kas konkrēti specificējas notekūdeņu cauruļu ražošanā un izplatīšanā.

Paldies Jums par jautājumu!

Jauku dienu vēlot,

Inženierkomunikācijas

Vai šādai platībai aprēķināts pareizs betona biezums?
Labdien!

Ir betonējamas grīdas 45.1 m2 platībā. Uz šādu platību patērēti 11 maisi sausā maisījuma, katrā maisā pa 35 kg, un grants 5.4 m3. Betonētāji apgalvo, ka betona biezums pie šāda patēriņa uz šādu platību visur ir 5 cm. Runa ir tikai par betona biezumu. Mums matemātiski tā vis nesanāk. Ļoti labprāt dzirdētu Jūsu viedokli, lai zinām, ko darīt tālāk. Vietām redzama ārā spīdam tvaika plēve.

Paldies!
Atbild:
Inese Adamaite, "Anitra", SIA
Labdien!

Iesakām rūpīgi iepazīties ar sausā maisījuma tehniskajiem datiem, iespējams, tur var atrast aprēķina formulas.

Bruģēšana

Ar ko hidroizolēt atsegtu, vecu ķieģeļu sienu vannasistabā?
Labdien!

Pirmskara mājas vannasistabā atsegta veco ķieģeļu siena. Dušas daļa izflīzēta, bet ūdens un tvaiks tomēr var nokļūt uz ķieģeļiem un javas. Cerēju uz stiklūdeni, bet internets saka, ka ķieģeļiem tas nederēs. Vai iespējams ko darīt, lai saglabātu vizuālo daili (neapmetot, neapšujot), bet nekaitētu sienai?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze (MAPEI pārstāvniecība), "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Tāda pārklājuma nebūs, kas vienlaicīgi būtiski samazinātu tvaika iekļūšanu un saglabātu ķieģeļu dabisko skaistumu. Lai samazinātu tvaika/ mitruma iekļūšanu sienā, pēc dušas ar piespiedu ventilāciju mitrums jāizvada ārā.

Sienu skaistumam un kopšanas ērtumam var pārklāt ar "Mapefloor finish 52w", ko atšķaida 1:1 ar ūdeni. Jāklāj vienā kārtā, un pirms visas sienas pārklāšanas jāveic tests.

https://www.velvemst.lv/lv/produkti/prece/1145/mapefloor-finish-52-w/?rt=products&ac=download&id=1824

Produktu var iegādāties Uriekstes ielā 3, Rīgā, vai pasūtot būvmateriālu veikalos.

Ja rodas jautājumi, lūdzu, sazinieties:
https://www.velvemst.lv/lv/kontakti/

Hidroizolācija

Ko labāk uzstādīt pie vārtiem - krēslas sensoru vai kustību sensoru?
Labdien!

Uzstādīju vārtus, tagad meklēju dekora lampas pie tiem. Vai Jūs, lūdzu, varētu ieteikt, kur tādas var atrast un kā labāk darīt - uzstādīt krēslas sensoru vai kustības sensoru?

Paldies!
Atbild:
Andrejs Petrovs, "Kiwi Systems", SIA
Labdien!

Tas ir gaumes jautājums. Neviens eksperts nevar ieteikt ideālu risinājumu.

Ja Jums patīk, kad tumsā Jūsu māja ir vāji apgaismota pa visu perimetru, un Jūs neapgrūtina papildu maksa 3-5 eiro mēnesī, tad uz perimetra apgaismojuma ielieciet nedēļas taimeri un krēslas sensoru. Krēslas sensors tumsā ieslēgs gaismu, un uz taimera iestatiet laiku, kad apgaismojumam nav jāiedegas (24:00-6:00).

Lai apgaismotu vārtus un ceļu uz garāžu, labāk ir izmantot kustības sensoru ar taimeri.

Sētas, žogi un vārti

Par ko tas varētu liecināt, ja skursteņi notecējuši ar piķim līdzīgu masu?
Labdien!

Pirmskara trīsstāvu mājas dzīvoklī ir ierīkots apkures katls, kurš paredzēts krietni lielākām telpām vai pat mājai. Citā dzīvoklī pievienota "Jotul" krāsniņa, un tieši tur, kur pievienotas šādas apkures sistēmas, skursteņi ir notecējuši ar piķim līdzīgu masu.

Par ko tas var liecināt ? Vai tā ir bumba ar laika degli?

Paldies!
Atbild:
Jēkabs Bīmanis, "Sanistal", SIA
Labdien!

Paldies par izrādīto interesi un iesūtīto jautājumu.

Ja melnā masa jeb darva jau ir nokļuvusi skursteņa ārpusē, tad tas nozīmē, ka vienkāršoti ikgadēji skursteņa tīrīšanas un apkopes pasākumi ir nokavēti. Šobrīd jau, visticamāk, nepieciešama skursteņa pārbūve, esošajā ķieģeļu dūmvada kanālā ierīkojot nerūsējošā tērauda dūmvada cauruli.

Pasākumu ilgi atlikt nav ieteicams, jo, kad skurstenī rodas ap +1000 °C temperatūra, melnā masa var aizdegties. Principā tas ir pats efektīvākais kreozota likvidēšanas paņēmiens, tikai sekas lielākoties ir dramatiskas – var palikt arī bez pajumtes…

Agrāk šādas problēmas nepazina – ēdienu gatavoja uz malkas plīts, un skurstenis visu dienu bija silts. Proti, izplūstošās dūmgāzes, saskaroties ar āra gaisu, nepaspēja kondensēties (rasas punkts -70 °C) un atstāt lielus nosēdumus uz ķieģeļu sieniņām. Tagad malku izmanto galvenokārt apkurei, tāpēc krāsni pēc garāka pārtraukuma grūti iekurt. Kas notiek dūmvadā?

Patiesībā deg nevis koksne, bet gan gāzes, kas no tās izdalās, kad malka, sakarstot līdz +150 °C, sašķeļas celulozē un lignīnā. Tur ir ūdeņradis, oglekļa monoksīds un metāns. Piemēram, zilā liesma rāda, ka deg toksiskā tvana gāze – oglekļa monoksīds. Izdalās arī dūmi. Baltos dūmus malkas mitruma dēļ veido ūdens tvaiki, bet melnos – sodrēji un koksnē esošā kreozota tvaiki. Kad pagales nepiemet, beigās paliek ogles, kas vairs nedeg ar atklātu liesmu, bet tikai kvēlo, reaģējot ar apkārtējā vidē esošo skābekli, un izdala oglekļa dioksīdu un ūdens tvaikus. Nelaimes rodas, kad izplūstošajos dūmos ūdens tvaiki atdzesē un salipina sodrējus un kreozotu, neļaujot tiem sadegt. Lielā svara dēļ šīs ķepīgās daļiņas nosēžas uz apsildes iekārtas un skursteņa sienām, radot melnas nogulsnes.

https://www.la.lv/skurstenis-tek

Ar cieņu,

Apkure

Kā pareizāk ieklāt linoleju?
Labdien!

Mums ir vecā tipa māja, kurai grīda ir no vecā laika skaidu plāksnēm.

Vai var atstāt par pamatu veco skaidu plāksnes grīdu, ja plānots ieklāt linoleju? Ko vislabāk ieklāt siltināšanai un turpinot likt saplāksni vai finieri?

Paldies!
Atbild:
Violeta Auguceviča, "Kāgo", SIA
Labdien!

Ja vecā pamatne ir pietiekami stipra, līdzena un stabila, tad var atstāt. Protams, saplāksnis/finieris būtu ilglaicīgāks risinājums par skaidu plāksnēm.

Linolejs ir plāns, elastīgs segums, kas kopē jebkuru pamatnes nelīdzenumu. Tāpēc pirms linoleja klāšanas pamatni nogruntē (UZIN PE 260) un nošpaktelē (UZIN NC 182). Šiem darbiem var izmantot arī 1-komponenta grunts-špakteli UZIN PE 650. Kad pamatne sagatavota, linoleju līmē ar UZIN KE 2000 S līmi.

Nākamajā dienā pēc linoleja ielīmēšanas veic šuvošanas
darbus, izmantojot karsto vai auksto metināšanu.

Ar cieņu,

Koka grīdas