Kāds ir piemērotākais siltināšanas sistēmas veids padomju laika ēkai ar betona sienu paneļiem?
Labdien!

Esmu 4. kursa students un rakstu bakalauru par daudzstāvu ēku fasādes siltināšanu no ārpuses. Tā ir padomju laika ēka ar betona sienu paneļiem. Kāds būtu Jūsuprāt piemērotākais siltināšanas sistēmas veids un kāpēc?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Es esmu jau "atsiltinājies" un ar gadiem sapratu, ka tam nav ne grama ekonomiskā pamata, bet viena vienīga būvindustrijas uzspiesta reklāma. Nekad es neveiktu apdari ar materiāliem, kas neakulumē dienas enerģiju, ir jāsaprot dabas cikls starp dienu un nakti. Visi materiālu koeficenti ir labratorijas koeficenti, kas dabā nestrādā, un labratorijā mēs māju neceļam. Paneļu mājas es vienkārši apmestu ar tīru kaļķa apmetumu, kam nav kapilārais mitrums, zem apmetuma būtu niedru žogs, bet nekad neapmestu paneļu kompensācijas šuves. Strādājošs apmetums no 1,5 cm līdz 2,3 cm un nekādas grunts, tikai un vienīgi dabiskā karbonizācija, šādi arī es samazinu 1000 kārt arī uzturēšanas izmaksas. Jāzina, kas ir kaļķis, kā tas strādā - tas uztur sienas sausas, un niedre ar savu dabisko caurulīti, kur ir tikai gaiss, ir vislabākais siltinātājs, jo tikai ar gaisa palīdzību var mitrumu neitralizēt. Bet par šo tēmu var gari un plaši stāstīt, arī par visiem termālajiem izplešanās koeficentiem utt.

Siltināšana

Cik efektīvi ir veidot grīdu no dubultā grīdas rīģipša, korķa starplikas un linoleja?
Labdien!

Man apsildāmā privātmājas priekšnamā ir pulēta betona grīda, kas ir samērā vēsa. Tā kā telpa ir vienlaicīgi arī kāpņutelpa uz 2. stāvu, tad ir vēlme padarīt staigāšanu pa šo grīdu patīkamāku un siltāku. Ir ideja par dubulto grīdas rīģipsi, korķa staprliku un linoleju. Cik efektīvi tas varētu būt un kādas sekas tas varētu radīt? Vai grīdas vēsums atstāj kādas mitruma sekas uz rīģipsi?
Atbild:
Andis Silinieks, "Griva Group", SIA
Labdien!

Mēs specializējamies betona grīdu apstrādē.
Vienīgais, ko varu minēt - izmantojiet elpojošus materiālus, lai neveidotos kondensāts!

Būvmateriāli

Kā risināt gruntsūdeņu problēmu pagrabā?
Labdien!

Periodiski, atkarībā no laika apstākļiem - pavasarī/rudenī - pagrabā parādās ūdens - apmēram 30 cm. Kā lai risina šo problēmu?

Paldies!
Atbild:
Arnis Dravnieks, "Rīgas būve", SIA
Sveicināti!

Gruntsūdens problēmu risināt var:

1. izveidojot pagraba grīdā šahtu un ar sūkņa palīdzību izsūknējot ūdeni;
2. uzklāt hidroizolācijas slani uz pagraba grīdas un sienām;
3. izbuvējot ārpus mājas ūdens novadošu drenāžas sistēmu.

Inženierkomunikācijas

Vai pie viena dūmvada drīkst pieslēgt granulu apkures katlu un arī Jotul krāsniņu?
Labdien!

Vai pie viena dūmvada drīkst pieslēgt granulu apkures katlu un arī Jotul krāsniņu?

Apkures katls atradīsies apkures telpā, bet krāsniņu domāts likt viesistabā (abas telpas atrodas vienā stāvā).

Vai pēc būvniecības likuma ir atļauts pievienot vienam dūmvadam divas ierīces?
Atbild:
Vitolds Untāls, Untāls V., amatniecības kameras meistars
Labdien!

Katrai krāsnij vai pavardam ierīko atsevišķu dūmeni vai dūmkanālu. Vienam dūmkanālam atļauts pievienot divas apkures ierīces, ja tās atrodas vienā dzīvoklī un vienā stāvā. Savienojot divus dūmeņus, nepieciešams izbūvēt 12 cm biezu sadales starpsienu - ne mazāk kā metra augstumā, mērot no savienojuma apakšas.

Apkure

Vai ir iespējams Latvijā dabūt melnas alumīnija caurules (25 mm) skapja skeleta izveidei?
Labdien!

Vai ir iespējams kaut kur Latvijā dabūt melnas alumīnija caurules (25 mm) skapja skeleta izveidei?

Esmu izmeklējies vairākos internetveikalos, būvniecības un furnitūras veikalos - bez rezultātiem. Visur piedāvā tikai hromētas.
Atbild:
Edmunds Rimkus, "Arhitektūras stila studija", SIA
Labdien!

Domāju, ka gatavas nebūs pieejamas. Jāpērk nekrāsots alumīnijs un jāved uz pulverkrāsošanu.

Būvmateriāli

Kā nosiltināt verandu?
Labdien!

Gribu verandai sienas nosiltināt. Veranda ir no koka karkasa un apšūta ar spundēļiem. No iekšpuses bija finieris, pa vidu tukšums. Finieri noņēmu un konstatēju, ka vietām spundēļi ir šķirbaini. Kā man šo visu nosiltināt?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Neredzu ekonomisku pamatu siltināt jeb pakot verandu. Ir jāpanāk, lai sienas būtu blīvas, kas arī pa dienu uzsilst un pa nakti siltumu atdod. Spundēti dēļi vienmēr būs ar šķirbām. Var sienu blīvumu panākt ar tiem pašiem dēļiem, taču neizmantojot dzelzi jeb skrūves - tam ir pavisam cita termālā izplešanās - izmanto koka tapas.

Otrs variants - ja ir karkasa veranda, karkasu pilda ar parastu ķieģeļkaļķa mūrējumu, kur beigās ir kaļķa apmetums - kaļķis izrauj visu mitrumu no sienas. Jo maz kurš saprot, ka silts ir tad, kad nav mitruma, un, pakojot ar vatēm un plēvēm, tiek radīts mākslīgs mitrums - neviens vēl ar mitru džemperi nav sasildījies. Vienkārši ir jāsaprot materiāli un to īpašības, kā arī termālā izplešanās un siltuma akulumācija.

Siltināšana

Vai 150 mm biezs griestu siltinājums ar ekovati ir pietiekams?
Sveiki!

Jaunuzceltai mājai gribu siltināt griestus ar ekovati. Griestu sija (koka) - 150 mm. Tik biezs varētu būt ekovates slānis. Vai tas ir pietiekoši?
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Nekādu siltinājumu ekovate nedod, jo tai nav blīvuma. Celuloze neakumulē siltumu, tā ir tikai būvindustrijas reklāma. Un par to "eko" es arī varu te faktus sarakstīt. Piedevām sijām vienmēr lika svaru un veidoja gaisa šķirkārtu kā melnie griesti, jo kokam ir sava termālā izplešanās, un, ja piepūš sasmalcinātu tualetes papīru, nevajag brīnīties par plaisām apdarē. Ir starpība milzīga - celtnieks vai amatnieks.

Siltināšana

Vai tā ir droši darīt?
Sveicināts ekspert!

Vēlos jautāt - man lauku mājā ir 1934. gada ķieģeļu skurstenis un pievienota maizes krāsns, podiņu krāsns plīts un tagad ielaidu horizontālajā dūmejā, kas iet uz skursteni, Jotul. Tad Jotula 12 mm caurulē ieliku smalku sietu un, kurinot ar sausu malku, ik pēc apmēram 3 dienām siets aizaug, un, ja nedaudz slapjāka malka, tad dienas laikā jau sāk sist dūmus atpakaļ. Un tad es fiksi noņemu cauruli, iztīru sietu un atkal kurinu līdz nākamai reizei, kad sāk ne īpaši vilkt. Un pēc pērnās ziemas kurināšanas horizontālā ķieģeļu dūmeja, kas iet uz ķieģeļu skursteni, ir tīra.

Vai tā ir droši? Un vai tā nevaru ko sabojāt?
Atbild:
Vitolds Untāls, Untāls V., amatniecības kameras meistars
Labdien!
Labāk nekādu sietu neizmantot, bet dūmejas oderēt ar nerūsējošā tērauda cauruli - to hermētiski pievieno krāsniņai.

Apkure

Kādi materiāli un kādā secībā jāliek, lai pareizi nosiltinātu no gāzbetona celtu māju?
Labdien!

Kādi materiāli un kādā secībā jāliek, lai pareizi nosiltinātu no gāzbetona celtu māju? Apšūt gribam ar vagondēli. Mūsu variants - minerālvate un pretvēja plēve. Vai nepieciešama arī tvaika plēve, un kur tā jāliek - zem vates vai uz vates?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Nekādi - gāzbetons sastāv no kvarca, kaļķa un diviem sliktiem elementiem, kas vada mitrumu - ģipša un cementa.

Vispirms samitrina virsmas un apmet ar kaļķa apmetumu, un tad arī var apšūt. Kaļķis ir tas, kas regulē mitrumu virsmā un neļauj gāzbetonam būt mitram (tas rauj mitrumu ārā). Pakojot un plēvojot, ir 1000% garantēts mākslīgs mitrums, kas rodas pie dažādu materiālu temperetūras starpības, un, saulei pazūdod, rodas rasa, kad viss strauji atdziest. Un vārds "siltināšana" ir vienkārši reklāmas izmantots neirolingvistisks vārds.

Siltināšana

Vai ir svarīgi nospraust ēkas stūrus saskaņā ar projektu?
Labdien!

Vai ir svarīgi nospraust ēkas stūrus saskaņā ar projektu, vai arī vēlāk pie nodošanas būs jāpārskaņo ģenplāns?

Paldies!
Atbild:
Edgars Pinkovskis, "Geomatic", SIA
Labdien!

Ēkas stūru (galveno būvasu) nospraušana un Būvasu nospraušanas plāns ir dokuments, kas obligāti jāiesniedz būvvaldē. To regulē Latvijas būvnormatīvs LBN 305-15
"Ģeodēziskie darbi būvniecībā" (apstiprināts ar Ministru kabineta 2015. gada 16. jūnija noteikumiem Nr. 325)

Ģeodēzija