Kā pareizi nosiltināt griestus pirtī?
Labdien!

Laukos mums ir pirtiņa, kurai otrajā stāvā vēlos izbūvēt istabiņu, bet pirtij ir metāla jumts ar viļņotām loksnēm, un zem jumta nav nekādas plēves. Jumts - 1/2 collīgs dēlis un spāre - vairāk nekā 150 mm. Ko man darīt, lai pareizi nosiltinātu griestus? Kā aizpildīt starpu starp spārēm? Tur ir kādi 85 cm. Plānoju pieslēgties pie pirts skursteņa un ielikt otrajā stāvā mazu Jotul krāsniņu, bet baidos, vai uz griestiem neveidosies mitri pleķi.

Paldies!

Paldies jau iepriekš!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Ar koku tikai kopā ar kokšķiedru - visi pakojamie materiāli, tādi kā vates un stiroli, tikai automātiski novedīs pie puves, neviens no veikalu pakojamiem materiāliem neakulumē enerģiju.

Ar to skursteni gan nav skaidrs jautājums, jo jāzin pieslēgums.

Siltumizolācija

Kā nosiltināt gāzbetona māju, kas apšūta ar silikāta ķieģeļiem?
Labdien!

Vēlētos uzzināt, kā siltināt māju, kas celta no gāzbetona un apšūta ar silikāta ķieģeļiem (sienas biezums 35 cm)? Siltināt vēlos no iekšpuses - kādam vajadzētu būt sienas pīrāgam?

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Labdien!

Lai sniegtu pilnvērtīgu atbildi, man gribētos uzdot vairākus jautājumus, jo varianti ir dažādi. Pirmais jau būtu, kādu materiālu Jūs vēlētos izmantot utt. Varbūt variet man pazvanīt 29611614.

Siltumizolācija

Kā var noteikt, kur zem betona grīdas atrodas sūce apkures caurulēs?
Labdien!

Vai ir kāda tehnoloģija, kāds uzņēmums vai meistars, kas var noteikt vietu zem betona grīdas, kur atrodas sūce apkures caurulēs, neuzlaužot visu grīdu? Vai tas vispār ir iespējams?

Paldies!
Atbild:
Raitis Bērtiņš, "Giersch Baltic", SIA
Labdien!

Var mēģināt, izmantojot lāzer-termo pistoli jeb termo kameru, bet pieļauju, ja noplūde ir neliela, tad tas nelīdzēs. Pirms pārbaudes vajadzētu bojātajā cauruļvadā paaugstināt spiedienu un temperatūru līdz maksimāli pieļaujamajam. Varbūt tad varēs kaut ko pamanīt.

Apkure

Ka pareizi nosiltināt guļbūves māju?
Labdien!

Ir veca guļbūves māja, kas apšūta ar silikāta ķiegeļiem uz bada kantes. Starp guļbūvi un ķiegeļiem ir no 3-5 cm. Baļķi ir 15cm. Kā man pareizi nosiltināt no iekšpuses?

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Labdien!

Man vajadzētu zināt, kādā stāvoklī siena no iekšpuses ir tagad. Ja jātaisa karkass, var būt viens variants, ja siena ir gluda, tad cits. Kāda apdare finālā plānojas? Atsūtiet, lūdzu, mazliet vairāk informācijas.

Siltināšana

Vai var iztikt bez tvaika plēves šajā gadījumā?
Labdien!

Pašlaik koka karkasa siena izskatās šādi: no ārpuses 20x140 mm apdares dēļu klājums trīnītī, 25x45 mm latojums, 12 mm isoplaat, 45x145 ar paroc akmens vati pildīts siltinājums 145 mm, 12 mm isoplaat, 45x45 mm šķērslatojums, pildīts ar paroc akmens vati. Vai tagad es varu skrūvēt 10 mm osb vai divās kārtās rīģipsi, vai tomēr būs vajadzīga tvaika plēve?

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Labdien!

Tomēr arī šajā gadījumā būs jāizmanto tvaika izolācijas membrāna.

Siltināšana

Kāda mastika ir piemērotāka starp grīdas akmens flīzēm un metāla profilu?
Labdien!

Grīda tiek flīzēta ar akmens flīzēm un saskarās ar metāla profilu (kājslauķu rāmi, kurā ieklājas paklājs). Kādu mastiku labāk izvēlēties starp šiem diviem materiāliem, ja zona pakļauta mitrumam un lielai slodzei?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze, "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Šuves platumam ir jābūt >5 mm, šuves malas gruntē ar PRIMER A, šuves dziļumu ierobežo ar putu lentu MAPEFOAM, lai hermētiķa dziļums būtu vienāds ar platumu. Šuvē iespiež MAPEFLEX PU45 FT.

Tehniskās lapas:
http://www.velvemst.lv/uploads/mapefoam.pdf
http://www.velvemst.lv/uploads/MAPEFLEX_PU45_FT.pdf

Būvmateriāli

Vai dzīvojamo istabu mājas pagrabstāvā no iekšpuses vajag siltināt un sienas apstrādāt ar hidroizolāciju?
Sveicināti!

Vēlos ierīkot dzīvojamo istabu mājas pagrabstāvā. Pagrabstāvam ir divi nelieli logi, tas ir sauss un no ārpuses nosiltināts ar 100 mm putopolisterolu. Man ir jautājums - vai no iekšpuses arī vajag siltināt un pamatu sienas apstrādāt ar hidroizolāciju? Ar ko siltināt? Jo mani satrauc, vai vasarā no sienām nenāks aukstums. No iekšpusas pie sienām tiks skrūvēts rīģipsis un, iespējams, arī koka apdares dēļi.

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze, "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Ja Jums no ārpuses caur pamatiem nespiežas cauri virszemes ūdeņi, tad Jums nav nepieciešams klāt sienai no iekšpuses hidroizolāciju. Sienu no iekšpuses es neieteiktu siltināt, labāk noņemiet rīģipsi un sienu apmetiet ar cementa kaļķa apmetumu, un nokrāsojiet ar silikāta vai silikona sveķu krāsu. Šāds risinājums strādās pie nosacījuma, ka ar vertikālo un horizontālo hidroizolāciju viss kārtībā.

Ja Jums ir jautājumi par hidroizolāciju, tad sazinieties ar mani. www.velvemst.lv

Siltināšana

Kādus kritērijus ņemt vērā, lai uzstādītu mājai piemērotāko apkures veidu?
Labdien!

Tā kā apkures veida izvēle ir ļoti atbildīgs un sarežģīts solis, tirdzniecības vietās piedāvājums ir ļoti plašs, vēlētos noskaidrot - kādus kritērijus ņemt vērā, lai uzstādītu mājai piemērotāko apkures veidu? Sliecos izvēlēties elektroapkuri, taču kaimiņi priekšroku deva malkas centrālapkures sistēmai. Kādos gadījumos izvēlas krāsns apkuri?

Paldies!
Atbild:
Arnis Dravnieks, "Rīgas būve", SIA
Sveicināti!

Izvēloties apkures veidu privātmājai, jāņem vērā šādi kritēriji:

1. apkurināmā platība jeb pareizāk butu teikt, ka aptuveni vajadzētu aprēķināt mājas siltuma zudumus;

2. finansējums, ko paredzēts tērēt apkures sistēmas izbūvei;

3.personīgie dzīves paradumi, ritms, filosofija (atjaunojamie resursi, izmeši, utt.);

Ja ir jautājums par malkas apkuri, tad mans subjektīvais viedoklis ir, ka malkas apkure der kā otrs, bet ne pamata apkures veids. Malka labi der noskaņas veidošanai kamīnā...dzīva uguns, mājīgums, vīna glāze.. vai svētdienās uz malkas plīts ceptas pankūkas, dārza dizainam nojumīte ar glīti sakrāmētām pagalītēm. Bet, ja ir runa par apkuri, tad malkas apkure ir regulārs (divas reizes dienā), darbietilpīgs, apnicīgs darbs, pastāvīga piesaiste mājai un ar visu to ir grūti nodrošināt komfortablu, nemainīgu gaisa temperatūru telpās. Ja vidēji sezonā apkurei nepieciešams 30-40 m3 malkas, tad nojume vai šķūnis jābūvē vismaz ar 60-80 m3 ietilpību, jo malka žūst divus gadus. Divas reizes dienā iekurināt, atnest malku, izgrābt pelnus, regulāri tīrīt skursteni, pastāv ugunsnedrošības risks.

Elektroapkure klasiskā veidā (elektriskais radiators katrā telpā) ir lēti ierīkojama, komfortabla, bet siltums sanāk ļoti dārgs - pat loti situēti ļaudis pēc pirmās sezonas aizdomājas, vai veikuši pareizo izvēli.

Es uzskatu, ka viens no labākajiem apkures veidiem ir zemes siltumsūkņa apkure. Zemes siltumsūkņa apkuri arī daļēji var uzskatīt par elektroapkuri, bet galveno siltuma daudzumu šī apkures sistēma saņem no zemes. Nemainīga temperatūra telpās, komforts un praktiski nekādas paša līdzdalības procesā.

Sistēmas vienīgais mīnuss ir dārga sistēmas izbūve. Bet arī šeit var būt risinājums. Dārgs ir pats siltumsūknis - vidēji no 5-7 tūkstošiem euro. Bet Latvijā sāk attīstīties lietotu siltumsūkņu tirgus. Tīri labus eksemplārus var iegūt par 1-2 tūkstošiem eiro. Un tad šādas apkures sistēmas izbūves izmaksas nostājas vienā līmenī ar citām, piemēram, malkas vai granulu katla apkures sistēmām. Pareizi uzstādīta un ekspluatēta siltumsūkņa darbības ilgums ir izrēķināts - 15-20 gadi. Ja lietots siltumsūknis nostrādājis 7-10 gadus, tad var uzskatīt, ka agregāts ir “pusmūžā” un kalpos labi vēl daudzus gadus. Un, kad tas apstāsies, arī tās nav beigas. Jānomaina kompresors, kas ir galvenā, dārgākā, rotējošā un līdz ar to arī dilstošā detaļa, un siltumsūknis iegūs otru mūžu.

Labs apkures sistēmas izbūves princips ir galvenā jeb pamatapkure (piemēram, zemes siltumsūknis) un otra kā papildu apkure - kamīns, krāsns, malkas plīts vai arī saules paneļi, propelleri un tml. Papildu apkure labi noder kā noskaņas veidotājs ar praktisku labumu drēgnās, mitrās vasarās, pārejas periodos, kad pamatapkuri vēl ieslēgt tā kā īsti negribās, bet omulībai kaut kā pietrūkst.

Apkure

Kā kļūt par darba drošības un aizsardzības speciālistu?
Labdien!

Kurš var veikt darba aizsardzības speciālista pienākumus? Dzirdēju, ka jāiziet vai var iziet kādus apmācības kursus un kļūt par darba drošības, aizsardzības speciālistu. Kur jāvēršas un kas jādara?

Paldies!
Atbild:
Andrejs Boka, "Safework", mācību centrs
Labdien!

Apmācību līmeņi personām, kuras ir tiesīgas veikt darba aizsardzības speciālista pienākumus, visprecīzāk aprakstītas šeit: http://lm.gov.lv/lv/darba-devejiem/darba-aizsardzibas-organizatoriska-struktura-uznemuma

Kursus darba aizsardzībā iespējams apgūt dažādos mācību centros, augstāko izglītību - universitātēs (LU, RTU, LLU, DU).

Darba aizsardzība