abc.lv skaitļos

Lietotāji online95
Aktīvie uzņēmumi19877
Nozares raksti857
Ekspertu atbildes2488
Atbild eksperti : abc.lv
Kas jāievēro, pazeminot loga aili ķieģeļu mūrī?
Labdien!

60. gadu silikāta ķieģeļu mājā loga ailes platums ir uz 175 cm, pašlaik iekšā stāv vecais koka logs 130cm augstumā. Nepieciešams pazemināt aili par ~80 cm uz leju, lai ievietotu terases durvis. Kādas īpašas nianses šāda darba veikšanā jāievēro?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Zihmanis, "Flora", SIA
Labdien!

Jūsu jautājums ir komplicēts. Neredzot situāciju, nezinot sienas izbūvi, padomus dot ir nepareizi. Vispārīgi sakot, šādi darīt var. Tikai jāuzmanās, lai, demontējot apkšējo sienu, netiktu bojāta kopējās ēkas sienas perimetra sasaiste, un, veidojot terasi, jādomā, kā pareizi izveidot hidroizolāciju un ūdens noteci no terases un durvju konstrukcijas.

Logi

Ko darīt ar saplaisājušo un nelīdzeno betona grīdu?
Labdien!

Esmu iegādājies divistabu dzīvokli, kurā sāku remontēt grīdu. Noņēmu tādu kā kartona veida grīdas virsmu, kas bija pienaglota ar daudzām naglām. Apakšā šai virsmai ir tāds smilšveidīgs betons, turklāt - saplaisājis un nelīdzens. Tāds ir visā dzīvoklī. Ko ar to labāk iesākt? Kalt ārā līdz dzelzsbetonam vai varbūt var izmantot kādus izlīdzinošos maisījumus?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze (MAPEI pārstāvniecība), "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Ja pamatne ir saplaisājusi, tad vislabāk, protams, būtu šādu grīdu demontēt. Lēmums arī atkarīgs no tā, kādu grīdas segumu Jūs plānojat ieklāt pa virsu šai grīdai. Ja tas ir "peldošs" grīdas segums kā lamināts vai daudzslāņu parkets, tad uz to varētu pievērt acis. Ja grīdu tomēr negribās demontēt, tad iespējamais risinājums ir sekojošs:

1) plaisas izgriež ar dimanta disku un salīmē ar "Mapepoxy bi-imp": https://www.velvemst.lv/uploads/Mapepoxy_BI_Imp.pdf,
2) pamatni piesūcina ar "Primer EP" un nokaisa ar kvarca smiltīm 0,4..0,8 mm. Smiltis jānokaisa blīvi, lai nekur nespīd epoksīds!Pēc sacietēšanas smiltis nosūc: https://www.velvemst.lv/uploads/primer_ep.pdf,
3) lej pašizlīdzinošo sastāvu "Uniplan ECO" vai "Conplan ECO": https://www.velvemst.lv/uploads/Uniplan_eco_lv.pdf un
https://www.velvemst.lv/uploads/conplan_eco.pdf.

Jautājumu gadījumā, lūdzu, sazinieties ar mums:
https://www.velvemst.lv/kontakti

Grīdas

Ar kādu līdzekli labāk apstrādāt koka tualetes dēļus, lai paildzinātu kalpošas laiku?
Labdien!

Esam nopirkuši sauso koka tualeti. Vēlētos painteresēties - ar kādu līdzekli labāk apstrādāt dēļus, lai paildzinātu to kalpošanas laiku? Vai pietiks tikai ar koka krāsu, vai arī nepieciešams sākumā tos pārklāt ar kādu citu līdzekli?

Paldies!
Atbild:
Arnis Kļaviņš (valdes priekšsēdētājs), "Arhus", SIA
Labdien!

Dēļus var apstrādāt ar jebkuru antiseptiķi, protams, - jo dārgāks, jo labāks, piemēram, "Bochemit".

Būvmateriāli

Kāda ir pirts karkasa pareiza izveide?
Labdien!

Vēlos būvēt nelielu koka karkasa pirtiņu uz stabveida pamatiem. Vēlos zināt eksperta viedokli, vai domāju pareizi par paneļa konstrukciju.

Konstrukciju "špikoju" no koka karkasa mājas, tāpēc neesmu drošs, vai risinājums der arī pirtij. Ārsienas panelis secīgi no ārpuses - spundēts apdares dēlis 21 mm, gaisa šķirkārtas latojums 45x30 mm, difūzijas plēve, karkass 145x45 mm, siltināts ar 150 mm minerālvati, tvaika izolācijas plēve, latojums 45x45 mm. Šajā distancē mājās izvieto komunikācijas, siltina ar 50 mm minerālvati un tad seko iekšējā virsma, parasti ģipškartona plāksne. Vai pirtij būtu pareizi pēc tvaika izolācijas latojumā 45x45 mm nelikt minerālvati un atstāt gaisa šķirkārtu, uz latojuma likt siltuma atstarojošu folliju un uzreiz virsū apdares dēļus?

Paldies!
Atbild:
Arnis Kļaviņš (valdes priekšsēdētājs), "Arhus", SIA
Labdien!

Aiz pirts apdares dēļiem jābūt gaisa spraugai uz visām sienām. Ja pirts siena ir saistīta ar ārsienu, tad tvaika izolācijas plēves vietā ir jābūt difūzijas plēvei un tad gaisa spraugai.

Būvkonstrukciju projektēšana

Cik garš dūmvads ir nepieciešams, ierīkojot krāsni vai kamīnu mājas otrajā stāvā divstāvu ēkai?
Labdien!

Cik garš dūmvads ir nepieciešams, ierīkojot krāsni vai kamīnu mājas otrajā stāvā divstāvu ēkai? Otrais stāvs ir mansarda tipa un aptuvenais augstums no grīdas līdz korei ir ap 3 metriem. Esmu lasījis, ka minimālais skursteņa augstums ir 5 metri, kas nozīmētu skursteņa garumu virs kores ap 2 metriem. Vai tomēr ir iespēja ierīkot skursteni, kas ir īsāks par 5 metriem un atbilstu normatīvajiem aktiem? Protams, paliek jautājums, vai vilkme būs pietiekama, teiksim, 3 metru garām skurstenim?

Paldies!
Atbild:
Raitis Bērtiņš, "Giersch Baltic", SIA
Labdien!

Dūmvada garums ir atkarīgs no krāsns vai kamīna jaudas, izejas šķērsgriezuma, jumta konfigurācijas un ēkas atrašanās vietas. Vilkme rodas arī 1 m garā caurulē, bet tā nav pietiekama iekārtas radītajam dūmgāzu apjomam.

Ar cieņu,

Apkure

Kad parasti maina iekštelpu durvis un kāpnes - pirms vai pēc iekštelpu remonta?
Labdien!

Privātmājā notiek iekštelpu remonts. Vēlos zināt, kad maina iekštelpu durvis. Vai tad, kad citi iekštelpu remonta darbi ir pabeigti, piemēram, sienas, griesti, grīdas utt. vai arī durvju maiņa ir pirmais darbs, ar ko sāk iekštelpu remontu? Tāpat ar kāpnēm - vai tās maina pēdējās, kad visi iekšdarbi padarīti, vai arī sāk ar kāpņu nomaiņu un tad veic pārējos iekštelpu darbus?

Paldies!
Atbild:
Māris Grudkins, "Real Line", SIA
Labdien!

Durvis iekštelpā maina remonta procesa gaitā, bet kāpnes - kad jau iet remonts uz beigu pusi.

Logi

Cik biezam jābūt korķa segumam, ja to ierīko virs betona un zem apsildāmā paklāja?
Labdien!

Vannasiatabā esmu ticis līdz pamata betona grīdai un nolēmu ierīkot elektrisko apsildāmo paklāju. Ja esmu pareizi sapratis, tad korķis ir dārgāks, bet ilgāk notur savas īpašības siltumizolācijā, taču neesmu pārliecināts, - cik biezu būtu šo korķa slāni jāliek?

Dzīvoklis atrodas trešajā stāvā, vannasistabas platība - 2 kvadrātmetri.

Un vēl - vai šāds "pīrāgs" būtu pareizs - hidroizolācija, korķis, folijs, apsildāmais paklājs, kas tiek ieliets pašizlīdzinošajā masā, tad flīzes?

Paldies!
Atbild:
Aigars Pužulis, "Korķa stils", AS
Labdien!

Izmantot siltumizolāciju zem apsildes paklāja ir visnotaļ pareiza doma. Pie tam, jo biezāku siltumizolācijas kārtu Jums izdosies tur ielikt, jo vairāk siltumenerģijas nokļūs Jūsu vannas istabā, nevis pārseguma paneļos.

Korķis šim mērķim ir labs materiāls, jo nemaina savas īpašības temperatūras ietekmē un, kas ir ne mazāk svarīgi, - neizdala gaisā kaitīgas ķimiskas vielas, jo ir dabīgs materiāls. Korķa darba temperatūra ir līdz 200 grādiem. Šādās pārbūvēs limitējošais faktors ir pieejamais augstums šādas apsildāmas grīdas ierīkošanai, tāpēc svarīgi ir taupīt katru milimetru.

Ja esat jau ierīkojis hidroizolāciju, tad taisīt vēl vienu, izmantojot folliju, laikam īsti prātīgi nebūs. Tas tikai sarežģīs grīdas ierīkošanas darbus, jo īsti nevarēsiet ne piestiprināt folliju, ne kaut ko piestiprināt pie tās. Pie tam iespēja, ka tik plānā un siltā kosntrukcijā virs tvaika izolācijas varētu akumulēties ūdens tvaiks un mērcēt korķi, ir ļoti niecīga.

Es ieteiktu uzreiz pie Jūsu izveidotās hidroizolācijas ar minerālo līmi (siltumizolācijas līme maisos vai flīžu līme) pielīmēt korķi maksimālā biezumā, kādu varat atļauties. Atcerieties, ka korķis jāuzlīmē arī vertikāli gar sienu. Tad to var apgriezt līdz ar grīdas flīzes virsmu. Pie sienas to ērtāk būs pielīmēt ar kādu kontaktlīmi, piemēram, Moments vai D88. Izmantojot šīs līmes, jānosmērē abas virsmas, jānožāvē un tad jāsavieno. Korķa strēmele pielips pie sienas acumirklī.

Pēc tam, kad līme sacietējusi, pa taisno uz korķa flīžu līmes kārtā klājiet elektrisko apsildes paklāju un līmējiet flīzes. Ja jāizmanto pašnivelējošais maisījums, korķis jāgruntē ar tīru grīdas grunti, piemēram, Bostic6000. Bet, tāpat kā visiem citiem kokiem, arī šim šāda operācija nav īsti pa prātam.

Lai no korķa būtu kāds efekts, vajadzētu vismaz 5 mm biezu materiālu. Tik mazai platībai ērtāk un lētāk to būtu iegādāties loksnēs. Ir nopērkamas 5, 7 un 10 mm biezas loksnes. Izmērs parasti ir 600 x 900 mm. Ja vieta atļauj, Jūs varat uzlīmēt vienu korķa kārtu uz otras. Ja izolācijas biezums va būt centimetros, tad izdevīgāk būs izmantot tā saucamo korķa melno aglomerātu. Tas gan, visticamāk, būs jāpasūta.

Atcerieties! Jo biezāks būs korķis, jo vairāk siltuma nonāks telpā.

Grīdas

Kā pareizi noflīzēt gāzbetona ēku ar ķieģeļflīzēm tā, lai ēka būtu pasargāta no mituruma iekļūšanas caur fasādi?
Labdien!

Kā pareizi noflīzēt gāzbetona ēku (bez siltinājuma ) ar ķieģeļflīzēm tā, lai ēka būtu pasargāta no mituruma iekļūšanas caur fasādi?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze (MAPEI pārstāvniecība), "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Es laikam ieteiktu gāzbetona virsmu pārvilkt ar līmjavu, armējot ar stikla šķieras sietu. Līmēt flīzes ar MAPEI KERAFLEX MAXI S1. Ja izvēlētās flīzes ir uzsūcošas, tad pēc flīžu pielīmēšanas un šuvošanas virsmu pārklājiet ar virsmas hidrofobizatoru MAPEI ANTIPLUVIOL vai ANTIPLUVIOL W.

Tehniskās lapas:
https://www.velvemst.lv/uploads/Keraflex_Maxi_S1.pdf
https://www.velvemst.lv/uploads/Antipluviol.pdf
https://www.velvemst.lv/uploads/antipluviol_w.pdf

Ja rodas kādi papildu jautājumi:
https://www.velvemst.lv/kontakti

Ēku fasādes

Cik biezs un kāds elektrības kabelis nepieciešams, lai aizvilktu to līdz mājai un būtu vēl rezerve?
Labdien!

Vēlos no sava elektrības pieslēguma skapja (ar strāvas pieslēgumu 3 fāzes 20A) aizvilkt līdz mājai kabeli (zem zemes). Attālums - aptuveni 170-180 m. Cik biezu un kādu kabeli vajag, lai aizvilktu to līdz mājai un būtu vēl rezerve?

Ja vēlēšos pieslēgt ar laiku 3 fāzes 25A, vai ir nepieciešams resnāks kabelis, ko uzreiz ievilkt kā rezervi?

Paldies!
Atbild:
Dzintars Mednis, "EMT", SIA
Labdien!

Es ieteiktu likt vismaz 4x10, vai pat 4x16 kabeli CU (varš), jo attālums ir 200 m - ja Jūs tiešām noslogosiet 20 vai 25A, tad pie mazāka šķērsgriezuma var rasties pārāk liels sprieguma kritums. Rupji runājot, fāzē var vairs nebūt 220V.

Otra lieta, kas jāievēro, zemē obligāti rociet melno kabeli, nekādā gadījumā balto.

Trešā lieta, Latvijā zeme var sasalt līdz pat pusmetra dziļumam, tāpēc ir ieteicams ierakt 0,7 m dziļumā. Ja raksiet seklāk, tad, zemei sasalstot un atlaižoties, kabelis var tikt pārrauts. 4x10 kabelis varēs izturēt ap 50A, bet 4x16 - 63A, tātad rezerve būs, bet Jūsu gadījumā sprieguma kritums ir noteicošais.

Elektromontāža