Cik jaudīgs jumta ventilators vajadzīgs 50 m2 lielai skolas virtuvei?
Labdien!

Cik jaudīgs jumta ventilators vajadzīgs 50 m2 lielai skolas virtuvei?
Atbild:
Ainārs Vizulis, "Indutek LV", SIA
Sveiki!

Lai atbildētu uz šādu jautājumu ir nepieciešams vairāk informācijas par to, kas atrodas virtuvē, kādas siltumizdalošas iekārtas, plītis, katli, citas iekārtas un cilvēku skaits, kas varētu izdalīt siltumu.

Noprotu, ka iet runa par nepieciešamo nosūces gaisa kubatūru. Šajā gadījumā būtu jāvēršas pie AVK projektētāja, kas varētu izstrādāt AVK projektu/skici ar visu aprēķinu un materiālu specifikāciju.

Ventilācija

Kādas ūdens caurules ir labākas - kapara vai plastmasas?
Labdien!

Kādas ūdens caurules ir labākas - kapara vai plastmasas?
Atbild:
Arnis Dravnieks, "Rīgas būve", SIA
Labdien!

Ja ir jautājums tieši par ūdens caurulēm, noteikti plastmasas caurules ir labākas. Kapars ir aktīvs metāls, oksidējas, reaģē ar ūdenī esošajiem piemaisījumiem.

Praksē novērots, ka tā sauktās , "klejojošās" vājstrāvas, kas mēdz gadīties ēku konstrukcijās, kapara cauruļi pārvērš vara oksīda pulverī. Plastmasas caurules noteikti ir noturīgākas, neitrālākas pret šādām reakcijām. Vadošie plastmasas cauruļu ražotāji, sekmīgi strādā pie tādu negatīvu īpašibu novēršanas kā termo lineārā izplešanās.

Ar cieņu, Arnis Dravnieks.

Santehnika

Vai ir kāds caurspīdīgs aizsargpārklājuma veids, ko varētu izmantot ķieģeļu mūrim?
Labdien!

Vai ir kāds caurspīdīgs aizsargpārklājuma veids, ko varētu izmantot ķieģeļu mūrim, lai varētu to pasargāt no tālākās erozijas, tai pat laikā saglabājot veco sarkano ķieģeļu sienu ar šuvēm?
Atbild:
Ingus Pumpurs, "Sakret", SIA
Labdien!

Ja ir doma esošu ķieģeļu mūri atjaunot un nodrošināt, lai virsma izskatītos smuki, un laikapstākļu ietekmē mūris neturpinātu erodēt, tad tam ir risinājums!

Jāveic sekojošas darbības:

1. Attīra virsmu un erodējušās/birstošās šuves (apm. 2 cm biezumā - vai tik, cik ir iespējams, lai atsegtos stabils šuvju materiāls).

2. Atjauno ķieģeļu šuves ar javu, lai novērstu lietus, sniega, netīrumu utt. iekļūšanu mūrī.

3. Kad remonts pabeigts (ideāli būtu pēc mēneša un siltā dienā), pārklāj virsmu ar hidrofobizatoru "Sakret HF" - materiālu uzklāj divās kārtās. (Pēc apstrādes ķieģelis kļūs nedaudz tumšāks - un kā tautā saka: "izskatīsies svaigāks").

www.sakret.lv/product/hf-hidrofobizators/

Hidrofobizējošais sastāvs pasargās mūri no mitruma iekļūšanas tajā, līdz ar to novērsīs defektu veidošanos.
Kā jau nojaušat - defektu cēlonis gandrīz vienmēr ir ūdens, kas sasalstot maina savu agregātstāvokli (kristalizējas) un plēš mūri. Mitrums mūrī arī veidos lielākus siltuma zudumus.

Ar cieņu,
Ingus Pumpurs

Ēku fasādes

Kādus ķieģeļus izmantot ugunskura vietas ierīkošanai?
Labdien!

Kādus ķieģeļus Jūs iesakāt lietot ugunskura vietas ierīkošanai? Vai tos savā starpā ir jāsamūrē? Parastie ķieģeli pēc piecu sešu reižu kurināšanas sadrūp no karstuma.
Atbild:
Ingus Pumpurs, "Sakret", SIA
Sveiks, Egīl!

Domāju, ka ķieģeļu samūrēšana noteikti nav nepieciešama un pat vēlama, jo pie temperatūras straujām izmaiņām pastāvēs plaisāšanas risks. Tāpēc labāk vienkārši smuki sakārtot ķieģeļus un viss.

Par pareizāko ķieģeļu veida izvēli vislabāk būtu sazināties ar Lode pārstāvi - viņi noteikti mācēs ļoti profesionāli atbildēt uz jūsu jautājumu!

Ar cieņu;
Ingus Pumpurs

Būvmateriāli

Vai var rakt parastu aku, ja neizdodas iegūt ūdeni ar spici?
Labdien!

Ja neizdodas iegūt ūdeni ar spici, vai var riskēt rakt parastu aku? Grunts virskārta ir mālsmilts - smilšmāls, bet apakšā dolomīta slāņi. Zeme ir pie Daugavas.
Atbild:
Arnis Dravnieks, "Rīgas būve", SIA
Sveicināti!

Atbilde uz šo jautājumu ir atrodama pašā jautājumā. Akas rakšana ir risku pilns, darbietilpīgs un dārgs pasākums. Ja ir runa ir par grodu aku, kuru rok ar lāpstu un kur darbojas vismaz divi cilvēki, pastāv šādi riski:

1. Ne vienmēr, rokot aku, var sasniegt vēlemo rezultātu, respektīvi, iegūt nepieciešamo ūdens daudzumu, jo aku ar lāpstu var izrakt tikai mālsmilts, smilšmāla slāņos.

2. Aku rokot, var gadīties uzrakties uz pietiekami liela akmens. Ja akmeni nav iespējams izcelt, tad darbs un materiāls zaudēts, jo aka jārok citā vietā, un jau iestrādātos grodus bez nopietnas, dārgas celtniecības tehnikas izcelt nav iespējams.

3. Pats rakšanas process ir bīstams - iespējami zemes nogruvumi, noslīdējumi, iespējami viena vai vairāku grodu nosprūdumi.

Pie akas pozitivajām īpašībām varētu minēt: kā ainavu veidojošs dizaina elements, iespējams iegūt kaut nelielu ūdens daudzumu jebkādos apstākļos, piemēram, elektroenerģijas padeves traucējumos un tamlīdzīgi.

Par nopietnāku ūdensapgādes avotu var uzskatīt ūdens ieguves urbumu. To var izveidot jebkuros zemes slāņos - gan smilšu slāņos, gan dolomitā, kur plaisas ir piesātinātas ar ūdeni. Urbšanas gadījumā vēlamais rezultāts gandrīz visos gadījumos ir sasniedzams.

Jāpiebilst, ka gan akas, gan urbuma izveidošanas gadījumā parasti iegūstam tā saucamo tehnisko ūdeni, kurš pēc apstrādes ar filtru iekārtām varētu kļūt par dzeramo ūdeni.

Lai veicas!

Inženierkomunikācijas

Kā rīkoties šādā situācijā?
Labdien!

Māja būvēta ap 70 gadiem, ir radušās plaisas, un sāk drupt nost iekšējais sienu apmetums. Kā savest kārtībā šīs sienas? Rīģipsi negribu likt, vai ir vēl kāda alternatīva? Vai var likt vecajam apmetumam pa virsu sietu un apmest ar jauniem, modernākiem materiāliem, lai tas neplaisātu?

Tas pats notiek ar ārējo apmetumu - sācis plaisāt un drupt. Ko šajā sakarā varētu darīt?
Atbild:
Ingus Pumpurs, "Sakret", SIA
Labdien!

Noteikti nav tā, ka obligāti apmestai sienai būtu jāklāj virsū rīģipsis.

Lai mazinātu (vai novērstu) plaisu parādīšānās risku, ir jāsāk ar izpēti - galvenais ir saprast, kas ir plaisu parādīšanās cēlonis.

Der atcerēties, ka gadījumā ja apmešanai izmantots kaļķu/cementa vai kaļķu apmetums, tad remontam ir jāizmanto jau esošajam apmetumam saderīgi materiāli.
Pirms darbiem noteikti ir arī kvalitatīvi jāsagatavo virsma.

Pilnīga informācija par apmetumu sistēmām un visu pārējo - http://www.sakret.lv/wp-content/uploads/2017/10/SA_apmetumu_katalogs_2017_web.pdf

Protams grūti ir arī nokomentēt sīkāk, neredzot esošo situāciju - ja atsūtītu bildes uz e-pastu varētu nokomentēt sīkāk!

Ar cieņu;
Ingus Pumpurs
ingus.pumpurs@sakret.lv

Apdare

Kāpēc, kurinot malkas plīti, neuzsilst arī siltummūris?
Labdien!

Virtuvē ir ar malku kurināma plīts. Aiz sienas esošajā istabā ir siltummūris. Kurinot plīti, teorētiski vajadzētu uzsilt arī siltummūrim, bet tā nenotiek. Kas varētu būt pa vainu?
Atbild:
Vitolds Untāls, Untāls V., amatniecības kameras meistars
Labdien!

Iemesls varetu būt, ka kaut kur kaut kas ir izbiris un tāpēc dūmi iet pa taisno vai arī vasaras šīberis nenoslēdzas.

Krāsnis

Kādu dūmvadu labāk uzstādīt blakus kamīnam?
Labdien!

Kādu dūmvadu būtu labāk uzstādīt blakus kamīnam - keramikas vai metāla?
Atbild:
Vitolds Untāls, Untāls V., amatniecības kameras meistars
Labdien!

Es izvēlētos keramiku. Domāju, ka tas ir ilgāk kalpojošs.

Kamīni

Vai ir jāliek plēve zem valcprofila, siltinot bēniņus?
Labdien!

Vai ir jāliek plēve zem valcprofila, ja paredzēts siltināt bēniņus starp spārēm (250 mm) un apdzīvot. Vai neradīsies kondensāts zem jumta seguma? Un, ja jāliek, vai iespējams to ieklāt, nemainot jumta segumu?
Atbild:
Armands Ļoļa, "Kalo Būve", SIA
Labdien!

Kondensāta plēve jāklāj obligāti, un starp skārdu un plēvi jāātstāj gaisa sprauga ventilācijai. Ieklāt var no apakšas.

Siltināšana

Kā iespējams pārbaudīt ūdens kvalitāti dzīvoklī?
Labdien!

Vai ir iespējams pārbaudīt savā dzīvoklī ūdens kvalitāti?Kā to var izdarīt?
Atbild:
Agris Boruks, "ŪdensBoss", SIA, Veikals
Labdien!

Var paņemt ūdens analīzes.
Ja tās ir ķīmiskās ūdens analīzes, tad pipildiet ar ūdeni 1.5 litru ūdens pudeli.
Ja mikrobioloģiskās, tad ir nepieciešams speciāls sterils maisiņš. Maisiņu saņemt un paraugu nogādāt varat Kr.Barona ielā 136, t.67845005

Santehnika