abc.lv skaitļos

Lietotāji online49
Aktīvie uzņēmumi19780
Nozares raksti802
Ekspertu atbildes2473
Atbild eksperti : abc.lv
Cik garš dūmvads ir nepieciešams, ierīkojot krāsni vai kamīnu mājas otrajā stāvā divstāvu ēkai?
Labdien!

Cik garš dūmvads ir nepieciešams, ierīkojot krāsni vai kamīnu mājas otrajā stāvā divstāvu ēkai? Otrais stāvs ir mansarda tipa un aptuvenais augstums no grīdas līdz korei ir ap 3 metriem. Esmu lasījis, ka minimālais skursteņa augstums ir 5 metri, kas nozīmētu skursteņa garumu virs kores ap 2 metriem. Vai tomēr ir iespēja ierīkot skursteni, kas ir īsāks par 5 metriem un atbilstu normatīvajiem aktiem? Protams, paliek jautājums, vai vilkme būs pietiekama, teiksim, 3 metru garām skurstenim?

Paldies!
Atbild:
Raitis Bērtiņš, "Giersch Baltic", SIA
Labdien!

Dūmvada garums ir atkarīgs no krāsns vai kamīna jaudas, izejas šķērsgriezuma, jumta konfigurācijas un ēkas atrašanās vietas. Vilkme rodas arī 1 m garā caurulē, bet tā nav pietiekama iekārtas radītajam dūmgāzu apjomam.

Ar cieņu,

Krāsnis

Kad parasti maina iekštelpu durvis un kāpnes - pirms vai pēc iekštelpu remonta?
Labdien!

Privātmājā notiek iekštelpu remonts. Vēlos zināt, kad maina iekštelpu durvis. Vai tad, kad citi iekštelpu remonta darbi ir pabeigti, piemēram, sienas, griesti, grīdas utt. vai arī durvju maiņa ir pirmais darbs, ar ko sāk iekštelpu remontu? Tāpat ar kāpnēm - vai tās maina pēdējās, kad visi iekšdarbi padarīti, vai arī sāk ar kāpņu nomaiņu un tad veic pārējos iekštelpu darbus?

Paldies!
Atbild:
Māris Grudkins, "Real Line", SIA
Labdien!

Durvis iekštelpā maina remonta procesa gaitā, bet kāpnes - kad jau iet remonts uz beigu pusi.

Logi

Cik biezam jābūt korķa segumam, ja to ierīko virs betona un zem apsildāmā paklāja?
Labdien!

Vannasiatabā esmu ticis līdz pamata betona grīdai un nolēmu ierīkot elektrisko apsildāmo paklāju. Ja esmu pareizi sapratis, tad korķis ir dārgāks, bet ilgāk notur savas īpašības siltumizolācijā, taču neesmu pārliecināts, - cik biezu būtu šo korķa slāni jāliek?

Dzīvoklis atrodas trešajā stāvā, vannasistabas platība - 2 kvadrātmetri.

Un vēl - vai šāds "pīrāgs" būtu pareizs - hidroizolācija, korķis, folijs, apsildāmais paklājs, kas tiek ieliets pašizlīdzinošajā masā, tad flīzes?

Paldies!
Atbild:
Aigars Pužulis, "Korķa stils", AS
Labdien!

Izmantot siltumizolāciju zem apsildes paklāja ir visnotaļ pareiza doma. Pie tam, jo biezāku siltumizolācijas kārtu Jums izdosies tur ielikt, jo vairāk siltumenerģijas nokļūs Jūsu vannas istabā, nevis pārseguma paneļos.

Korķis šim mērķim ir labs materiāls, jo nemaina savas īpašības temperatūras ietekmē un, kas ir ne mazāk svarīgi, - neizdala gaisā kaitīgas ķimiskas vielas, jo ir dabīgs materiāls. Korķa darba temperatūra ir līdz 200 grādiem. Šādās pārbūvēs limitējošais faktors ir pieejamais augstums šādas apsildāmas grīdas ierīkošanai, tāpēc svarīgi ir taupīt katru milimetru.

Ja esat jau ierīkojis hidroizolāciju, tad taisīt vēl vienu, izmantojot folliju, laikam īsti prātīgi nebūs. Tas tikai sarežģīs grīdas ierīkošanas darbus, jo īsti nevarēsiet ne piestiprināt folliju, ne kaut ko piestiprināt pie tās. Pie tam iespēja, ka tik plānā un siltā kosntrukcijā virs tvaika izolācijas varētu akumulēties ūdens tvaiks un mērcēt korķi, ir ļoti niecīga.

Es ieteiktu uzreiz pie Jūsu izveidotās hidroizolācijas ar minerālo līmi (siltumizolācijas līme maisos vai flīžu līme) pielīmēt korķi maksimālā biezumā, kādu varat atļauties. Atcerieties, ka korķis jāuzlīmē arī vertikāli gar sienu. Tad to var apgriezt līdz ar grīdas flīzes virsmu. Pie sienas to ērtāk būs pielīmēt ar kādu kontaktlīmi, piemēram, Moments vai D88. Izmantojot šīs līmes, jānosmērē abas virsmas, jānožāvē un tad jāsavieno. Korķa strēmele pielips pie sienas acumirklī.

Pēc tam, kad līme sacietējusi, pa taisno uz korķa flīžu līmes kārtā klājiet elektrisko apsildes paklāju un līmējiet flīzes. Ja jāizmanto pašnivelējošais maisījums, korķis jāgruntē ar tīru grīdas grunti, piemēram, Bostic6000. Bet, tāpat kā visiem citiem kokiem, arī šim šāda operācija nav īsti pa prātam.

Lai no korķa būtu kāds efekts, vajadzētu vismaz 5 mm biezu materiālu. Tik mazai platībai ērtāk un lētāk to būtu iegādāties loksnēs. Ir nopērkamas 5, 7 un 10 mm biezas loksnes. Izmērs parasti ir 600 x 900 mm. Ja vieta atļauj, Jūs varat uzlīmēt vienu korķa kārtu uz otras. Ja izolācijas biezums va būt centimetros, tad izdevīgāk būs izmantot tā saucamo korķa melno aglomerātu. Tas gan, visticamāk, būs jāpasūta.

Atcerieties! Jo biezāks būs korķis, jo vairāk siltuma nonāks telpā.

Grīdas

Kā pareizi noflīzēt gāzbetona ēku ar ķieģeļflīzēm tā, lai ēka būtu pasargāta no mituruma iekļūšanas caur fasādi?
Labdien!

Kā pareizi noflīzēt gāzbetona ēku (bez siltinājuma ) ar ķieģeļflīzēm tā, lai ēka būtu pasargāta no mituruma iekļūšanas caur fasādi?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze (MAPEI pārstāvniecība), "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Es laikam ieteiktu gāzbetona virsmu pārvilkt ar līmjavu, armējot ar stikla šķieras sietu. Līmēt flīzes ar MAPEI KERAFLEX MAXI S1. Ja izvēlētās flīzes ir uzsūcošas, tad pēc flīžu pielīmēšanas un šuvošanas virsmu pārklājiet ar virsmas hidrofobizatoru MAPEI ANTIPLUVIOL vai ANTIPLUVIOL W.

Tehniskās lapas:
https://www.velvemst.lv/uploads/Keraflex_Maxi_S1.pdf
https://www.velvemst.lv/uploads/Antipluviol.pdf
https://www.velvemst.lv/uploads/antipluviol_w.pdf

Ja rodas kādi papildu jautājumi:
https://www.velvemst.lv/kontakti

Ēku fasādes

Cik biezs un kāds elektrības kabelis nepieciešams, lai aizvilktu to līdz mājai un būtu vēl rezerve?
Labdien!

Vēlos no sava elektrības pieslēguma skapja (ar strāvas pieslēgumu 3 fāzes 20A) aizvilkt līdz mājai kabeli (zem zemes). Attālums - aptuveni 170-180 m. Cik biezu un kādu kabeli vajag, lai aizvilktu to līdz mājai un būtu vēl rezerve?

Ja vēlēšos pieslēgt ar laiku 3 fāzes 25A, vai ir nepieciešams resnāks kabelis, ko uzreiz ievilkt kā rezervi?

Paldies!
Atbild:
Dzintars Mednis, "EMT", SIA
Labdien!

Es ieteiktu likt vismaz 4x10, vai pat 4x16 kabeli CU (varš), jo attālums ir 200 m - ja Jūs tiešām noslogosiet 20 vai 25A, tad pie mazāka šķērsgriezuma var rasties pārāk liels sprieguma kritums. Rupji runājot, fāzē var vairs nebūt 220V.

Otra lieta, kas jāievēro, zemē obligāti rociet melno kabeli, nekādā gadījumā balto.

Trešā lieta, Latvijā zeme var sasalt līdz pat pusmetra dziļumam, tāpēc ir ieteicams ierakt 0,7 m dziļumā. Ja raksiet seklāk, tad, zemei sasalstot un atlaižoties, kabelis var tikt pārrauts. 4x10 kabelis varēs izturēt ap 50A, bet 4x16 - 63A, tātad rezerve būs, bet Jūsu gadījumā sprieguma kritums ir noteicošais.

Elektromontāža

Vai, aizberot aku, blakus esošais pagrabs kļūs sauss?
Labdien!

Laukos ir aka un tai balkus pagrabs, kurš daļēji ir zem zemes, apbērts ar zemi. Ūdens līmenis akā ir ļoti mainīgs, tagad (martā) ir līdz pat augšējam grodam, vasaras vidū var nokrist līdz 6.-7. grodam. Kad aka ir pilna pavasaros un rudeņos, arī pagrabs ir applūdis un uz aci liekas, ka ūdens līmenis tāds pats kā akā.

Vai aizberot aku pagrabs kļūs sauss (sausāks)?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze (MAPEI pārstāvniecība), "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Aku bērt ciet, manuprāt, nav racionāli. Labāk ir izveidot pagrabam hidroizolāciju. Mūsdienu celtniecības materiāli nodršina, ka ēkas pagrabs var atrasties zem ūdens līmeņa. Jautājums tikai - no kā Jums ir pagraba sienas un grīda?

Lai sniegtu risinājumu, lūdzu, sazinieties ar mums, lai izrunātu nianses: https://www.velvemst.lv/kontakti

Inženierkomunikācijas

Kāpēc jaunu flīžu vidusdaļa pēc mēneša izliekusies uz āru, un kā to labot?
Labdien!

Uzlīmēju uz sienas keramikas flīzes. Instrukcijā bija minēts, ka flīzes jāpatur ūdenī 10 minūtes, ko es arī izdarīju. Bet pēc mēneša flīzēm vidusdaļa izliecās uz āru. Kāds tam varētu būt iemesls un kā to labot?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze (MAPEI pārstāvniecība), "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Sazinieties, lūdzu, ar mani. Līdz šim nebiju dzirdējis, ka pašai flīzei ir deformācija pēc pielīmēšanas.

https://www.velvemst.lv/kontakti

Apdare

Kā pareizi pielīmēt sienas linoleju?
Labdien!

Vēlos uzzināt tehnoloģiju - kā pareizi pielīmēt sienas linoleju? Sienas ir no reģipša, šuves ir nošpaktelētas. Ar ko labāk gruntēt sienas pirms līmes uzklāšanas?

Paldies!
Atbild:
Kaspars Dzeguze (MAPEI pārstāvniecība), "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Virsmu ir jātīra un to nav nepieciešams gruntēt. Linoleju iesaku līmēt ar "Rollcol": https://www.velvemst.lv/uploads/Rollcoll.pdf.

Ja nu gadījumā Jums nav linoleja, bet gan LVT, tad Jums ir jāizmanto: https://cdnmedia.mapei.com/docs/librariesprovider60/products-documents/5859-ultrabondecoms4lvtwall-gb.pdf?sfvrsn=e7f26b91_0.

Vannas istabas risinājums ar MAPEGUARD hidroizolācijas sistēmu + LVT: https://www.youtube.com/watch?v=diqLy4CqCzw.

Ja rodas papildu jautājumi, lūdzu, sazinieties ar mums:
https://www.velvemst.lv/kontakti

Apdare

Vai problēma slēpjas tikai logos un radiatoros vai pie vainas tomēr arī pati apkures sistēma?
Labdien!

Dzīvoju 200 km2 lielā privātmājā. Apkures sezonā pirmajā stāvā māja ir samērā auksta, bet otrajā stāvā ir ļoti karsti - tā, ka jātur vaļā logi. Pirmajā stāvā gan ir arī vecie koka logi un čuguna radiatori, bet otrajā stāvā - pakešu logi un jaunie radiatori (tādi plāni un balti). Vai problēma slēpjas tikai logos un radiatoros vai pie vainas tomēr arī pati apkures sistēma?

Paldies!
Atbild:
Arnis Dravnieks, "Rīgas būve", SIA
Labdien!

Ja pirmajā stāvā ir vēsi, tad vajadzētu padomāt, vai pamērīt, kur ir lielākie siltuma zudumi. Ja māja ir celta senāk, iespējams, ka lielākie siltuma zudumi ir caur grīdu vai pie pamatiem. Agrāk mājas būvēja, pamatos izveidojot gaisa atveres, lai vēdinās pagrīdes telpa un no mitruma nebojājas grīdas koka konstrukcijas. Negatīvs blakusefekts šādai pagrīdes ventilēšanai ir siltuma zudumi.

Apkure

Kādi ir plusi un mīnusi, apsildot dzīvokli ar elektriskajiem radiatoriem?
Labdien!

Vēlos noskaidrot, vai ir izdevīgāk 3 istabu dzīvokli apsildīt ar elektriskajiem radiatoriem, nevis slēgties klāt pie centrālās apkures, par kuru jāmaksā 90€/mēn.? Kādi būtu plusi un mīnusi apsildīt ar elektrību? Dzīvoklis atrodas 3. stāvā, paneļu mājā. Platība - 70 m².

Paldies!
Atbild:
Arnis Dravnieks, "Rīgas būve", SIA
Labdien!

Domāju, ka elektroapkurei vienīgie plusi būtu euro klāt pie elektrības rēkina. Dzīvoklim ar šādu platību siltuma zudumi varētu būt 2-4 kw stundā. Pareizinot elektrības kilovata cenu ar stundu skaitu mēnesī, ir vienkārši aprēķināt aptuvenās siltuma izmaksas šim dzīvoklim.

Ja nu tomēr ir vēlme pāriet uz elektroapkuri, tad noteikti jāpainteresējas, kā ir instalēta elektrosistēma, kādas ir paredzētās elektrojaudas uz dzīvokli utt. Vēl vajadzētu rūpīgāk iedziļināties siltuma patēriņa rēķina aprēķinā - kas tad tajos 90 euro ir iekļauts. Jo arī kāpņu telpas ir apsildāmas, kas proporcionāli dalās uz visiem dzīvokļiem. Tāpat arī pagrabos ir silti - kaut vai no siltuma zudumiem siltummezglā un siltumtrasēm, karstā ūdens caurulēm u. tml. Kaut arī tie ir siltuma zudumi, kas ir nevēlama parādība, bet pagrabu tomēr silda, tie ietekmē arī mājas konstrukcijas elementus, pamatus nesošās sienas, un arī visas ēkas mikroklimatu.

Salīdzinoši 90 euro rēķins par piegādāto siltumu 70 m2 dzīvoklim un siltai kāpņu telpai nemaz neizklausās tik daudz.

Apkure