Kā pareizi sagatavot griestus, lai tos varētu apgleznot?
Labdien!

Kā pareizi sagatavot griestus, lai varētu apgleznot? Kādas krāsas vislabāk izmantot griestu apgleznošanai?
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Var izmantot parastu gludu kaļķa apmetumu, tad uzklāj kālijstiklūdeni, kas atšķaidīts 1/2 ar ūdeni, un tādējādi dabū vienmērīgu virsmas uzsūktspēju. Tad mierīgi slapina virsmu un glezno - vai ar kaļķa krāsām vai ar silikāta krāsām, silikātu atšķaida ar to pašu kālijstiklūdeni. Un tā veidojas freskas, visi materiāli iesūcas līdz 5 mm un veido vienu neatdalamu vienību. Visi akrili, lateksi, silikoni, kas ir naftas sintēzes produkti, veido tikai filmas uz virsmas, kā arī ir indīgi, degoši un UV nenoturīgi, un bakteriāli.

Apdare

Kādu apdares materiālu var izmantot vannas istabā flīžu, tapešu un plastikāta materiālu vietā?
Sveiki!

Plānoju remontēt vannas istabu, bet nevēlos izmantot flīzes. Apdares materiāli no plastikāta vai tapetes liekas pārāk banālas.

Lūdzu, iesakiet, ar ko es varētu aizvietot šos materiālus?
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Vannas istabā vienkāršs kaļķa apmetums un viss, kas pats arī regulē mitrumu un uztur sienas sausas. Papildus tas vēl ir antibakteriāls, sārmains - var uzkrāsot tīru kaļķa krāsu vai tīru silikāta krāsu, bet veikalos nebūs tīras silikāta vai kaļķa krāsas. Tur būs tikai nosaukumi, kur saturs neatbilst nosaukumam.

Apdare

Pēc kāda principa darbojas elektriskie gani?
Labdien!

Nesen uzstādīju savas privātmājas teritorijai žogu. Bet tik un tā satrauc jautājums par drošību, jo mājā un visā tās iekšējā iekārtojumā, kā arī pagalmā tika ieguldīti milzīgi līdzekļi. Tāpēc vēlos uzzināt, vai Latvijā ir atļauts žogam uzstādīt elektrību? Un kā darbojas tā saucamie elektriskie gani? Vai ir vēl kādas alternatīvas?
Atbild:
Arnis Kalniņš, "Spectra Planet", SIA
Labdien!

Elektrību uzstādīt žogam privātmājā, protams, nedrīkst. Tas ir atļauts tikai speciālos un kritiskās infrastruktūras objektos. Un arī šajā gadījumā tas ir atļauts tikai aizsargājamās zonās, pie kurām piekļūšana ir iespējama no jau apsargājamām teritorijām ar ierobežotu piekļuvi un speciālu drošības režīmu. Tāpat nesaskatu veidu, kā elektriskais gans varētu aizsargāt Jūsu īpašumu.

Jūsu gadījumā ieteikt uzreiz ko konkrētu ir ļoti grūti, jo nav zināms Jūsu pagalma lielums un arī žoga veids. Būtisks faktors pareizu elektronisko apsardzes līdzekļu izvēlē ir arī Jūsu īpašuma atrašanās vietai un izvietojumam attiecībā pret citiem īpašumiem vai objektiem. Izvēloties Jūsu īpašuma ārējās teritorijas apsardzi, ir būtiski saprast, vai Jūs vēlaties aizsargāt visu teritoriju vai tikai svarīgākos teritorijas objektus. Tāpēc svarīgi konsultēties pie speciālista, ņemot līdzi vai nosūtot teritorijas plānu vai vismaz skici ar visiem attālumiem. Svarīgi ir pirms tam pašam pieņemt lēmumu, kāda līmeņa aizsardzību Jūs vēlaties. Tas atvieglos arī speciālista darbu piedāvāt Jums risinājumus un veikt izmaksu aprēķinus. Speciālists, protams, Jums ieteiks risinājumu variantus un izskaidros to atšķirības, bet viņam tas ir grūti izdarāms, ja nav zināmas Jūsu vēlmes. Protams, šīs konsultācijas un aprēķini parasti ir bez maksas.

Nobeigumā vēlos sniegt nelielu, vispārīgu ieskatu teritorijas apsardzes sistēmās.

Ja teritorija nav pārāk liela vai nepieciešams apsargāt tikai atsevišķus teritorijas objektus, tad var izmantot apsardzes kustības detektorus, kas domāti izmantošanai āra apstākļos. To cena gan var ievērojami atšķirties gan no detektorā izmantotajām apsardzes tehnoloģijām, gan datu pārraides veida. Jums ir pieejami gan vadu, gan bezvadu šāda veida detektori.

Detektorus vēl iedala šādās kategorijās (norādītas secībā no lētākā un vienkāršākā veida uz dārgāko un sarežģītāko) - infrasarkanie kustības detektori (IS detektori), mikroviļņu kustības detektori (MV detektori), kombinētie infrasarkanie un mikroviļņu kustības detektori. Vēl šie detektori tiek papildināti ar "pret aizklāšanas" ("Antimasking") funkciju.

Ja nepieciešams aizsargāt teritorijas perimetru, tad var izmantot dažāda līmeņa pasīvo infrasarkano staru detektorus (barjeras) vai uzstādīt uz žoga stiprināmus akustiskos kabeļus. Drošākas un efektīvākas, bet izmaksu ziņā dārgākas ir mikroviļņu perimetra apsardzes sistēmas vai pat kombinētas pasīvo infrasarkano staru un mikroviļņu perimetra apsardzes sistēmas.

Viss, protams, ir atkarīgs no konkrētā objekta atrašanās vietas un novietojuma, pasūtītāja vēlmēm un finansiālām iespējām. Visas iepriekšminētās sistēmas ir iespējams arī savstarpēji kombinēt, meklējot efektīvāko un izdevīgāko risinājumu.

Apsardze, aizsargierīces

Kā pareizi nomainīt bitumena jumta segumu uz tērauda segumu?
Labdien!

Kā pareizi nomainīt bitumena jumta segumu uz tērauda segumu? Kas jāņem vērā?
Atbild:
Agnis Vītols, "Ripo International Ltd.", SIA
Labdien!

Esošais jumta segums ir jādemontē līdz OSB vai finiera pamatnei. Tad uzmontē koka latojumu un uzklāj metāla jumta segumu.

Tas ir viens no daudziem variantiem. Pareizāk būtu runāt ar Jūsu meistaru, kurš veiks tos darbus un viņš arī Jums atbildēs līdz kādai stadijai ir jādemontē esošais jumta segums.

Var pastēvēt arī iespēja, ka OSB vai finieris arī ir jādemontē. Jāskatās, kas notiek ar siltumizolāciju spārēs un vēja izolācijas membrānu.

Būvkonstrukciju projektēšana

Cik "jutīgas" ir bīdāmās durvis, ja vadulā iekļūst smiltis?
Labdien!

Vēlos mājas fasādē uzstādīt bīdāmās durvis, kas iziet uz dārzu. Interesē, cik šādas durvis ir "jutīgas", ja vadulā iekļūst, piemēram, smiltis? Kā jārūpējas par slīddurvīm ziemas laikā?
Atbild:
Kaspars Zihmanis, "Flora", SIA
Labdien!

Smiltis noteikti var ietekmēt bīdāmo konstrukciju funkcionalitāti. Parasti, ja māja tiek daudzmaz regulāri tīrīta, tad lielām problēmām nevajadzētu rasties. Parasti pietiek, ja ar putekļu sūcēju izsūc bīdāmās konstrukcijas vadotnes.
Lielākā kļūda ir, ja būvniecības laikā vadotnēs iekļuvušo apmetumu, cementu u. c. būvgružus nenotīra un sāk konstrukciju intensīvi lietot. Tas var novest pie furnitūras nopietniem bojājumiem un visas konstrukcijas sliktu funkcionalitāti.

Mēbeles

Kā pareizi veikt grīdas hidroizolāciju vannas istabā?
Labdien!

Ir doma izveidot dušai paredzētu vietu. Paliktni uzstādīt nevēlos, tāpēc iedomājos, ka varētu ieklāt flīzes. Taču radies jautājums - kā izolēt grīdu, lai neciestu apakšstāvā dzīvojošo kaimiņu griesti? Kādus materiālus izmantot un kādi nosacījumi jāievēro?

Jau iepriekš paldies!
Atbild:
Gatis Puķīte
Labdien!

Grīdas līmeņa dušas grīdas un sienu hidroizolācijai jāizmanto hidroizolācija, kas piemērota lielām ūdens slodzēm, piemēram, minerālā hidroizolācija ARDEX S7 Plus vai ARDEX 8+9. Hidroizolāciju jāuzklāj vismaz divās kārtās ar kopējo biezumu vismaz 2 mm. Gar sienas perimetru un arī sienas stūrī jāiestrādā malu lenta ARDEX SK 12. Dušas grīdai var izmantot arī gatavus, flīzēšanai piemērotus paliktņus, piemēram Schluter SHOWER.
Dušas vietai uz trapu vai kanālu jāveido 2% kritums. Lai nenopludinātu pārējās telpas, starp vannas istabas un pārējām grīdām vajadzētu veidot augstuma starpību 1 cm.
Ja ir neskaidrības vai rodas jautājumi, ar prieku atbildēšu.

Hidroizolācija

Ko darīt, ja ir grūtības atvērt logu?
Labdien!

Kā būtu pareizāk rīkoties, ja ir grūtības atvērt logu (grūti pagriežas rokturis)?
Atbild:
Kaspars Zihmanis, "Flora", SIA
Labdien!

Ja grūti griežas rokturis, tad pamatā problēma ir ar vērtnes furnitūru. Varbūt vērtnes furnitūras tapas ar lielu spēku aizvelkas aiz pretplāksnēm, kuras pieskrūvētas loga rāmim. Droši vien vērtne ir "nosēdusies" uz leju. Šo problēmu parasti risina, pieregulējot vērtnes eņģes un atgriežot vērtni tās pareizajā vietā (parasti vērtne jāpaceļ uz augšu). Jaunās paaudzes furnitūrai (attiecas uz pakešlogiem, kuri ir vismaz 15 gadus veci) to var izdarīt šādi:

https://www.youtube.com/watch?v=9Udf1gzjQng

Logi

Kādas rozetes ir drošas izmantošsanai vannas istabā?
Labdien!

Vai vannas istabā prātīgi ierīkot rozetes? Kādas būtu ieteicams labāk izmantot?
Atbild:
Aleksandrs Suhihs, "S & P elektromontāžas darbi", SIA
Labdien!

Izmantojot vannas istabā rozetes, tiem obligāti jābūt ar IP44 aizsardzību - ar vāku! Bet elektrības sadales skapī uz šo vannas istabas kabeli jābūt uzstādītam diferenciālās aizsardzības automātam vismaz 30mA, lai ieslēgto ierīču bojājuma gadījumā, tas ātri atslēdzas!

Elektromontāža

Vai vannasistabā var grīdas segumam izmantot korķi?
Labdien!

Vēlējos uzzināt, vai būtu prātīgi vannasistabā kā grīdas segumu izmantot korķi? Ja jā,tad kas būtu jāņem vērā?
Atbild:
Aigars Pužulis, "Korķa stils", AS
Labdien!

Tā ir ļoti prātīga ideja, it īpaši tiem, kam vannas istabā nav ierīkota grīdas apsilde, lai kaut cik komfortabli justos uz citādi vienmēr stindzinoši aukstajām flīzēm.

Korķa grīdas temperatūra vienmēr būs tāda pati kā gaisam grīdas līmenī, turklāt tā būs arī elastīga un klusa.

Jātceras, ka ieklāšanai vannas istabā der tikai pie pamatnes līmējamās korķa flīzes 4 vai 6 mm biezumā. Saliekamo grīdu vannas istabā ieklāt nedrīkst.

Pirms līmēšanas ir jāsagatavo pamatne un jābūt pabeigtām sienām, kuras iecerēts flīzēt. Grīdu var līmēt pats, bet es ieteiktu nolīgt šim darbam pieredzējušu meistaru, jo parasti vannas istabas nav no tām vienkāršākajām vietām mājās, kur apgūt korķa grīdas ieklāšanas prasmes.

Pats materiāls ar līmi un lakām maksā no 20-35 EUR/m2 darbs bez pamatnes sagatavošanas orientējoši 100 EUR.

Apdare