Kā pareizi rīkoties, ja vēlos daļu no savā īpašumā esošās lauksaimniecības zemes izmantot citiem nolūkiem?
Labdien!

Kā pareizi rīkoties, ja vēlos daļu no savā īpašumā esošās lauksaimniecības zemes izmantot citiem nolūkiem? Šobrīd apsveru domu daļu no savas zemes apmežot.

Paldies!
Atbild:
Edgars Pinkovskis, "Geomatic", SIA
Labdien!

1) Ja zeme ir meliorēta un paredzēta kultūraugiem, un tur nav meža necik, domāju tas nebūs viegli izdarāms un ka pašvaldība neatļaus. Ja nav meliorēta, tad pašvaldība varētu atļaut. Ir dzirdēts, ka izdodas.

2) Ja uz tās ir mežs un tas ir tādā vecumā un lielumā, kad tas atzīstams par mežu, tad esošo jauno mežu visos nekustamā īpašuma informācijas datos un meža dienesta datos var ienest taksators. Pieaicinot šo personu, tiek reģistrētas aktuālās izmaiņas.

3) Ja uz tās ir mežs un tas ir tādā vecumā un lielumā, kad tas atzīstams par mežu un būtu nepieciešams arī situācijas plāns, tad mēs, mērnieki/zemes kadastrālās uzmērīšanas darbu veicēji, varam to izdarīt, veicot situācijas plāna aktualizāciju.

Dabā mēs vadāmies pēc šiem noteikumiem: https://likumi.lv/doc.php?id=162207

Mežs - zeme, kurā dominē koki visās attīstības stadijās, kuru augstums konkrētajā vietā var sasniegt vismaz septiņus metrus un kuru pašreizējā vai potenciālā vainagu projekcija ir vismaz 20 procenti no mežaudzes aizņemtās platības.

Krūmājs - zeme, kurā dominē kokaugi (kārkli, krūkļi, sausserži, irbenes, segliņi, korintes, lazdas, paegļi, pīlādži, ievas), kas veido vairākus līdz sešiem metriem augstus stumbrus.

Domāju, ka meža dienesta cilvēki vadās pēc līdzīga principa.

Ģeodēzija

Kā ierīkot vannas istabā tvaika nosūcēju?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, kā var ierīkot vannas istabā tvaika nosūcēju? Vai to var arī patstāvīgi izdarīt vai tomēr jāsauc speciālists? Vannas istaba, ejot dušā vai vannā, pilnībā piepildās ar tvaikiem un pēc tam mitri paliek gan griesti, gan sienas, gan durvis - viss! Protams, arī pelējums ir ļoti manāms. Domāju, ka šāda tvaiku nosūcēja ierīkošana varētu kaut cik līdzēt.

Paldies!
Atbild:
Aleksandrs Suhihs, "S & P elektromontāžas darbi", SIA
Labdien!

Protams, ieteicams izsaukt ventilācijas speciālistu, jo, cik es saprotu, Jums vajag gan ventilācijas caurules montāžu līdz ēkas ventilācijas kanālam, gan tvaika nosūcēja montāžu un pieslēgšanu elektrībai.

Parasti paši ventilācijas speciālisti var arī pieslēgt elektrībai tvaika nosūcēju, ja nevar - tad šim darbam līdzēs elektriķis.

Elektromontāža

Kā rīkoties, ja regulāri tiek nopludināti griesti?
Labdien!

Ko darīt 1. stāva iedzīvotājam, ja 2. stāvā esošā dzīvokļa īpašnieks ir tā noflīzējis ūdens caurules, ka netiek klāt, bet 1. stāvā regulāri tiek nopludināti griesti?

Paldies!
Atbild:
Arnis Dravnieks, "Rīgas būve", SIA
Sveicināti!

Šis jautājums vairāk ir administratīvs vai juridisks.

Inženierkomunikācijas

Vai var pieslēgt 2 krāsnis metāla oderei ķieģeļu skurstenī?
Labdien!

Gribu vecā ķieģeļu skurstenī ielaist metāla oderi. Skurstenis apmēram 10 m garš, odere - 22.5-25 cm diametrā. Vai es šai oderei varu pieslēgt 2 krāsnis mājas pirmā stāva līmenī? Viena krāsns dotu aptuveni 60 grādu siltus dūmus, otra 100 - 150 grādus. Pārsvarā tiks kurināta krāsns ar aukstāko dūmu. Reti kad abas tiks kurinātas vienlaicīgi.

Paldies!
Atbild:
Vitolds Untāls, Untāls V., amatniecības kameras meistars
Labdien!

Dūmkanālus pievienojiet skurstenī aptuveni 40 cm zemāk vienu no otra.

Lai veicas!

Krāsnis

Kā izmainīt nesošās ārsienas sastāvu vienstāvu mājai?
Labdien!

Vēlos izmainīt nesošo ārsienu sastāvu vienstāvu mājai.

Patreizējais sienu pīrāgs ir: koka karkass/gaisa sprauga 2-4cm/ silikāta ķieģelis (fasāde). Koka karkass šai mājai ir izbūvēts ļoti neprofesionāli un, pēc manām domām, par vāju, lai pildītu nesošo sienu funkciju. Karkass ir izbūvēts no 100x50 mm brusām un apšūts ar dēļiem. Patreizējā situācijā silikāta ķieģelis, kas paredzēts dekoratīvam nolūkam, nes daļu slodzes.
Šo koka karkasu vēlos aizvietot ar gāzbetona bloku 200 mm. Pīrāgs varētu izkatīties šādi: Gāzbetona bloks 200mm/vate 50mm (gaisa spraugas vietā)/silikāta ķieģelis/fasādes vate 100mm.
Ko Jūs varētu ieteikt? Kā rīkoties?

Paldies!
Atbild:
Juris Biršs, "Jumonta", SIA
Labdien!

Jūsu izvēlētais variants ir tehniski pieņemams.

Jāņem vērā, ka
(1) gāzbetons nav konstruktīvs materiāls, bet tikai pildmateriāls, kas iztur pašsvaru;
(2) tāpēc, ja tas ir iespējams, saglabājiet koka karkasu.

Būvkonstrukciju projektēšana

Kādi ir betona grīdas plusi un mīnusi?
Labdien!

Ir dzīvoklis vecās daudzdzīvokļu mājas pirmajā stāvā, bez pagraba. Ir doma mainīt grīdas. Šobrīd ir grūti saprast, kāda būtu labākā izvēle. Vīrs vēlas betonēt, bet betons šķiet auksts. Ko Jūs, lūdzu, varētu ieteikt?

Paldies!
Atbild:
Andis Silinieks, "Griva Group", SIA
Labdien!

Atsaucoties uz jautājumu par betona grīdu - betona grīda nemainīs grīdas seguma siltumu. Jums ir jāizvērtē, vai esošā grīda ir gana silta, jo betons uztur un akumulē esošo siltumu - ja grīda ir silta, tad tāda arī paliks, bet, ja auksta, tad ekvivalenti auksta paliks. Betona grīdai, protams, var iestrādāt sildelementus, kā elektrības, tā arī ūdens caurplūdes.

Kā plusu varu minēt betona grīdai ilgmūžību un arī kopjamību - nav ekvivalenta materiāla.

Ja radīsies vēl jautājumi - ar prieku atbildēšu!

Grīdas

Cik biezu betona slāni liet, ierīkojot silto grīdu garāžā?
Labdien!

Vēlējos pakonsultēties par silto grīdu ierīkošanu garāžā. Telpa atrodas puspagrabā un ir problēmas ar mitrumu, tāpēc domāju uzlauzt esošo gīdu, kas sastāv no plāna nearmēta betona slāņa, pazemināt līmeni, iebērt 30 cm oļus, ierīkot drenāžu, tad ieliet izlīdzinošo betona kārtu, tad hidroizolāciju, zaļo putuplastu, atstarojošo folliju un pēc tam apkures lokus, kas piestiprināti pie armatūras. Jautājums - cik biezu betona slāni tad liet? Vai šāda konstrukcija izturēs mašīnas svaru, vai neplaisās flīzes zem riepām?

Paldies!
Atbild:
Andis Silinieks, "Griva Group", SIA
Sveicināti!

Ieteikšu, kā darītu sev, lai vēlreiz nav jāsaskaras ar šo jautājumu.

Kā rāda pieredze, minimums ir 80 mm C25 (minimālā cietuma pakāpe) betons virs siltās grīdas, bet, ja būs vairāk - nenožēlosi.

1) Kam tieši drenāža tiks ierīkota - notecei no auto uz grunti vai gruntsūdeņu plūsmas caurtecei caur oļiem?

2) Pašizlīdzinošo uz oļiem vajadzētu aizstāt ar normālu betonu - minimums c18, jo tā tomēr būs bāze, kura atradīsies mitrumā.

3) Flīzes var aizstāt ar nocietinātu betonu - būs vieglāk kopt un ilgāk kalpos = ergonomija.

Grīdas

Kā salabot plaisas koka grīdā?
Labdien!

Vēlamies veikt remontu, bet istabā divās vietās ir ielūzusi koka dēļu grīda (no egles), veidojot 5 cm platas plaisas. Kāds varētu būt labākais risinājums, lai to salabotu?

Paldies!
Atbild:
Gunārs Kaukulis, "Kāgo", SIA
Labdien!

Šādā gadījumā vislabākais risinājums būtu veikt dēļu nomaiņu.

Koka grīdas

Vai tas ir normāli, ka pēc ieklāšanas parketa grīda krakšķ?
Labdien!

Meistari man ieklāja parketu. Zem tā ir klona grīda, korķa paklājs un tad parkets. Uzreiz pēc ieklāšanas tas krakšķēja, pa to staigājot. Meistari apgalvoja, ka tas ir normāli un ar laiku iestaigāsies, taču pagājuši jau trīs mēneši un tas joprojām krakšķ. Pie malām grīda arī nedaudz cilājas. Vai tas tiešām ir normāli un ar laiku pāries? Ja nē, kā pareizi rīkoties?

Paldies!
Atbild:
Violeta Auguceviča, "Kāgo", SIA
Labdien!

Šāda situācija nav normāla, pati no sevis tā nemainīsies. Meistariem jāveic defektu labošana. Iespējamie problēmas cēloņi un to risinājumi ir vairāki.

Grīdas

Kā pareizi nosiltināt moduļu māju?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, kā būtu pareizi siltināt moduļu māju no iekšpuses vai ārpuses, lai izmaksas nebūtu pārāk augstas? Un ar kādiem materiāliem būtu labāk nošūt?

Paldies!
Atbild:
Māris Šmits, "JTS", SIA
Labdien!

Priecāsimies, ja apmeklēsiet mūsu mājas lapā publicēto sadaļu par konstruktīvo plātņu pielietojumu siltināšanas un apdares projektos. Šeit ir norādīti visi tehniskie parametri, konstruktīvie mezgli, kas varētu būt noderīgi Jūs interesējošās ēkas siltināšanai: http://www.cewood.com/lejupielades

Siltumizolācija