Kāds būtu īstais risinājums, lai nosiltinātu pagraba griestus daudzdzīvokļu mājā?
Labdien!

Dzīvoju pirmajā stāvā. Remonta laikā visas grīdas demontēju līdz paneļiem un izveidoju peldošās grīdas, keramzīts 10 cm, uz kā uzlikts grīdas rīģipsis divās kārtās. Bet grīdas dzīvoklī ir aukstas. Sāku apsvērt domu par pagraba griestu siltināšanu.

Kāds būtu īstais risinājums, lai nosiltinātu pagraba griestus (dobos pārseguma paneļus)? Likt akmens vates lameles vai putupolistirolu?

Paldies!

Ar cieņu,
Roberts
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Sveiki!

Šim pasākumam ir piemērotas lameles.

Siltināšana

Vai darba drošības kursi ir jāapmeklē visiem uzņēmuma darbiniekiem vai tikai pārstāvim?
Labdien!

Nesen dibināju celtniecības tehnikas nomas uzņēmumu. Tā kā piedāvāsim arī speciālistu pakalpojumus, ir aktuāls jautājums par darba drošību. Neviens no pieciem uzņēmumā strādājošiem darbiniekiem nav šādus kursus izgājis. Vai tie ir jāiet visiem vai jādeleģē kāds pārstāvis?

Paldies!
Atbild:
Andrejs Boka, "Safework", mācību centrs
Labdien!

Kursi nepieciešami vismaz vienam no Jūsu darbiniekiem, pārējiem darbiniekiem jāveic regulāra instruktāža.

Vairāk informācijas var atrast šeit: http://lm.gov.lv/lv/darba-devejiem/darba-aizsardzibas-organizatoriska-struktura-uznemuma

Ar cieņu

Darba aizsardzība

Kas ir neorganiskā apdare?
Sveiki!

Taisu dzīvoklī remontu. Šeit neskaitāmas reizes ir rakstīts par neorganisko apdari. Bet man rodas jautājums - kas ir neorganiskā apdare? Kā tā veicama secīgi? Kādas firmas un materiāli izmantojami? Kur atrast informāciju par šiem apdares materiāliem un kur tos iegādāties, ja šeit vairākkārtīgi norādīts ka nevar atrast veikalos?

Gaidīšu atbildi.

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Neorganiska apdare - māja visa, kopš tā uzcelta, ir neorganiska - tajā nav mākslīgo sintēzes materiālu jeb organikas (nejauciet tik ar koku, kas ir bioorganika). Visi minerālie materiāli ir neorganiski, bet veikalos tādu nebūs, tur būs tikai ar nosaukumu minerāls un 3% piedeva, ko pieļauj likums. Firmas vai ražotājus es nesaukšu, lai nenotiktu lobisms. Internetā visus skaidrojumus var atrast. Un veikalos ir matērija, kas tendēta ir uz reklāmu, lēti un ātri, peļņas gūšanai.

Apdare

Kā novērst mitruma un pelējuma veidošanos šajā gadījumā?
Sveiki!

Problēma sekojoša:

Vidus dzīvoklis 2. stāvā trīsstāvu 70. gadu paneļu mājā. Ārsienu stūros, pieliekot roku, jūtams aukstums. Vienā istabā vienā stūrī pie griestiem rodas mitrums. Tam visam seko pelējums, kas nav katastrofāls, bet nevar ielaist. No vienas puses kaimiņi kurina, no otras puses kaimiņiem neapkurināts dzīvoklis. Istabai, kurai stūrī pie griestiem rodas mitrums, aiz sienas ir kāpņu telpa. Ārsiena šai vienai telpai siltināta ar fasādes vati no iekšpuses.

Istabai, kurai aiz sienas ir neapkurinātais dzīvoklis, mitrums nerodas, bet pa bišķim rodas pelējums uz sienas.

Iekšējās sienas nošūtas ar reģipsi. Aiz reģipša jūtams, ka staigā gaiss, zem dēļu grīdas tas pats, bet tur nepelē.

Dzīvoklim šoruden uzstādīts centrālapkures katls ar radiatoriem katrā telpā. Siltumu dzīvoklis arī īsti nenotur. Ārā -8, dzīvokli piekurinot +23, no rīta pamostoties +17/ +18 grādi.

Dzīvoklim ir pakešu logi, kas no rītiem ir mitri. Dabīgās ventilācijas kanāls ir tīrs un darbojas, dabīgās gaisa pieplūdes nav.

Mājā bez manas ģimenes dzīvo pensionāri, tāpēc no ārpuses to nesiltinās.

Vai Jūs, lūdzu, varētu sniegt ieteikumus manas problēmas atrisināšanai?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Tas ir normāli, ka pelē un nopūst, tas ir visām uz ārsienu nopakotām sienām, arī no ārpuses nopakotām, plus organiskā apdare, kas "garšo" sēnēm. Mūsdienu reklāma un pseido būvfizika stāsta pavisam ko citu - ka būs silti, bet dabā ir pavisam savādāk. Starp divām tempretūrām rodas mitrums, jo nopakotie materiāli neakulumē siltumu ne no apkures, ne no saules, tie pie straujas atdzišanas veido kondensātu un tas jau vairs nav ūdens tvaiks. Mans parasti pats pirmais ieteikums ir logiem augšējās blīves gumiju iegriezt un izraut ārā, tas 1mm nekādu siltumu nezaudē, toties gaisa pieplūde ir, kas patreiz telpās nav. Un veiktais remonts ir organisks, bet tam tikai mitrumu vien vajag, lai rastos pelējums. Es parasti par šo sāpīgo tēmu sniedzu skaidrojumus individuāli, jo netaisos pret industrijas reklāmām cīnīties un pēc tam tos upurus ārstēt. Jo vēl ir tagad bez veikalu pesticīdiem jāiznīcina pelējuma sēne. Un silti ir tad, kad arī sienas ir sausas, jo ar slapju džemperi neviens vēl nav sasildījies, bet reklāmas apgalvo pretējo.

Būvkonstrukciju projektēšana

Kā mazināt trokšņus no ventilācijas šahtas paneļu bloku mājā?
Labdien!

Jautājums par skaņas izolāciju paneļu bloku mājā.
Guļamistabas siena ir starpsiena ar kaimiņu virtuvi, starpā ir arī ventilācijas šahta, kurā trokšņi pastiprinās kā mucā un izlaužas cauri sienai, nonākot guļamistabā. Zem apmetuma atradu visas vecās rozetes un sadales kārbas, kuras aizbāzu ar vati. Šie caurumi bija pavirši aizmesti ar cementu un varēja izskrubināties cauri līdz pat kaimiņu dzīvojamām telpām. Tie caurumi, kas bija pretī ventilācijas šahtai, šobrīd stāv vaļā, kanāla galā redzu aptuveni 5cm platu spraugu un pretī kaimiņu sienu. Acīmredzot šī sprauga ir ventilācijas šahta, jo vējš pūš diezgan stipri. Kā rīkoties, lai absorbētu šis skaņas ventilācijas kanālā, ja piekļūšana iespējama tikai caur 1 caurumu, kas ir 10 cm diametrā?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Tā ir tipiska problēma šādās mājās, arī koka konstrukciju mājās šāda problēma pastāv. To ir grūti novērst, jo vajadzīgs blīvs un porains materiāls, kas salauž skaņu. Pēc prakses ir dažādi, pat nedaudz ir līdzējis korķa materiāls, arī ir līdzējušas mazliet silikāta plāksnes. Neviena vate vai stiroli, kas ir indīgi, problēmu neatrisina. Jums jāpriecājas, ka jums funkcionē ventilācija un gaisa apmaiņa telpās, citiem pēc remontiem tās vairs nav un nākas sadzīvot ar pelējumu. Reāli sakot, lai atrisinātu, ir jāredz bildes vismaz un tad var domāt, cik kvadrātcentimetrus atņemt telpai, lai akustika būtu normāla. Koks ar diviem galiem.

Būvkonstrukciju projektēšana

Vai šāda sienu un griestu apstrādes secība ir pareiza?
Labdien!

Vai būtu pareizi darīt tā - uz sienas un griestiem tiek uzlikts smalks stiklašķiedras siets, tad "Sheetrock" gatavā smalkā zaļas krāsas špaktele, pēc tam tīfgrunts, un tad kā beidamaiz slānis krāsa vai līmēta tapete?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Viss ir atkarīgs no pamata virsmas. Un kāpēc siets? Tik slikta siena? Ja veic organiskās apdares veidu, arī pirms špakteles ir vajadzīga gruntēšana, pēc slīpēšanas vienkārši vajag parūpēties par to, lai virsma nav putekļaina, un var krāsot.

Pirms tapešu līmēšanas gan ieteicams mazliet sagruntēt vai veikt tā saucamo pirms-klīsterēšanu. Apdares iedalās mūsdienās organiskajā apdarē, kur visi materiāli ir naftas sintēzes produkti, un neorganiskajā, kur visi apdares materiāli sastāv no minerāliem, kam nav vajadzīga gruntēšana.

Apdare

Ar kādu krāsu labāk pārkrāsot sienas, kas iepriekš krāsotas ar minerālkrāsu?
Labdien!

Dzīvoju ļoti vecā guļbūves mājā. Istabu sienas ir apmestas un krāsotas ar minerālkrāsu. Vēlos krāsojumu atjaunot.

Ar kādu krāsu un kā pareizi ieteicams krāsot? Lūdzu, miniet vismaz pāris labākos produktus.

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Nezinu, kuros veikalos varēja būt minerāla neorganiska krāsa, bet labi - ja ir krāsots ar minerālu krāsu, tad arī tiek pārkrāsots ar minerālu krāsu, jo tām nekad nekāda gruntēšana nav nepieciešama, tās ir antibakteriālas, sārmainas, antistatiskas, nedeg un neizbalē. Produktu ražotājus es neminēšu, jo tas būtu lobisms,- to vienmēr es tikai privāti atbildu.

Būvķīmija

Ar kādu krāsu ieteicams krāsot Līvānu mājas ārpusi?
Labdien!

Ar kādu krāsu ieteicams krāsot 1979. gadā celtas Līvānu mājas ārpusi? Sienu materiāls līdzīgs šīferim, taču precīzu materiāla nosaukumu nezinu. Pirmās mājas visas bija ar šādu materiālu apšūtas.

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Vislabāk ir nomazgāt virsmu un nokrāsot ar tīru minerālkrāsu jeb silikāta krāsu, jo nav nekas jāgruntē, krāsas ir dabīgi sārmainas, nekad neveidojas sēnes un aļģes, nedeg un ir antistatiskas. Ūdens tvaika caurlaidības koeficentam Sd jābūt 0,01. Ja ražotājs piedāvā gruntis, tā nav silikāta krāsa, jo likums pieļauj pievienot 3% silikātu jeb kālijstiklūdeni un nosaukt to par silikāta krāsu. Tīra silikāta krāsa pārklājumu neveido, bet uzsūcas virsmā, diemžēl veikalu plauktos tā nebūs atrodama. GOS max, kas pieļaujamas tīrai krāsai, ir 2/4gr uz 1 litru, veikalā visiem ir 30gr/1L (tie ir griesti) un tad vēl krāpjās, jo LV nav neviena, kas to kontrolētu.

Ēku fasādes

Kā no iekšpuses un ārpuses apšūt pirts priekšnamu un mazgātavas telpu no hidroizolācijas un siltumizolācijas viedokļa?
Labdien!

Kā no iekšpuses un ārpuses apšūt stāvbūves pirts priekšnamu un mazgātavas telpu no hidroizolācijas un siltumizolācijas viedokļa?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Hidroizolācijai jābūt tikai tur, kur ir duša un saskare ar ūdeni. Pirtis tiek apšūtas vienmēr ar koku, bez plēvēm un vatēm, ar gaisa šķirkārtu. Lai telpā nebūtu mitrums, ir jābūt gaisa apmaiņai, t. i. gaisa izplūdei un gaisa pieplūdei. Koks ideāli akumulē siltumu sevī, kā arī 1 m2 koksne var sevī uzņemt 4 litrus ūdens un atdot, protams, ja tā nav apstrādāta ar kādām veikala organiskajām "zaptēm". Koka sveķis pats par sevi ir lielisks antiseptiķis. Bet katrs objekts tāpat ir individuāls, jo nav kopēja standarta visam.

Siltumizolācija

Vai tā var siltināt istabas ārsienu?
Sveiki!

Ir nepieciešams nosiltināt istabas ārsienu. Lai no iekšpuses nebūtu jāsiltina, vai var to siltināt no balkona puses? Plānots nopirkt fasādes vati, pielīmēt pie sienas un piedībeļot. Tad noarmēt un sietu uzlikt, pa virsu špakteli un nokrāsot. Vai tā var? Vai kaut kas trūkst?

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Labdien!

Jūsu izklāstītais variants ir pareizs!

Būvkonstrukciju projektēšana