Vai šāda sienu un griestu apstrādes secība ir pareiza?
Labdien!

Vai būtu pareizi darīt tā - uz sienas un griestiem tiek uzlikts smalks stiklašķiedras siets, tad "Sheetrock" gatavā smalkā zaļas krāsas špaktele, pēc tam tīfgrunts, un tad kā beidamaiz slānis krāsa vai līmēta tapete?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Viss ir atkarīgs no pamata virsmas. Un kāpēc siets? Tik slikta siena? Ja veic organiskās apdares veidu, arī pirms špakteles ir vajadzīga gruntēšana, pēc slīpēšanas vienkārši vajag parūpēties par to, lai virsma nav putekļaina, un var krāsot.

Pirms tapešu līmēšanas gan ieteicams mazliet sagruntēt vai veikt tā saucamo pirms-klīsterēšanu. Apdares iedalās mūsdienās organiskajā apdarē, kur visi materiāli ir naftas sintēzes produkti, un neorganiskajā, kur visi apdares materiāli sastāv no minerāliem, kam nav vajadzīga gruntēšana.

Apdare

Ar kādu krāsu labāk pārkrāsot sienas, kas iepriekš krāsotas ar minerālkrāsu?
Labdien!

Dzīvoju ļoti vecā guļbūves mājā. Istabu sienas ir apmestas un krāsotas ar minerālkrāsu. Vēlos krāsojumu atjaunot.

Ar kādu krāsu un kā pareizi ieteicams krāsot? Lūdzu, miniet vismaz pāris labākos produktus.

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Nezinu, kuros veikalos varēja būt minerāla neorganiska krāsa, bet labi - ja ir krāsots ar minerālu krāsu, tad arī tiek pārkrāsots ar minerālu krāsu, jo tām nekad nekāda gruntēšana nav nepieciešama, tās ir antibakteriālas, sārmainas, antistatiskas, nedeg un neizbalē. Produktu ražotājus es neminēšu, jo tas būtu lobisms,- to vienmēr es tikai privāti atbildu.

Krāsas

Ar kādu krāsu ieteicams krāsot Līvānu mājas ārpusi?
Labdien!

Ar kādu krāsu ieteicams krāsot 1979. gadā celtas Līvānu mājas ārpusi? Sienu materiāls līdzīgs šīferim, taču precīzu materiāla nosaukumu nezinu. Pirmās mājas visas bija ar šādu materiālu apšūtas.

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Vislabāk ir nomazgāt virsmu un nokrāsot ar tīru minerālkrāsu jeb silikāta krāsu, jo nav nekas jāgruntē, krāsas ir dabīgi sārmainas, nekad neveidojas sēnes un aļģes, nedeg un ir antistatiskas. Ūdens tvaika caurlaidības koeficentam Sd jābūt 0,01. Ja ražotājs piedāvā gruntis, tā nav silikāta krāsa, jo likums pieļauj pievienot 3% silikātu jeb kālijstiklūdeni un nosaukt to par silikāta krāsu. Tīra silikāta krāsa pārklājumu neveido, bet uzsūcas virsmā, diemžēl veikalu plauktos tā nebūs atrodama. GOS max, kas pieļaujamas tīrai krāsai, ir 2/4gr uz 1 litru, veikalā visiem ir 30gr/1L (tie ir griesti) un tad vēl krāpjās, jo LV nav neviena, kas to kontrolētu.

Apdare

Kā no iekšpuses un ārpuses apšūt pirts priekšnamu un mazgātavas telpu no hidroizolācijas un siltumizolācijas viedokļa?
Labdien!

Kā no iekšpuses un ārpuses apšūt stāvbūves pirts priekšnamu un mazgātavas telpu no hidroizolācijas un siltumizolācijas viedokļa?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Hidroizolācijai jābūt tikai tur, kur ir duša un saskare ar ūdeni. Pirtis tiek apšūtas vienmēr ar koku, bez plēvēm un vatēm, ar gaisa šķirkārtu. Lai telpā nebūtu mitrums, ir jābūt gaisa apmaiņai, t. i. gaisa izplūdei un gaisa pieplūdei. Koks ideāli akumulē siltumu sevī, kā arī 1 m2 koksne var sevī uzņemt 4 litrus ūdens un atdot, protams, ja tā nav apstrādāta ar kādām veikala organiskajām "zaptēm". Koka sveķis pats par sevi ir lielisks antiseptiķis. Bet katrs objekts tāpat ir individuāls, jo nav kopēja standarta visam.

Apdare

Vai tā var siltināt istabas ārsienu?
Sveiki!

Ir nepieciešams nosiltināt istabas ārsienu. Lai no iekšpuses nebūtu jāsiltina, vai var to siltināt no balkona puses? Plānots nopirkt fasādes vati, pielīmēt pie sienas un piedībeļot. Tad noarmēt un sietu uzlikt, pa virsu špakteli un nokrāsot. Vai tā var? Vai kaut kas trūkst?

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Labdien!

Jūsu izklāstītais variants ir pareizs!

Siltināšana

Vai, siltinot keramzītbloku māju ar ķieģeļu apšuvumu, šāda tehnoloģija būs efektīva?
Labdien!

Tiek renovēta 90. gadu māja, kas celta ar keramzītblokiem un apšūta ar dzelteno ķieģeli, atstājot 4 cm lielu gaisa spraugu.

Māja ir jānosiltina, siltinājums tiks veidots no iekšpuses, jo no ārpuses ķieģeļu fasādi nekādi negribas zaudēt.

Siltināšanai plānots pielietot metāla profilus ar vates pildījumu un rīģipša plāksnes.

Mājas konstrukcija: 2 stāvu māja ar pagrabstāvu, kur pagrabs sastāv no pamatu blokiem, dobtie dzelzbetona paneļi jumta/grīdu pārsedzei un keramzītbloki mūrēti tikai līdz 1. stāva griestu paneļiem, viss 2. stāvs sastāv no 12 cm bieza silikāta ķieģeļa un 15 cm platām brusām sienas un griestu konstrukcijās.

Tātad, te ir jāizmanto divu veidu siltināšanas tehnoloģijas:
1. Keramzītbloku sienu siltināšana ar metāla profiliem, pildot to ar vati un rīģipša plāksnēm.
2. Siltinot ķieģeļa sienu koka siju konstrukcijās līdzīgi kā mansardus.

Man ir divi jautājumi, kā būtu pareizi siltināt katru no stāviem?

1. Pirmajam stāvam plānots pielietot šādu tehnoloģiju: nošpaktelēt keramzītblokus, apturot/samazinot vēja kustību, likt vēja plēvi no iekšpuses, tad 5 cm vati, tad tvaika izolācijas plēvi un rīgipsi - viss.

2. Otrajam stāvam pret ķieģeli likt kokšķiedras plāksni, tad 15 cm vati, šķērslatojumu ar vēl 5 cm vati. Kopā 20 cm vate, tvaika izolācijas plēve un rīģipsis.

Vai šādu tehnoloģiju drīkst pielietot un vai tā būs efektīva?

Paldies!
Atbild:
Igors Dacjuks
Labdien!

Visa šī siltināšana ir tīra fikcija. Var nopakot kaut kilometru biezu, nekas nemainīsies, tikai būs radīts mākslīgs mitrums.

Pirmkārt, sienām jābūt sausām un, otrkārt, jābūt pietiekošai dabīgai gaisa apmaiņai telpās un, treškārt, neorganiskai apdarei.

Augstāk aprakstītos pakošanas paveidos pastāv risks 98,9% radīt sienās mākslīgu mitrumu, un neviens nav sasildījies ar slapju džemperi. Un kāpēc sienā ir gaisa sprauga? Termosa kannai arī ir gaisa sprauga, bet tā nav nopakota. Protams, reklāmisti ieteiktu termosa kannu arī sagruntēt, nopakot, vislabāk metru un divus, bet nekādas siltināšanas nebūs, tikai radīsies kondensāts, kad saule pazudīs.

Es parasti iesaku vienkārši apmest ar tīru kaļķa apmetumu, nošpaktelēt ar kaļķi un nokrāsot ar tīru kaļķa vai minerālkrāsu, kuru veikalos nebūs, jo šie materiāli uztur sienas sausas, kā arī akulumē siltumu. Neviens no moderniem pakojumiem neakulumē siltumu. Un kas siltumu rada telpās? Tā ir apkure, nevis sienas. Te vēl ir daudzi faktori, ko varu pieminēt, tai skaitā falsificētie siltumnoturības koeficenti, kas ir tikai matemātiskais modelis, kas dabā nestrādā.

Siltināšana

Kā cīnīties ar pelējumu dzīvoklī, ja ārsienas siltināšana nav iespējama?
Sveiki!

Iegādājāmies dzīvokli, bet, kad ievācāmies, pamanījām, ka uz visiem ārsienu stūriem un logu gumijām ir izveidojies pamatīgs pelējums! Kā ar to cīnīties? Ārsienu nosiltināt nav iespējas. Vasarā domājam taisīt remontu. Vai tiešām būs ar pelējumu jāsadzīvo? :(

Paldies!
Atbild:
Arvo Biķernieks, "AB Saimnieks", SIA
Labdien!

Jebkurā būvmateriālu veikalā ir nopērkams pretpelējuma līdzeklis. RPWOOD ir gana labs, tikai neņemiet bez hlora - izmesta nauda vējā. Izvēlieties laiku, kad neviena ilgstoši nebūs mājā, un izsmidziniet uz pelējuma vietām. Atstājiet logus vēdināšanas režīmā un pametiet telpas vismaz uz vairākām stundām, lai izvēdinās. Esmu pārliecināts, ka ne mazāk kā 90% pelējuma pazudīs ar pirmo reizi. Ja visu neizdodas likvidēt ar pirmo reizi, atkārtojiet procedūru. Parasti pietiek ar 2-3 reizēm. Trauks ar šķīdumu maksā ~ 5 eur. Neko efektīvāku un vienkāršāku vēl neesmu atradis.

Jāpiebilst, ka šādā veidā Jūs varat atbrīvoties no sekām, bet ne cēloņiem. Pelējumam kā jau visām sēnēm patīk silta un mitra vide, un, ja telpās pie ārsienām tāda būs, tad arī pelējums pēc kāda laika parādīsies. Ja problēma ir ielaista, pirmo reizi var nākties atkārtot pēc pāris mēnešiem, bet vēlāk var būt reizi pusgadā vai pat gadā.

Restaurācija

Vai ir kāds veids, kā var apstrādāt akmens grīdas flīzes, lai mazinātu to abrazivitāti?
Labdien!

Esam uzlikuši mājas dzīvojamā daļā grīda segumu no akmens flīzēm, kas, izrādās, ir pārāk abrazīvas. Tās ir grūti kopt un arī plēš zeķes un čības. Mums ir siltā grīda. Vai ir kāds veids, kā tās apstrādāt, lai mazinātu abrazivitāti? Lakošana vai kāda vaskošana?

Paldies par atbildi!
Atbild:
Kaspars Dzeguze (MAPEI pārstāvniecība), "Velve M.S. tehnoloģijas", SIA
Labdien!

Veiciet testu, bet iespējamais risinājums ir sekojošs:
- virsma jāattauko;
- virsmu pārklāj ar caurspīdīgu epoksīda grunti MAPEPRIMER M (http://www.velvemst.lv/uploads/Mapeprimer_M.pdf

piezīme*
- veiciet testu, lai noskaidrotu, vai patīk iegūtais rezultāts
- iespējams, ar laiku pārklājums UV staru ietekmē paliks ar dzintarīgu nokrāsu.

Grīdas

Vai, uzstādot jauno kondensāta katlu tajā pašā vietā, kur tagad atrodas vecais, ir nepieciešama speciāla atļauja/projekts?
Labdien!

Privātmājā ir gāzes apkure. Stāv ļoti vecs "Junkers" caurplūdes apkures katls - "Junkers zwe 24-2kp11" (tādus, šķiet, muzejā tikai vēl var redzēt).

Šoziem vēl gan jau, ka izvilks, bet vasarā ir plāns nomainīt uz normālu - droši vien nu jau "Bosch" kondensāta katlu ar karsto ūdens tvertni. Tāpat plānots pārvilkt uz plastmasu ar šķiedru trubām.

Jautājums tāds - vai, liekot jauno kondensāta katlu tajā pašā vietā, kur tagad vecais stāv, vajag kādu jaunu atļauju/projektu? Atrodos Jūrmalā.

Vai Latvijas Gāzei ir jāpaziņo, ka jāatvieno viņu caurule un pēc tam, kad uzstādīts jaunais apkures katls, ka jāpievieno atpakaļ? Jo gāzes padevi tikai viņi drīkst slegt klāt, vai ne tā?Vai arī tas ir vienalga un to var darīt pašam, jo tas notiek mājā 'aiz' skaitītāja?

Un cik šķidruma ietilpst vienā 55cm augstā čuguna radiatora ribā? 5L? Jautāju, lai varētu izrēķināt, cik vajadzēs pievienot izplešamo trauku.

Paldies!
Atbild:
Raitis Bērtiņš, "Giersch Baltic", SIA
Labdien!

Katla nomaiņa nav jāsaskaņo ar Latvijas Gāzi tikai tad, ja mainat veco katlu uz analoģisku jaunu modeli. Visos pārējos gadījumos katla nomaiņa ir jāsaskaņo. Un Jūsu gadījumā mainās katla tips no atmosfēriskā uz kondensācijas katlu.

Apkure

Kāda materiāla vate jāizvēlas, jumtu siltinot no iekšpuses?
Labdien!

Vēlos nosiltināt slīpo jumtu.

Jumts sastāv no ārpuses no metāla seguma, latām, elpojošas plēves, un spārēm. Spāru dziļums - 150 mm, ko arī vēlos aizpildīt ar vati.

Kāda materiāla vate jāizvēlas, ja siltina no iekšpuses?

Vati domāju nosegt ar kokšķiedras plāksnēm (12mm), pieskrūvējot tās pie spārēm. Respektīvi, sprauga starp jumta plēvi un kokšķiedras plāksnēm tiktu aizpildīta ar vati.

Vai šāds variants der? Ja nē, tad kā būtu jāsiltina (ar iespējami mazākām izmaksām)?

Paldies!
Atbild:
Intars Rozmans, "Vides tehnika", SIA
Sveiki!

Par jumta siltināšanu ir tā, ka kopējo biezumu vajadzētu 300 mm. Tad ziemā ir mazāki siltuma zudumi un vasarā karstums netiek mansardā. Ja būs tikai 150 mm, tad ziemā vēl var mēģināt piekurināt, bet vasarā bez kondicioniera nebūs iespējams dzīvot.

Ja skatāmies no augšpuses, tad:
1. Difūzijai atvērta jumta plēve.
2. Siltumizolācija cieši klāt plēvei (var izmantot jebkuru siltumizolāciju, kura ir domāta jumta slīpajām daļām).
3. Iekšpusē tvaika membrāna (tvaika membrānas ir dažādas. Tās izvēlās arī atkarībā no izvēlētās siltumizolācijas).

Būvkonstrukciju projektēšana