abc.lv skaitļos

Lietotāji online93
Aktīvie uzņēmumi25216
Nozares raksti1279
Ekspertu atbildes3041
Kādas ir skaņas izolācijas īpašības korķim?

Kādas ir skaņas izolācijas īpašības korķim?

Uldis 2012. gada 26. septembrī

Labdien!

Kādas korķim ir skaņas izolācijas īpašības? Vai to var izmantot daudzdzīvokļu ēkās dzīvoklim kā skaņas izolatoru uz sienām griestiem? Ja var tad cik biezu?

Atbildes:

  • 2012. gada 15. oktobrī
    Labdien!

    Fona jeb gaisa skaņas izolācija konstrukcijās ir sarežģīts jautājums, kas jārisina projektējot un ceļot māju. Ja tas nav izdevies, kaut ko labot vēlāk ir ļoti sarežģīti un daudzos gadījumos pat neiespējami.
    Galvenais gaisā esošo skaņu ierobežojošais faktors ir kostrukcijas (sienas) masa. Smaga mūra siena visefektīvāk slāpē telpā ienākošo skaņu. Samērā efektīvas ir arī speciāli veidotas vieglās starpsienas ar dubulto karkasu. Un kaut kādā mērā var uzlabot sienas skaņas slāpēšanas spēju pareizi izveidojot papildus ar vati pildītu un reģipsi apšūtu karkasu vai uzlīmējot (bet ne pieskrūvējot) uz esošās sienas dažas atšķirīga blīvuma materiālu kārtas ar noteiktām īpašībām. Šādā konstrukcijā ar labām sekmēm var izmantot korķa materiālu. Efekts, kuru izdodas sasniegt, ir fona skaņas jeb normalizētā skaņas gaisā izolācijas indeksa samazinājums 4-10dB. Salīdzinājumam var minēt, ka normalizētais skaņas gaisā izolācijas indekss 12mm biezai ķieģeļu sienai ar tilpumsvaru 230kg/m2 ir 46dB.
    Piemēram,
    1.Esošā siena + 2 līdz 30mm korķa materiāls ar tilpummasu 80-120kg/m3 + cementa kaļķu javas apmetums 15mm vai smags reģipsis (knauf Diamant) Viss tiek līmēts bez skrūvēšanas. Efekts 3-6dB
    2.Tas pats, bet tiek izmantots 2-6mm biezs gumijkorķis ar tilpummasu 900kg/m3 Efekts 5-10 dB. Šādā konstrukcijā gumijkorķa vietā var izmantot arī pārstrādātu riepu gumiju ar pēc iespējas lielāku tikpumsvaru.
    Šādi rīkojoties jāatceras, ka Jūsu jaunizveidotajai sienai, jāveido korķa izolācijas kārta arī pa tās perimetru, tā, lai apmetums vai reģipsis nekur pa tiešo nepieskartos apkārtesošajām konstrukcijām.

    Ja runājam par caurejošo triecientroksni jeb troksni, kuru rada cilvēks staigājot augšā esošajā dzīvoklī pa grīdu, tad šāda trokšņa slāpēšanai korķis ir viens no efektīvākajiem materiāliem. To var izmantot kā starpliku zem saliekamajām grīdām, zem betona plāksnes, starp saplāksni un koka sijām. Starp saplāksni un saplāksni utt. Atkal jāatgādina, ka efekts strauji samazinās, ja konstrukcija tiek stiprināta ar skrūvēm vai kaut kur pieskaras pie apkārt esošājām vai cauri ejošajām (caurules) konstrukcijām.
    Reducētais triecientrokšņa līmeņa indekss ΔLn,w korķim ir 20-22dB.

    Melno korķa aglomerātu ar labām sekmēm, izmanto arī telpas akustisko rādītāju uzlabošanai. Tā skaņas absorbēšanas koeficients a>0.5 oktāvu frekvenču joslās ar vidusfrekvencēm sākot no 500Hz. Materiāls jāatstāj neapstrādāts.

    Aigars Pužulis, "Korķa stils", AS

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.