Kā novērst "melnumu", kas radies uz logiem un baļķiem nekurinātā mājā?
Laine 2012. gada 14. decembrī
Sveiki!
Man guļbaļķu mājā ir ielikti jumta logi, bet tā māja vēl nav pilnībā pabeigta un pa ziemu netiek kurināta, tāpēc logu rāmjos iemeties kaut kāds dīvains melnums, kas pa šo gadu jau pārgājis uz baļķiem. Ko darīt un kas tas ir?
Atbildes:
-
2012. gada 18. decembrī
Labdien!
Nekurinātā mājā vissiltākā vieta ir tieši jumta logu zona (pat niecīgi siltuma daudzumi paceļas un uzkavējas pie norobežojošām konstrukcijām, piemāram, baļķu virsmas, jumta konstrukcijas telpas pusē utt.). Sēnīšu slimību pazīmes vispirms ir jāmeklē uz kokmateriālu izstrādājumu virsmām, kas atrodas mitrās, tumšākās un siltās vietās. Vizuāli vispirms mēs parasti novērojam tumšus retus punktus, kas ātri vien vairojas un kļūst tumšāki, līdz tie pārtop par invāziju, veidojot melna krāsas plankumus un traipus uz mitrām kokmateriālu virsmām. Iespējami arī melnas krāsas iekrāsojumi un vienmērīgs tumšs fons. Jebkurā gadījumā mums ir bioloģiska rakstura agresīvas sēņu slimības izraisošas infekcijas, kas var tālākā gaitā veidot trupi, puvi un kokmateriāla struktūras noārdīšanos.
Pirmais, kas ir jādara, ir dezinfekcija - dezinfekcijas līdzekļu ir ļoti daudz un to iedarbība ir dažāda, visvienkāršākais dezinfekcijas līdzeklis ir firmas Vincents Polyline antibakteriāls fungicīdu sastāvs FUNGI, ko uzsmidzina uz kokmateriāla virsmas daudzumā 1 litrs šķīduma uz 4m2, jau pēc 2 stundām var veikt mehānisku virsmas attīrīšanu un tad dezinficējošo sastāvu uzsmidzina atkārtoti. Lai pasargātu koksnes virsmas, tās jāpiesātina ar auksti spiestu, uzkarsētu (līdz +60-70 grādiem)lineļļu, ja konservāciju veic uz laiku, kas pārsniedz 1 gadu, virsmu atkārtoti noklāj ar aukstu lineļlu, kas veido lipīgu virsmu. Īsi pirms konservācijas pārtraukuma virsmu apstrādā ar koksnes aizsardzības līdzekli INWOOD CLASSIC, pēc tam var krāsot.Juris Biršs, RTU docents, LBS eksperts,, "abc.lv", būvniecības nozares medijs