abc.lv skaitļos

Lietotāji online241
Aktīvie uzņēmumi26984
Nozares raksti2328
Ekspertu atbildes3041
Kā apstrādāt koka karkasa mājas pamatus, lai tos neietekmētu ūdens?

Kā apstrādāt koka karkasa mājas pamatus, lai tos neietekmētu ūdens?

Inga 2014. gada 29. oktobrī

Labdien!
Koka karkasa māja siltināta ar PAROC vati no iekšpuses, apšūta ar ķieģeli un zem mājas pagrabs divu metru augstumā. Pagraba pārsedze - betona bloki. Puse mājas pagrabā - garāža ar lielajiem garāžas vārtiem (ziemā salst), tur arī Fibo bloku skursteņa sākums, grīda - grunts, otrā puse - pagrabs dārzeņiem - grīda-betons-ieeja caur lūku no istabas, caur kuru vasarā pagrabs tiek vēdināts. Starp pagrabiem mūra siena ar nelielu spraugu, kur iet ūdens caurules un vēdinās. Kur iespējams, pamati siltināti ar putuplastu no ārpuses un zemes uzbērumu. Māja atrodas upes krastā-līkumā. Pavasara/rudens plūdos, ceļoties upes līmenim no gruntsūdens applūst pagrabs vismaz 1 m augstumā.
Vai ir jēga sūknēt ūdeni no pagraba, jo to nav kur novadīt, ja ūdens ir visapkārt?
Kā apstrādāt pamatus, lai tos neietekmētu ūdens?
Kādu grīdas segumu izvēlēties istabās, ja pašlaik uz betona ir neēvelēti dēļi, kokskaidu plātnes, zem tiem PAROC vate?
Māja pašlaik tiek izmantota kā vasarnīca, bet ir doma par patstāvīgu dzīvi, sienas apšūtas ar reģipsi. Kā pareizi apstrādāt sienas - kādu krāsu izmantot, jo tapetes laikam nav labākais risinājums šādā paaugstināta mitruma mājā?

Atbildes:

  • 2014. gada 29. oktobrī
    Labdien!
    Principā situācija ir nevisai spīdoša. Es pilnīgi piekrītu, ka nav jēgas sūknēt ūdeni no pagraba, vēl jo vairāk tāpēc, ka, sūknējot ūdeni no pagraba un atkal ūdenim plūstot atpakaļ pagrabā, mēs izveidojam tā saucamo caurbrauktuves principu un norobežojošās pamata sienas deformējās un samazina ūdens necaurlaidību. Man ir priekšlikums, bez šaubām tas prasīs milzu pārbūves un kapitālu. Šeit nepieciešams visapkārt mājai (2 – 3 metru attālumā) apzīmēt riņķi un izrakt līdz pagraba dziļumam tranšeju, tai nav jābūt ļoti platai. Tas varētu būt arī pakavveida rakums, ja ir kāda vieta, kur ūdens tomēr netiek, bet labāk būtu viscauri. Ar laiku šo tranšeju vajag arī norobežot, lai tā neiebrūk. Kad tas ir izdarīts, visi ūdeņi, kas saplūduši, vispirms parādīsies tranšejā un tad pagrabā. Tāpēc ir jāatsūc ūdens no tranšejas, tādā veidā pasargājot pagraba sausumu. Iedomāsimies, ka tranšeja ir izveidota, tomēr mitrums tik un tā nonāk līdz pamatiem. Diemžēl tos nevar apstrādāt tā, lai tie vispār netiek ietekmēti, ūdens vienmēr ietekmēs jebkuru materiālu. Šai gadījumā pats prātīgākais būtu atrakt arī pamatus, kas nodrošinās vertikālu drenāžu.
    Kamēr ir koka dēļi, tikmēr viss ir labi, bet tiklīdz uzliks kādu plātņveida materiālu, sāksies nepatikšanas, jo starp lagām ir ielikta PAROC vate. Sākot kārtīgi dzīvot šajā mājā, veidosies mitrums no betona, mitrums uzkavēsies PAROC vatē, tas nekur nekustēsies un tur arī paliks, tādā veidā veidosies mitrums zem grīdas. Vajadzētu mainīt šo konstrukciju ar to, ka starp dēļiem un PAROC vati jābūt vismaz 2 cm lielai gaisa spraugai, lai būtu kur ūdens tvaikiem sakrāties.
    Ja māja siltināta ar PAROC vati no iekšpuses, tas nozīmē, ka tūlīt uzreiz aiz vates seko tvaika izolācija, praktiski iedzīvotāji dzīvo polietilēna plēves maisā, kas ir iztapsēts ar reģipsi, un šeit bez tā vispār neiztikt, te varētu uzstrādāt vēl otru kārtu reģipša virsū, ja nekas netiek mainīts siltinājuma konstrukcijā. Divi reģipši pamatīgi noņemtu gaisa mitrumu un varētu iztikt ar ūdens dispresiju krāsojumu vai arī varētu likt virsū tapetes.

    Juris Biršs, inženierzinātņu doktors, "Vincents Polyline", SIA

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.