Ir slikta ventilācija. Kā uzlabot situāciju?
Kārlis 2014. gada 23. decembrī
Labdien!
Ir radusies nopietna problēma: ēkas būvniecības laikā, piespiedu (wc un virtuve) ventilācijas kanāli netika iestrādāti jumtā, bet gan atstāti izvadi bēniņos, kur vidus daļā ir ventilācijas lūka + kores ventilācija. Būvnieki bija domājuši, ka ventilācijai pietiks.
Iekšējās sienas tika apmestas ar MP ģipša apmetuma. Veicot ēkas pieslēgšanu pie apkures, ēkā pastiprināti izdalās mitrums – sākas žūšanas process.
Pēc apmēram viena mēneša esam pamanījuši, ka bēniņu telpā, kur atrodas šie ventilāciju izvades gali, ir drausmīgs mitrums, OSB vienās lāses, pilnībā izmircis! Lēnām jau sāk veidoties pelējuma smaka un ir pirmās pazīmes par sēnes rašanos uz OSB un spārēm. Patreiz esam iestrādājuši jumtā ventilācijas izvadus.
Ko darīt tālāk? Kā pareizi, patreizējos apstākļos, kad ārā ir ziema aiz loga, izžāvēt OSB? Kā to visu saglābt?
(Jumts šindeļu, ar OSB klāju, bija arī difūzijas membrāna, ko izgriezām, lai neveidojas pastiprināts kondensāts starp bēniņu telpu un OSB)
Atbildes:
-
2014. gada 23. decembrī
Labdien!
Ir pareizi darīts, ka jumtā ir izveidoti ventilācijas izvadi un vairāk nedrīkst pieļaut tādas muļķības, jo visi siltie gaisi, kas nāk no telpu puses, ir jāizvada ārā jumta līmenī un nekādā gadījumā ne bēniņu telpā.
Tagad ir diezgan apskādēta OSB virsma, tā ir mitra ar pelējuma pazīmēm. Šeit galvenais ir ventilācija. Tātad, pirmkārt, kamēr vēl tas milzīgais mitrums ir redzams un nav sasalis, ir jāierīko piespiedu ventilācija. Tas nozīmē, ka bēniņu telpā ar piespiedu ventilāciju ir jārada caurvējš, teiksim, ja bēniņu telpā abas gala sienas ir ar atverēm, tad ierīkojam ventilatorus, kas velk cauri, pastiprinātā veidā vēdinam. Šādā veidā jau dažu dienu laikā šī OSB virsma nebūs vairāk acīmredzami mitra un tad to var apstrādāt ar fungi, ar Vincent Polyline antifungicīdu sastāvu pret pelējumu, pret iespējamo trupes sēnīšu ieviešanos un turpināt to vēdināt, cik tas iespējams.
Tālāk būtu nepieciešams ierīkot gaisa spraugu starp OSB un bēniņu telpu apmēram 5 cm platumā, kuru savienos ar kores ventilāciju, bet apakšējā daļā, dzegas daļā, nodrošina gaisa ieplūšanu. Nepieciešama nepārtraukta gaisa kustība.
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors, "Vincents Polyline", SIA