abc.lv skaitļos

Lietotāji online54
Aktīvie uzņēmumi26458
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Vai drīkst fasādes ārējam stūrim izmantot putas, lai salīmētu divas dažāda biezuma plātnes?

Vai drīkst fasādes ārējam stūrim izmantot putas, lai salīmētu divas dažāda biezuma plātnes?

Andris 2015. gada 3. aprīlī

Labdien!
Vai, siltinot fasādi, drīkst izmantot montāžas putas, lai aizpildītu šķirbas starp akmens vates (cietās fasādes zemapmetuma) plātnēm? Vai drīkst fasādes ārējam stūrim (konkrēti - logu ailas malas un fasādes virsmas stūris) izmantot putas, lai salīmētu divas dažāda biezuma plātnes? (tur vajag salīmēt plānu 20-30mm vates plātni ar nogrieztas fasādes plātnes (100-150mm biezas) malu.
Ja nē, tad kāpēc? Zinu, ka putas neražo no akmens vates, ka tām nav tādas pašas īpašības kā vatei (svars, blīvums, krāsa, ilgmūžība, siltumvadāmība, mitruma uzsūktspēja, u.c., šajā gadījumā absolūti mazssvarīgi kritēriji, salīdzinājumā ar iegūto efektu - perfekti noblīvēts savienojums sekundes laikā).
Arhitekti (autoruzraugi) man stāsta, ka ETAG uzturētāji (LOBISTI) aizliedz to darīt, ka putām ir cits izplešanās koeficients, ka putas tur ātri sabirs miltos, ka fasādē putu vietās radīšoties plankumi utt. Neesmu novērojis nevienu no šīm parādībām. Esmu dzirdējis, ka vates IZPLATĪTĀJI stāsta, ka tur putas nedrīkst izmantot. Nav jau tā, ka visa fasāde ir šķirbaina un ka putas, platības ziņā sāk nomākt vati! Putas ir 0.001% no fasādes virsmas! Kā tad tur īsti ir ar tām putām? To aizliegšana šķiet varen aplams lēmums.

Otra tēma - vai ir iespējams noteikt uz fasādes pielīmētas akmens vates mitrumu, ja nav izdevies to noarmēt, pirms nokrišņi to skāruši? Kā noteikt, vai drīkst armēt, vai vate jāplēš nost?

Atbildes:

  • 2015. gada 8. aprīlī
    Labdien !

    Poliuretāna montāžas putu - līmes pielietojums sertificētu siltumizolācijas sistēmu montāžā ir patiesi ierobežots. Sertificētu siltumizolācijas sistēmas (ETICS) pārbaudes protokolos - norādītos materiālu komplektos, kas ir testēti un pārbaudīti saskaņā ar ETAG004 pamatnostādnēm, siltumizolācijas plākšņu montāžai poliuretāna montāžas putas nav uzrādītas, kaut gan vairāki sertificētu sistēmu turētāji poliuretāna putu līmes tirgū piedāvā. Poliuretāna līmes putas var izmantot sertificētu siltumizolācijas sistēmu montāžai kā papildu produktu, piem., - šuvju aizpildīšanai starp putu polistirola plāksnēm, ekstrudētā putu polistirola līmēšanai ēkas cokola daļā uz bituma dispersijas hidroizolācijas, pagraba pārseguma siltināšanā ar putu polistirola plāksnēm, u.c. gadījumos, uz kuriem neattiecas LBN/ETAG004 prasības. Arī SIA Sakret savu sortimentu šogad ir papildinājis ar poliuretāna līmi siltumizolācijas plākšņu līmēšanai Sakret BK Foam un tehniskā datu lapā norādījis, kāds produktam ir pielietojums.

    Sertificētu siltumizolācijas sistēmas montāžas nosacījumos ir stingri atrunāta sistēmas montāžas secība un iestrādes tehnoloģija, kā arī kādus materiālus drīkst montāžā pielietot, kā arī ir jāievēro sistēmturētāju rekomendācijas un LR būvnormatīvi. Gadījumos, ja ir pārkāpti būvnormatīvi un nav ievēroti sistēmas montāžas nosacījumi, tad sistēmas turētāji apliecinājumu sistēmas atbilstībai ETAG004 izsniegt nedrīkst.

    Siltumizolācijas plākšņu šuvju aizpildīšanai ir jāpielieto identisks materiāls, kāds ir pielietots ārsienu siltināšanai, vai arī materiāls ar līdzvērtīgiem tehniskiem parametriem, lai nodrošinātu sistēmas ilgtspējību un funkcionēšanu, t.sk., sistēmas mitruma režīmu nodrošināšanu. Siltumizolācijas materiālu, t.sk., poliuretāna putu ūdens tvaika pretestības faktors µ ir norādīts LBN 002-01 tabulā Nr.6 "Siltumizolācijas materiālu un būvmateriālu siltumtehniskie raksturlielumi un aprēķina vērtības". Poliuretāna putu, piem., Sakret BK Foam un putu polistirola gadījumā ūdens tvaika pretestības faktors µ ir vienāds - tātad materiāli ir viens otram piemēroti, bet akmens vates pielietošanas gadījumā - tas ir 60 reižu augstāks nekā nepieciešams, tāpēc vates plāksnes nedrīkst aizpildīt ar montāžas putām vai poliuretāna putu līmēm!

    Mitruma izvadīšanas nodrošināšanai no sistēmas ir svarīga nozīme, ja runājam par siltināšanas sistēmas siltumnoturību. Paaugstināts mitrums siltumizolācijas sistēmā var būtiski pasliktināt siltināmās fasādes siltumtehniskos parametrus, kā arī novest pie dažādiem defektiem, kas var ievērojami samazināt siltināšanas sistēmu kalpošanas laiku.

    Montējot siltumizolācijas sistēmu - piem., fasādes ārējos stūrus, plākšņu savienošana ar poliuretāna putām vai arī līmjavu vietās nav pieļaujama.
    Viennozīmīgi - montāžas putas ir ērti pielietojamas, bet tās drīkst pielietot tikai atsevišķos gadījumos, tāpēc siltināšanas sistēma ir jāmontē akurāti, izvēloties kvalitatīvus siltumizolācijas materiālus, lai nav jātērē enerģija šuvju vai citu montāžas defektu novēršanai.

    Atbilde par otro tēmu - montējot siltumizolācijas sistēmu, ir jāievēro klimatiskie apstākļi, kā arī attiecīgi jānoformē sastatnes ar aizsargsietu vai aizsargplēvi, lai nodrošinātos pret mitruma iekļūšanu siltumizolācijas materiālā. Jūsu gadījumā, ja vate ir samirkusi - ir jāpieaicina siltumizolācijas plākšņu ražotājs, kas sniegs Jums atzinumu, vai siltumizolācijas materiāls ir bojāts vai nē.

    Rūdolfs Klintsons, SIA Sakret produktu sistēmu projektu vadītājs, "Sakret", SIA

  • 2015. gada 10. aprīlī
    Labdien!

    Teikšu kā meistars, ne eksperts: Pūšat ar putām ciet un miers!

    Arvo Biķernieks, "AB Saimnieks", SIA

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.