Kādā veidā ieklāt tvaika plēvi bēniņu siltināšanai?
Dainis 2016. gada 23. februāri
Labdien! Mājai skārda jumts, zem tā latojums un attiecīgās plēves. Jumtu nepieciešams siltināt, jo paredzēts mansards. Siltināšanai izmantošu akmens vati (Paroc Extra 100 mm), klājot starp sijām 2 kārtās – tādā veidā nodrošinot 20 cm biezu siltinājumu. Zem šī 20 cm siltinājuma domāju likt vēl 5 cm biezu akmens vates kārtu šķērsām pirmajai kārtai, starp latām, kuras uzsistas virs pirmās vates kārtas, un aiz tās riģipsi (mansarda griestus). Kādā veidā un kādu tvaika plēvi vai membrānu man būtu jāklāj? Vai to būtu jāklāj starp pēdējo 5 cm biezo vates kārtu, vai starp pirmo (20 cm) un otro (5 cm) vates kārtu? Vai ir atšķirība starp tvaika plēvi un tvaika membrānu?
Atbildes:
-
2016. gada 23. februāri
Labdien! Principā viss ir pareizi. Jāsaprot, ka, siltinot ar akmens vati, siltajā pusē obligāti jāliek virsū tvaika izolācijas plēve. Pareizākais gadījums ir tad, ja liek visas vates kārtas un tās nobeidzot nosedz ar plēvi. Aukstajā pusē, t.i., uz āru paliek koka konstrukcija un vate. Ir tvaika izolācija, tālāk seko atrāviens un ģipškartona plāksnes. 5cm vate virs plēves ir skandināvu metode, tāpēc jāsaprot, ka tā neiet iekšā aprēķinos – tā paņemta tikai tāpēc, lai neskanētu tukšums, jo mitrums, kas ir telpā, nepārtraukti būs vatē iekšā. 5cm ir maksimums, ko drīkst atļauties, citādi izkritīs kondensāts, un vate paliks pilnīgi slapja.
Tvaika plēve ir plēve, kas vienam kvadrātmetram 24 stundās nelaiž cauri vairāk kā vienu gramu ūdens. Ja ir vairāk, tad tā vairs nav tvaika izolācija, tad tā ir difūzijas plēve, tvaika barjera jeb tvaika membrāna.
Juris Biršs, inženierzinātņu doktors, "Vincents Polyline", SIA