Vai var rakt parastu aku, ja neizdodas iegūt ūdeni ar spici?
Kaspars 2018. gada 13. aprīlī
Labdien!
Ja neizdodas iegūt ūdeni ar spici, vai var riskēt rakt parastu aku? Grunts virskārta ir mālsmilts - smilšmāls, bet apakšā dolomīta slāņi. Zeme ir pie Daugavas.
Atbildes:
-
2018. gada 18. aprīlī
Sveicināti!
Atbilde uz šo jautājumu ir atrodama pašā jautājumā. Akas rakšana ir risku pilns, darbietilpīgs un dārgs pasākums. Ja ir runa ir par grodu aku, kuru rok ar lāpstu un kur darbojas vismaz divi cilvēki, pastāv šādi riski:
1. Ne vienmēr, rokot aku, var sasniegt vēlemo rezultātu, respektīvi, iegūt nepieciešamo ūdens daudzumu, jo aku ar lāpstu var izrakt tikai mālsmilts, smilšmāla slāņos.
2. Aku rokot, var gadīties uzrakties uz pietiekami liela akmens. Ja akmeni nav iespējams izcelt, tad darbs un materiāls zaudēts, jo aka jārok citā vietā, un jau iestrādātos grodus bez nopietnas, dārgas celtniecības tehnikas izcelt nav iespējams.
3. Pats rakšanas process ir bīstams - iespējami zemes nogruvumi, noslīdējumi, iespējami viena vai vairāku grodu nosprūdumi.
Pie akas pozitivajām īpašībām varētu minēt: kā ainavu veidojošs dizaina elements, iespējams iegūt kaut nelielu ūdens daudzumu jebkādos apstākļos, piemēram, elektroenerģijas padeves traucējumos un tamlīdzīgi.
Par nopietnāku ūdensapgādes avotu var uzskatīt ūdens ieguves urbumu. To var izveidot jebkuros zemes slāņos - gan smilšu slāņos, gan dolomitā, kur plaisas ir piesātinātas ar ūdeni. Urbšanas gadījumā vēlamais rezultāts gandrīz visos gadījumos ir sasniedzams.
Jāpiebilst, ka gan akas, gan urbuma izveidošanas gadījumā parasti iegūstam tā saucamo tehnisko ūdeni, kurš pēc apstrādes ar filtru iekārtām varētu kļūt par dzeramo ūdeni.
Lai veicas!Arnis Dravnieks, "Rīgas būve", SIA