abc.lv skaitļos

Lietotāji online112
Aktīvie uzņēmumi26640
Nozares raksti2316
Ekspertu atbildes3041
Cik kw siltumsūkni vajadzētu mājai uz 180 m2?

Cik kw siltumsūkni vajadzētu mājai uz 180 m2?

Ieva Petersone 2018. gada 11. septembrī

Sveiki!

Esam nolēmuši ievietot gaiss - ūdens siltumsūkni kā apkures sistēmu privātmājai. Kādu ražotāju variet ieteikt? Sliecamies uz Mitsubishi, paziņa iesaka Daikin, par kuru neesam neko dzirdējuši.

Un cik kw siltumsūkni vajadzētu mājai uz 180 m2?

Māja ar jauniem logiem, nosiltināta ar 15 cm vati, arī pamati siltināti. Paredzēti 3 radiatori, izmēros lielāki nekā vajadzīgs, lai varētu tos turēt uz zemāku temp., nevis 60 grādiem, lai palielinātu efektivitāti un ekonomētu.

Ļoti ceru, ka varēsiet man palīdzēt ar padomu.

Paldies!

Atbildes:

  • 2018. gada 21. septembrī
    Sveicināti!

    Diemžēl mana pieredze ar gaiss- ūdens tipa siltumsūkņiem ir ļoti maza, praktiski nekāda. Tādēl nespēšu Jums palīdzēt ar ieteikumu siltumsūkņa modeļa un jaudas izvēlē. Visi tie agregātu galvenie mezgli, kuri saistīti ar siltumapmaiņas procesu, jau strāda puslīdz vienādi labi, bojājas ļoti reti. Pārsvarā bojājas elektronika, vadības bloki, dažādi temperatūras sensori, utt. (zibens, pārsprieguma elektrotīklā dēļ). Tādēļ siltumsūkņa modeli būtu jāizvēlas pēc uzņēmuma izvērtējuma, kas pārdod šos siltumsūkņus - vai šai firmai ir attīstīts serviss, cik maksā izbraukums, cik maksā galvenā vadības plate, utml. Un galvenais, cik ilgi uzņēmums pastāv. Jāmēģina saprast, ar muguras smadzenēm uztaustīt, vai tas darbosies arī pēc desmit gadiem.

    Vēl dažas manas subjektīvas pārdomas par šī tipa siltumsūkņiem.

    Uzskatu, ka gaiss-ūdens siltumsūkņus var uzstādīt privātmājai kā otro, bet ne galveno apkures veidu, vai ļoti mazām mājām, vai pilsētā birojiem, utml. Kaut kad pasen esmu paskatījies šo tipu siltumsūkņu raksturlīknes. Tie efektīvi veic siltumapmaiņas procesu pie āra gaisa temperatūras līdz 0, -5 grādiem.

    Ja ņem vērā Latvijas ziemas vidējo gaisa temperatūru, tad viss izskatās labi. Bet ziemas dažos mēnešos mēdz gadīties arī krietni zemākas gaisa temperatūras, kad šī tipa siltumsūkņu efektivitāte krietni samazinās vai ļoti aukstā laikā pietuvinās nullei.

    Es pat neesmu iedziļinājies, kā strādā šī tipa siltumsūknis, ja āra temperatūra ir tik zema, ka gaisa siltumapmaiņas process notiek neefektīvi.

    Piemēram, Jūsu mājai būtu nepieciešams siltumsūknis ar jaudu 12-14 KW. Jo siltumjauda nepieciešama arī siltā ūdens sagatavošanai. Šāda siltumjauda mājai nepieciešama tieši brīžos, kad āra temperatūra ir visszemākā. Kā darbojas šis gaiss- ūdens siltumsūknis? Vai darbojas neapstājoties un saražo vienu trešo vai ceturto daļu nepieciešamās siltumjaudas, un pārējo piesilda ar elektrību? Vai izslēdzas pavisam savas neefektivitātes dēļ un ieslēdz tīri elektrības apkuri? Es neesmu iedziļinājies precīzi šī tipa siltumsūkņu darbības niansēs, jo pati doma, ka siltuma ražojošā iekārta visefektīvāk strādā, kad āra temperatūra ir visaugstākā, un otrādi man šķiet tāda ačgārna, man filosofiski tā nav īsti saprotama. Tad, kad visvairāk vajag, tas spēj dot vismazāk, un spēj dot visvairāk, kad vismazāk vajag.

    Gaiss - ūdens siltusūknis efektīvs ir vasarā, sildot silto saimniecības ūdeni, un privātmājā rudens, pavasara laikā, kad vēl negribas darbināt galveno apkuri (nest malku, tīrīt pelnus utml), bet bez apkures sēdēt vakaros pavisam drēgni.

    Turklāt vēl jāņem vērā, ka šā tipa siltumsūkņiem siltumapmaiņas procesā ir nepieciešama diezgan ievērojama gaisa plūsma, kas plūst cauri siltummainim. Gaiss nes dažādus puteklus, mušas, lapas... regulāri jātīra siltummaini vai gaisa filtru(vai jāmaina), ja tāds iebūvēts.

    Visbeidzot par izmaksām. Siltumsūkņa gaiss - ūdens paša agregāta izmaksas ir tādas pašas vai nedaudz dārgākas nekā siltumsūkņa tipa šķidrums - ūdens tipa siltumsūkņiem. Apsaistes izmaksas ir vienādas. Vienīgā atšķirība izmaksu ziņā ir āra konturs, kas rokams zemē. Jūsu gadījumā tas 14 Kw siltumsūknim varētu sastādīt ap 1,5-2000 €. Bet tas sadārdzinājums jārēķina proporcionāli projekta kopējām izmaksām. Toties siltumsūkņa (tips šķidrums ūdens) apkures sistēmu var uzskatīt kā mājas galveno, bieži pat vienīgo, apkures veidu, jo šā tipa sistēmas siltumsūknis ražo nepieciešamo siltumjaudu visu cauru gadu un nav atkarīgs no āra gaisa temperatūras. Vien nepieciešami kādi 600-700 m2 zemes, kur ierakt kontūru. Un ne vienmēr tam jābūt ideāli kantainam zemes pleķim. Kontūru var rakt jebkur - gar ceļa malām, ap māju, starp ēkām, sakņu dārzā. Pieredze rāda, ka uz augiem neatstāj.

    Lai izdodas projekts lai kuru sistēmu Jūs izvēlētos.

    Ar cienu,

    Arnis Dravnieks., "Rīgas būve", SIA

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.