Un kāda būs atšķirība, ja es algotu profesionālu ar augstāko izglītību speciālistu šajā jomā?
Kārlis 2010. gada 24. novembrī
Labdien!
Pašlaik vācu dokumentus, lai reģistrētu firmu būvkomersantu reģistrā. Jautājums radās, tur ir rakstīts, pie iesniedzamajiem dokumentiem, ka jāiesniedz darba aizsardzības speciālista dokumentu kopijas. Man pašam ir serftifikāts, kas nosaka, ka es varu būt atbildīgs par darba aizsardzību, ja firmā ir līdz 10 cilvēkiem, gribēju zināt, vai tas būs šajā gadījumā derīgs? Un kāda būs atšķirība, ja es algotu profesionālu ar augstāko izglītību speciālistu šajā jomā?
Atbildes:
-
2012. gada 6. augustā
Labdien!
Būvniecības uzņēmums ir pakļauts 08.02.2005. MK noteikumu Nr.99 "Noteikumi par komercdarbības veidiem, kuros darba devējs iesaista kompetentu institūciju" prasībām, jo tie nosaka konkrētus komercdarbības veidus, kuros darba devējs iesaista kompetentu institūciju, kā arī gadījumus, kad darba devējs, veicot komercdarbību, drīkst neiesaistīt kompetentu institūciju.
Saskaņā ar šiem noteikumiem:
„Darba devējs drīkst neiesaistīt kompetentu institūciju, ja uzņēmumā nav vairāk par pieciem nodarbinātajiem” – tas nozīme, ka Jums jābūt apgūta 160 stundu programma pamatlīmeņa zināšanas darba aizsardzības jomā.
„Ja uzņēmumā ir vairāk par pieciem nodarbinātajiem, darba devējs drīkst neiesaistīt kompetentu institūciju, ja
darba vides iekšējo uzraudzību un risku novērtēšanu uzņēmumā veic darba aizsardzības speciālists, kas ieguvis profesionālo augstāko izglītību darba aizsardzībā, bet līdz 2012. gada 1. janvārim to ir tiesīgs veikt darba aizsardzības speciālists ar augstāko izglītību dabaszinātnēs, inženier¬zinātnēs, veselības aizsardzības jomā vai tiesību zinātnēs un vismaz piecu gadu darba pieredzi attiecīgajā profesijā vai darba aizsardzībā, ja viņš ir apguvis darba aizsardzības pamatlīmeņa profesionālās pilnveides (160 stundu) programmu .
Papildus augstākminētam citi noteikumi 02.10.2007. MK noteikumi Nr.660 "Darba vides iekšējās uzraudzības veikšanas kārtība" nosaka ka, ja uzņēmumā ir ne vairāk kā 10 nodarbinātie, darba devējs var veikt darba aizsardzības speciālista pienākumus pats.
Izpildot šos nosacījumus būs vairākas alternatīvas, vai nu noslēgt līgumu ar kompetentu institūciju, vai ar kompetentu speciālistu vai algot darba aizsardzības speciālistu, vai pašam kā darba devējam pildīt šos pienākumus. Atšķirība būs jūtama tikai tad, ja darba pienākumus pildīs godprātīgs izpildītājs ar zināšanām un pieredzi.
Andrejs Boka, "Safework", mācību centrs, "Safework", mācību centrs