Vēlos nosiltināt jumtu, kādu siltumizolācijas materiālu labāk izvēlēties?
2012. gada 23. martā
Labdien.
Vēlos nosiltināt jumtu. Jumta segums Onduline, zem tā dēļu klājums, spāres, tad iekšējā apdare, kas ir arī griesti apsildāmajai telpai. Kādam būtu jāizskatās "pīrāgam", kādu siltumizolācijas materiālu labāk izvēlēties, un cik biezam tam jābūt?
Paldies.
Atbildes:
-
2012. gada 11. jūlijā
Labdien!
Jumta siltināšanai iespējami divi pamatvarianti – tā sauktais aukstais un siltais jumts.
Aukstajam jumtam siltina tikai bēniņu pārsegumus. Var izmantot jebkuru siltumizolācijas materiālu, taču ekonomiski pamatotāka ir beramā minerālvate - ar to viegli un ātri var aizpildīt visas spraugas, turklāt beramā vate ir lētāka par lokšņu vati. Var izmantot arī ekovati, keramzīta granulas (tās gan ir salīdzinoši smags materiāls).
Siltais jumts konstrukcijas ziņa ir līdzīgs koka karkasa ēku sienām (izolācijas materiāls tiek iestrādāts starp spārēm), arī izmantojamie materiāli ir līdzīgi. Ēkas iekšpusē jumta siltumizolācija no gaisa mitruma jāsarga ar tvaika izolācijas plēvi, tāpat kā siltinot sienas no iekšpuses.
Jaunas iespējas labvēlīga mikroklimata nodrošināšanai zem jumta seguma var pavērt ekovate, kas uzņem mitrumu, bet neveido kondensātu. Slīpas virsmas ar ekovati siltina, izmantojot sausās izpūšanas metodi.
Situācijās, kad spāres nav pietiekami biezas, lai starp tām varētu ievietot nepieciešamā biezuma minerālvati, var būt efektīva atstarojošā siltumizolācija. Jumta konstrukcijās atstarojošās siltumizolācijas materiāls parasti tiek kombinēts ar kādu no minerālvatēm.
Ja jumta segumu liek tieši uz siltumizolācijas, ieteicams lietot siltumizolācijas materiālu ar palielinātu stingrību, piemēram, putustiklu. Izmantojot parastos siltumizolācijas materiālus, vēlama to konstruktīva vēdināšana, jo gan minerālvate, gan putuplasti ir tvaika caurlaidīgi, un kāda daļa gaisa mitruma var nokļūt jumta konstrukcijas.
Aivars Veide, SIA Bostik