Efektīvi risinājumi resursu taupīšanai būvniecības procesā

Efektīvi risinājumi resursu taupīšanai būvniecības procesā

Avots: Žurnāls "Būvinženieris", 2018. gada decembris, Nr. 65

http://www.buvinzenierusavieniba.lv/
https://buvinzenieriem.lv/
https://www.facebook.com/BuvinzenierisLBS/

Žurnālu "Būvinženieris" var abonēt https://buvinzenieriem.lv/ , https://abone.pasts.lv  vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt  iegādāties žurnālu var "Preses serviss" tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/.

Raksta autore: Rasa Auziņa, B. sc. Ing./ Mg. Oec., attīstības projektu vadītāja SIA "Kapitel"

Viena no ilgtspējīgas būvniecības prioritātēm ir nodrošināt bezatlikumu tehnoloģiju būvobjektos. Šis jēdziens sevī ietver atkritumu daudzuma samazināšanu, efektīvu būvniecības procesu, piesārņojuma mazināšanu, kvalitātes paaugstināšanu un racionālu resursu patēriņu būvniecībā. Tehnoloģiski precīza, kvalitatīva un atbilstoša konstrukciju izveide ir process, kas spēj ietaupīt lielu resursu apjomu. Par šo problēmu nepieciešams domāt jau projektēšanas laikā, jo tieši tad veidojas kļūdas, kas būvniecībā rada apgrūtinājumu un prasa papildu materiālus, laiku un cilvēkresursus.

Detalizēti un precīzi izstrādājot projektu, tiek samazināta resursu ietilpība būvniecības procesā. Ar to saprotam gan būvmateriālu atgriezumus, kas rodas, pielāgojot materiālu (piemēram, flīžu, sienu bloku u. c.) izmēru projektam, gan arī cilvēka darba un laika resursus, kas tiek izmantoti, griežot, slīpējot vai arī veicot citas darbības, lai izpildītu projekta prasības. Ja ievērotu bezatkritumu tehnoloģijas principus, iepriekš minētie resursi tiktu izmantoti racionāli, turklāt daļa no tiem būtu nepieciešami mazākā apjomā, tādējādi neveidojot projekta sadārdzinājumu.

Jāpiebilst, ka griešanas procesā gaisā izdalās mikroskopiskas gāzveida daļiņas, rodas cilvēkam kaitīgi gaistošie organiskie savienojumi, kas atstāj negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību un labsajūtu vēl ilgi pēc būvdarbu beigām un visā ēkas ekspluatācijas laikā.

Novērst šīs kļūdas būvniecības laikā un izveidot kvalitatīvu apdari ir faktiski neiespējami. Mazas, nestandarta izmēra un formas daļiņas atbilstoši izbūvēt ir ļoti sarežģīti, reizēm tas pat nav iespējams, Zāģējot flīzes, tās bieži vien saplaisā. Arī aizpildot tukšumu ar citu materiālu, vizuāli skaistu un baudāmu rezultātu panākt nevar.

Netrūkst piemēru, kur projektā nepareizi izstrādāta risinājuma dēļ būvniecības laikā materiāli tiek izmantoti neefektīvi un veidojas liels apjoms atkritumu. Šāda veida kļūdas ir redzējis gandrīz katrs no mums ikdienā, piemēram, duša un tās paliktnis (2., 3. attēls). Sākotnēji viss var šķist kārtībā, taču, ieskatoties uzmanīgāk, redzams, ka duškabīnes lielums ir kļūdaini uzprojektēts attiecībā pret dušas paliktņa izmēru. Līdz ar to veidojas sprauga, ko nepieciešams ar kaut ko aizpildīt. Ja dušas kabīne tiktu izbūvēta atbilstoši paliktņa izmēram, nebūtu vajadzības zāģēt flīzes trīs centimetru spraugai būtu daudz mazāk atgriezumu, tiktu ietaupītas izmaksas, kas nepieciešamas materiālam un instrumentu izmantošanai, īrei vai iegādei. Cilvēkam nebūtu jātērē laiks šādas apdares izveidei, savukārt galarezultāta kvalitāte un vizuālais izskats būtiski uzlabotos.

Kā vēl vienu piemēru var minēt neprecizitātes mūrēto sienu projektēšanā un būvniecībā. Ja standarta betona bloka augstums ir 20 centimetri, bet ieprojektētais augstums no grīdas līdz griestiem ir 3,15 metri, tad ātri vien var izrēķināt un saprast, cik liela izmēra starpība paliek, liekot pēdējo betona bloku. Protams, blokus var zāģēt, tādējādi veidojot lielu atgriezumu daudzumu un zaudējot vairākas stundas darba. Taču praksē bieži novērojams, ka tukšumu starp pēdējo starpsienas bloku un pārsegumu aizpilda ar kādu citu, ne visai piemērotu materiālu. Šo situāciju varētu novērst, ja laikus tiktu domāts par efektīvu materiālu izmantošanu, telpas augstumu projektā pielāgojot tādā veidā, lai beidzamo bloku rindu varētu iemūrēt sienā precīzi, bez zāģēšanas vai papildu resursiem. Ilgtspējīga būvniecība, procesu kvalitatīva izpilde un augsta darba kultūra sākas ar savlaicīgu, pārdomātu un efektīvu resursu lietojuma plānošanu projektēšanas laikā.

Attēls nr. 1 Atbilstoši sienas bloku izmēriem projektēta un uzmūrēta siena.

Attēls nr. 2 Duškabīne, projektēta un izbūvēta neatbilstoši dušas paliktnim.

Attēls nr. 3 Duškabīne, projektēta un izbūvēta atbilstoši dušas paliktnim.

Attēls nr. 4 Būvējot neefektīvi uzprojektētu sienu, pēdējo betona bloku nākas griezt.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Parkets, grīdas dēļi un koksnes vecināšana

Parkets, grīdas dēļi un koksnes vecināšana

"Vidrižu Atvari" kopš 1998. gada ražo kvalitatīvu oša un ozolkoka parketu, kā arī ozola grīdas dēļus. Uzņēmums izmanto tikai Latvijā iegūtus, ekoloģiski tīrus izejmateriālus un tehnoloģiskajā procesā neizmanto ķīmiskus palīgmateriālus.

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

SIA "Vārtu veikals" – žogi, vārtu automātika, vārti

zhogi_vartu_automatika_varti_vartu_veikals_sia

Lai pasargātu mājokli vai kādu citu privātu teritoriju no nelūgtiem viesiem, liela daļa cilvēku iegādājas tik noderīgu konstrukciju kā žogi. Tie labi pasargā gan no klaiņojošiem dzīvniekiem, gan arīdzan no ziņkārīgām acīm, kā arī organiski papildina mājas apkārtni.Žogi iemantojuši lielu pieprasījumu, pateicoties daudzām labām īpašībām.

PAROC uzlabo CAD rasējumu kataloga meklēšanas iespējas

NL_CAD_selector

Lai atvieglotu un padarītu ērtāku meklēšanas procesu nozares speciālistiem, PAROC ir uzlabojis siltināšanas risinājumu un siltināmo konstrukciju mezglu CAD rasējumu elektroniskā kataloga meklēšanas sistēmu, kas jau brīvi pieejama ražotāja mājaslapā.