Kā ziemā pasargāt savu mājokli no ūdensvadu bojājumiem?
Straujās temperatūras svārstības ziemā var radīt nopietnus bojājumus mājokļa ūdensvadiem, izraisot plīsumus un ievērojamus finansiālus zaudējumus. Lai gan šī ziema ir bijusi salīdzinoši silta, tieši krasās temperatūras izmaiņas rada vislielāko risku. Kā laikus pasargāt savu mājokli no šādiem negadījumiem? Apdrošināšanas kompānija “Gjensidige” sniedz praktiskus padomus, kas palīdzēs izvairīties no dārgiem remontdarbiem un nevajadzīgām problēmām.
Gaisa temperatūrai strauji pazeminoties, ūdens caurulēs var sasalt un izplesties, palielinot savu tilpumu par aptuveni 9%. Šis process rada spēcīgu spiedienu uz caurules sieniņām. Vietās, kur caurules ir novecojušas, ar mikroplaisām vai nepietiekami izolētas, šis spiediens var izraisīt to plīšanu. Tā rezultātā, kad ledus atkūst, var rasties nopietnas ūdens noplūdes. Visbiežāk problēmas rodas neapkurināmās telpās, bēniņos, pagrabos vai ārējās sienās izvietotajās caurulēs. Īpaši apdraudētas ir ēkas ar nepietiekami izolētām caurulēm, piemēram, vecas privātmājas, dārza mājiņas un saimniecības ēkas.
Tipisks gadījums ir arī daudzdzīvokļu nami, kur slikti izolētas pagrabstāva caurules ziemā var aizsalt un plīst. Šķietami nelielais bojājums var radīt arī nopietnas sekas, piemēram, neapkurinātā vasarnīcā plīsis cauruļvads, pārsprāgstot un applūdinot ēku, līdz pavasarim krietni var sabojāt gan grīdu, gan mēbeles.
"Par mājokļa drošību bieži vien aizdomājamies tikai tad, kad jau noticis negadījums. Taču visefektīvākais veids, kā no tā izvairīties, ir profilakse. Ja tavā mājoklī ir caurules, kas varētu būt pakļautas aukstumam, ieteicams tās savlaicīgi pārbaudīt un veikt nepieciešamos drošības pasākumus. Tas ļaus novērst nepatīkamas situācijas un neplānotus izdevumus. Tāpat ir vērts pārliecināties par savu apdrošināšanas segumu – vai tas pasargās arī gadījumā, ja caurules plīst sala dēļ. Nereti šis risks nav iekļauts pamata segumā un jāapdrošina atsevišķi," skaidro apdrošināšanas kompānijas "Gjensidige" Latvijas filiāles vadītāja Sanita Glovecka.
Preventīvie pasākumi
Viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem drošai cauruļu ekspluatācijai ziemā ir to kvalitatīva izolācija ar speciāliem termoizolācijas pasākumiem. Īpaša uzmanība jāpievērš caurulēm, kas atrodas neapkurināmās telpās vai ārsienu tuvumā. Izolācijas materiālam jābūt pietiekami biezam un uzstādītam tā, lai nebūtu spraugu vai bojātu vietu. Tāpat ieteicams regulāri pārbaudīt cauruļu stāvokli un laikus nomainīt novecojušos posmus.
Ja mājoklī ir telpas, kas ziemā netiek apkurinātas, bet tajās ir ūdensvads, temperatūrai krītoties zem nulles, ieteicams atstāt mazliet tekošu ūdeni. Pat neliela ūdens plūsma var novērst sasalšanu.
Ilgstoši neapdzīvotā mājoklī vēlams iztukšot ūdens sistēmu vai uzturēt minimālu siltumu, lai novērstu cauruļu aizsalšanu. Šīs vienkāršās darbības var pasargāt īpašumu no lieliem zaudējumiem un nevajadzīgiem remontdarbiem.
Rīcība avārijas gadījumā
Ja tomēr caurule ir plīsusi, pirmais un svarīgākais solis ir nekavējoties noslēgt ūdens padevi – tāpēc būtiski zināt, kur atrodas galvenais ūdens noslēgšanas ventilis. Pēc ūdens padeves noslēgšanas jāatver krāni, lai izlaistu atlikušo ūdeni no sistēmas un samazinātu spiedienu caurulēs.
Nākamais solis ir sazināties ar santehniķi vai avārijas dienestu. Ja īpašums ir apdrošināts, iespējams saņemt apdrošināšanas kompānijas meistara pakalpojumus. Kamēr gaidi speciālistu, centies savākt izlijušo ūdeni un, ja iespējams, pasargāt mēbeles un citas vērtīgas lietas no ūdens bojājumiem. Mazināt iespējamos zaudējumus palīdzēs arī mitruma savācēju uzstādīšana. Ja ūdens ir sasniedzis elektrības vadus vai rozetes, drošības nolūkos izslēdz elektrību bojātajā zonā.
Dokumentē radušos bojājumus, nofotografējot situāciju – tas var būt noderīgi, iesniedzot pieteikumu apdrošināšanas kompānijai. Pēc avārijas novēršanas rūpīgi izvērtē, vai nav nepieciešami papildu preventīvie pasākumi, lai nākotnē izvairītos no līdzīgām situācijām.