abc.lv skaitļos

Lietotāji online29
Aktīvie uzņēmumi22815
Nozares raksti1047
Ekspertu atbildes2583
Kas jāzina par jumta aizsardzību? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kas jāzina par jumta aizsardzību?

Kas jāzina par jumta aizsardzību?

Lai gan segums ir jumta redzamā daļa, jumta sistēma iekļauj vairākus elementus: hidroizolāciju, tvaika izolāciju, siltumizolāciju, aizsardzību no vēja, lietus, sniega, ūdens noteksistēmas un citus faktorus. Tas, savukārt, nozīmē, ka piemērota seguma izvēle ir viens no svarīgākajiem aspektiem, lai jebkuru laikapstākļu ietekmē jumta konstrukcija būtu pasargāta, mājā būtu nodrošināts optimāls mikroklimats un tās iemītnieku labsajūta.

Jumta segums

Pirmā barjera ar galveno aizsardzības funkciju, protams, ir jumta segums. Izvēloties to savai mājai, ieteicams ņemt vērā materiāla izmaksas, jumta konstrukciju un mājas ārsienu materiālus. Profesionāļi iesaka izvēlēties dakstiņus, jo šis materiāls ir lieliski piemērots Latvijas klimata apstākļiem. Tāpat var apsvērt lubiņu jeb skaidu jumtus, niedru, bitumena šindeļus vai uzkausējamo pārklājumu, metāla vai bezazbesta šīfera jumtus, un dažādus citus segumus. Pārklājums ir arī būtisks arhitektūras elements, tāpēc jumta seguma materiāli pieejami visdažādākajās krāsās un faktūrās.

Siltumizolācija

Kā viens no jumta konstrukcijas elementiem ir izolācija – barjera, kas ieklāta starp spārēm vai sijām. Pareiza izolācija aizkavē siltuma pārnesi starp āru un mājokļa iekšieni, vasarā gādājot par vēsāku mikroklimatu, bet ziemā – siltāku. Pareizi ieklāta siltumizolācija palīdzēs ietaupīt enerģiju, samazinās apkures un dzesēšanas slodzi, uzlabos mājas energoefektivitāti un samazinās kopējos komunālos izdevumus. Jumta siltināšana var arī novērst ledus radītos bojājumus, kas var rasties, siltajam gaisam mēģinot aizplūst caur jumtu.

Ventilācija

U.S. Shingle Roofing Birmingham AL/flickr.com

Bēniņi ir daļa no kopējās jumta sistēmas; lai pasargātu jumtu un līdz ar to arī ēku un gūtu maksimālu labumu no tā, jāpārliecinās, ka tiek nodrošināta bēniņu ventilācija. Jumta ventilācijas vispārējais mērķis ir veicināt dabisko gaisa plūsmu caur bēniņu telpu, lai tā būtu vienmērīgā temperatūrā un mitrumā. Ventilācijas sistēmu veido ieplūdes un izplūdes atveres, kas uzstādītas ar stratēģiskiem intervāliem jumtā vai bēniņos. Jumta ventilācijas sistēma samazina ledus aizsprostu veidošanos, kā arī pagarina jumta kalpošanas laiku.

Jumta zemsegums

Pareiza zemseguma izvēle un ieklāšana ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmē jumta konstrukcijas kalpošanas laiku un funkcionalitāti; galvenās tā funkcijas ir pasargāt māju un jumta konstrukcijas no samirkšanas jumta ekspluatācijas laikā, kā arī smalka sniega, putekļu, smilšu, putekšņu, insektu pakļūšanas zem jumta seguma vai konstrukcijā. Ir pieejams divu veidu apakšklājs: elpojošais (tvaiku caurlaidīgs) vai neelpojošais (tvaiku necaurlaidīgs).

Difūzijas membrāna

Difūzijas membrāna (var būt ar diviem, trim un vairāk slāņiem) gan pasargā siltumizolāciju un koka konstrukcijas no ūdens ietekmes kā hidroizolācijas materiāls, gan no enerģijas zudumiem kā pretvēja izolācija. Membrānas uzbūve ļauj ūdens tvaikiem brīvi izplūst uz āru, vienlaikus neļaujot mitrumam no ārpuses iekļūt siltumizolācijā.

Sniega aiztures barjeras

Sniega aiztures barjeras paredzētas tam, lai sniegs vai ledus nenoslīdētu no jumta vietās, kur tas var apdraudēt cilvēku drošību. Šai barjerai ir divas pamatfunkcijas: noturēt sniega masu uz jumta (tādējādi nodrošinot papildu siltumizolāciju), savukārt, sniega apjomam kūstot, to aizturēt pret pēkšņu noslīdēšanu.

Noteksistēma

Noteksistēmas uzdevums ir jumta teknē savākt un pa notekcauruli aizvadīt ūdeni no jumta virsmas uz zemi. Atkarībā no jumta veida, tiks noteikts, kur noteksistēma tiks uzstādīta. Gadījumā, ja jumts ir plakans, tekne tiks uzstādīta uz jumta, un pēc tam savienota ar pārējo sistēmu, savukārt jumtiem, kam ir vismaz neliels slīpums, ūdens notecēs notekucaurulē.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Teritoriju uzkopšanas tehnika rudens un ziemas sezonai

Teritoriju uzkopšanas tehnika rudens un ziemas sezonai

"Instrumentu servisa Centrs" apkopojis plusus un mīnusus rokas elektriskajiem instrumentiem, kā arī iekārtām, kuras aprīkotas ar iekšdedzes dzinējiem. Apmeklējiet interneta veikalu www.einstrumenti.lv, kur atradīsiet jaunākos un aktuālākos piedāvājumus.

Aktuālie piedāvājumi

Kas ir liešanas epoksīda sveķi?

Kas ir liešanas epoksīda sveķi?

SIA Kompozītmateriāli piedāvājumā ir liešanas epoksīda sveķi, kas ir paredzēti dažādu koka izstrādājumu, tostarp galda virsmu un koka laivu pārklāšanai, līmēšanai ar stikla šķiedru, koka, metāla, akmens un dažādu plastikātu salīmēšanai, rotaslietu un dažādu interjera dekoru un izstrādājumu ražošanai.

Aktualitātes

Tuvojas Latvijas Būvniecības padomes vēlēšanas

Tuvojas Latvijas Būvniecības padomes vēlēšanas

Ekonomikas ministrija aicina biedrības un nodibinājumus, kuru statūtos noteiktais darbības mērķis ir būvniecības vai ar būvniecību saistīto profesionālo pakalpojumu attīstība vai laba pārvaldība, līdz 2021. gada 1. novembrim deleģēt savu pārstāvi darbam Latvijas Būvniecības padomē.

Pielaiko telpu, māju, dārzu

SIA "Baltic Wood Trade": Pielaiko telpu, māju, dārzu

SIA

SIA "Baltic Wood Trade" ir uzņēmums, kas nodarbojas ar kokskaidu granulu un brikešu, kā arī citu kokmateriālu tirdzniecību kopš 2017. gada. Tā galvenie tirgi ir Latvija, Itālija, Dānija, Francija, Grieķija, taču uzņēmums aktīvi paplašina savu klientu loku arī citās valstīs.