abc.lv skaitļos

Lietotāji online135
Aktīvie uzņēmumi25212
Nozares raksti1295
Ekspertu atbildes3041
Lielā pavasara tīrīšana: Praktiski padomi tīrākai mājai : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Lielā pavasara tīrīšana: Praktiski padomi tīrākai mājai

Lielā pavasara tīrīšana: Praktiski padomi tīrākai mājai

Iestājoties pavasarim, dienas kļūst garākas un gaišākas, vienlaikus ļaujot labāk pamanīt netīrās virsmas un uz tām nosēdušos putekļus. Līdz ar sezonas maiņu daudzi no mums organiski izjūt vēlmi savākt nekārtību, atbrīvoties no liekā un sakopt apkārtējo vidi. Lielajā pavasara tīrīšanā būtu jāpievērš uzmanība arī tām lietām, par kurām ikdienā, iespējams, būsim piemirsuši. Tīrīšana var sniegt gandarījuma sajūtu, jo pēc kārtība darba seko lielisks rezultāts, vienlaikus būsiet izveidojis veselīgāku vidi sev un savai ģimenei.

Telpu uzkopšanas uzņēmuma “Vizii” kvalitātes un uzkopšanas tehnoloģiju vadītāja Evija Andersone dalās padomos, kā sagatavoties lielajai pavasara tīrīšanai un kā ieviest mājās tīrību, sākot ar priekšnamu un beidzot ar dušas kabīni un rokturiem. 

# Sagatavo vienkopus visus nepieciešamos uzkopšanas līdzekļus

Līdzīgi kā pavāri pirms ēdiena gatavošanas laikus iegādājas nepieciešamos produktus un nodrošina ēdiena sagataves, arī ērtākai un ātrākai mājas uzkopšanai visi līdzekļi jāsaliek vienkopus. Tas ietaupīs laiku, jo nevajadzēs pārbaudīt dažādus plauktus vannas istabā un zem virtuves izlietnes, lai tos atrastu. 

Pavasara tīrīšanai noteikti noderēs cimdi, lai pasargātu rokas no uzkopšanas līdzekļiem. Tāpat būs nepieciešama mikrošķiedras lupatiņa, kuru pēc tīrīšanas var izmazgāt un lietot atkārtoti var līdz 300 reižu. 

Banner 280x280 Banner 280x280

Tīrot savu māju, ieteicams izmantot profesionālos jeb Eco līdzekļus, jo uz tiem, atšķirībā no parastajās tirdzniecības vietās nopērkamajiem, ir norādīts sastāvs, tie ir maciņam draudzīgāki un tīra efektīvāk. Lai dažādas virsmas tiktu notīrītas labāk bez liekas piepūles un lai tās nesabojātu, rekomendējam sagatavot četrus dažādus līdzekļus – sanitāro līdzekli vannas istabai, universālo – ūdens izturīgām virsmām, piemēram, plauktiem, skapjiem vai grīdai, attaukošanas līdzekli virtuves tīrīšanai un atsevišķi stiklu un spoguļu tīrīšanas līdzekli.  

Pirms ķerties klāt tīrīšanai, iespējams, ir vērts sākumā sastādīt plānu ar visām telpām un priekšmetiem, kas jātīra. Tādējādi būs vieglāk darbu organizēt. Turklāt, lai uzkopšanu padarītu jautrāku, noteikti iesakām ieslēgt fonā savu iecienītāko mūziku. 

# Katrai virsmai piemēroti tīrīšanas līdzekļi

Netīru, taukainu vai eļļainu virsmu, piemēram, cepeškrāsns, grila vai flīžu, tīrīšanai jāizmanto sārmaini līdzekļi. Vieglāk tīrāmu traipu mazgāšanai tas būtu jāatšķaida ar ūdeni, lai aktīvo vielu sastāvs nav tik liels. 

Ziepju, kaļķakmens, rūsas, urīna traipu tīrīšanai, kas rodas vannas istabā vai tualetē, būtu jāizmanto skābi saturoši līdzekļi. 

Pēc sārmaina un skāba līdzekļa lietošanas virsma ir jānoskalo. Ja ir saskare ar šādiem līdzekļiem, noteikti jāizmanto gumijas cimdi. Ja līdzeklis ir ļoti sārmains, tad būtu jālieto arī respirators. 

# Sāc ar mājas tālāko vietu un pakāpeniski virzies uz izeju

Katrā no telpām sākotnēji jāsaliek vietā visas lietas un pēc tam jānotīra virsmas no putekļiem. Uzkopšana būtu jāsāk ar augstākajām virsmām, tad jāvirzās uz zemākajiem plauktiem un beigās jāuzkopj grīda, vispirms izmantojot putekļsūcēju un tad – to mazgājot. Tādējādi putekļu nepārvietosies un nenogulsnēsies uz jau notīrītajām virsmām. 

Atceries, ka grīdu labāk uzkopt ar mitru, nevis slapju mopu vai birsti. Tās nevajadzētu mērcēt spainī, jo lieks mitrums var sabojāt lamināta vai koka segumu. Labāk būtu uzsmidzināt mazgāšanas līdzekli uz uzkopšanas inventāra un tikai tad veikt tīrīšanas darbus. 

# Atceries par virsmām, ko ikdienā netīri

Arī uz durvju rokturiem, slēdzenēm, logu rāmjiem, mēbelēm, skapja augšas un plauktiem, žalūzijām vai gaismas ķermeņiem krājas putekļi, tāpēc lielajā pavasara tīrīšanā neaizmirsti notīrīt arī tos. Šī ir laba iespēja pārskatīt dažādās atvilktnēs vai plauktos saliktās lietas, atbrīvoties no vairs nederīgā un kārtīgi iztīrīt visu gan no putekļiem, gan no liekajām mantām. 

Ja jums ir mājdzīvnieki, vēlams atcerēties arī par savu mīluļu gultiņu, rotaļlietu, barības trauku tīrīšanu un dezinficēšanu. 

# Ielaid saulīti savās mājās – notīri arī logus!

Logi un aizkari būtu jāmazgā vismaz divas reizes gadā. Logu stiklu vislabāk var notīrīt ar logu mazgāšanas inventāru un piemērotu tīrīšanas līdzekli. Savukārt logu rāmjus var tīrīt ar siltu ziepjūdeni, izmantojot gan mikrošķiedras lupatiņu, gan mīkstu sūkli.

Stikla vai citas virsmas, kas tīrītas ar logu tīrāmo līdzekli, var neskalot, jo šī līdzekļa sastāvā ir neliels daudzums spirta, kas ātri iztvaiko. 

Efektīvu un dabai draudzīgu logu un spoguļu stiklu tīrīšanas līdzekli vari pagatavot arī pats, izmantojot etiķi un ūdeni, kas sajaukts vienādās proporcijās un iepildīts pudelītē ar smidzinātāju. 

# Virtuve – viena no sarežģītākajām uzkopšanas vietām mājā

Virtuves uzkopšanai, kur ir piekaltis ēdiens vai eļļas traipi, vislabāk būtu izmantot attaukošanas līdzekli. Tas šķīdina un noņem taukus un piedegumu. Izvēloties līdzekli, tā sastāvā meklē glikolēteri un nejonu virsmaktīvās vielas. 

Ledusskapis būtu jātīra vismaz reizi trīs mēnešos. Vispirms tas jāiztukšo, izņemot arī plauktus un atvilktnes. Tās jānomazgā siltā ūdenī, izmantojot trauku mazgāšanas līdzekli, un jāļauj nožūt. Savukārt ledusskapja iekšpuse jātīra ar vēsā ūdenī, kam pievienots trauku mazgāšanas līdzeklis, mērcētu lupatiņu, bet pēc tam jāpārslauka ar tīru un sausu lupatiņu. Noteikti jāpievērš uzmanība rievām, uz kurām liekami plaukti, – tās var ērti notīrīt ar vates kociņiem. 

Neaizmirsti arī par tvaiku nosūcēju, tai skaitā tā filtru; ja tajā sakrājas tauki, var rasties bīstama situācija, jo tauki, tāpat kā jebkura eļļa, var viegli uzliesmot. Tvaiku nosūcēju var labi notīrīt trauku mazgājamajā mašīnā; ja tādas nav, var izmantot kādu no attaukošanas līdzekļiem.

# Vannas istaba

Vannas istabā nereti lielākās galvassāpes rada kaļķakmens un ūdens pilieni, kas radījuši nogulsnes. Tomēr, ja izmanto atbilstošu līdzekli, to var ātri notīrīt.

Dušas kabīni var viegli nomazgāt ar skābi saturošu līdzekli, ko pēc tam noslauka ar gumijas sliedi. Savukārt cīņā ar kaļķakmeni efektīvākais līdzeklis ir citronskābe. Var izmantot arī etiķi, bet tas radīs nelāgu smaku. 

# Tīra guļvieta labākam miegam

Gultasveļa būtu jāmazgā reizi nedēļā vismaz 60 grādu karstā ūdenī, jo šī ir vieta, kur var rasties dažādas baktērijas. Palagā un pārvalkos paliek mūsu sviedri, atmirušās ādas šūnas, arī ēdiena drupačas vai dzīvnieku spalvas. Savukārt sega un spilvens būtu jāmazgā vismaz divas reizes gadā. 

Nevajadzētu aizmirst arī par mīksto mēbeļu un paklāju uzkopšanu. Tas jāveic vismaz reizi gadā. 

# Ko darīt, ja mājās ir pelējums?

Ja pelējums sācis izplatīties, vispirms jāsaprot tā rašanās cēlonis. Ja vainojama dzīvokļa ārsiena un mitrums nāk no tās, jāvēršas pie namu pārvaldnieka, lūdzot situāciju risināt. Šādā gadījumā nevajadzētu turēt mēbeles blakus šai sienai. Savukārt, ja cēlonis atrodas mājas iekšpusē, tad, lai novērstu pelējuma veidošanos vai izplatību, ir biežāk jāvēdina telpas un nedaudz jāpaaugstina temperatūra mājā. Ja vannas istabā vai virtuvē ir mitri dvieļi, tie jāliek uz žāvētāja, lai mazinātu mitrumu. Tāpat telpās var izmantot speciālu ierīci – ūdens savācēju, kas mazinās mitrumu. 

No pelējuma visātrāk var atbrīvoties, izmantojot hloru saturošus līdzekļus, tomēr, ja vainojama ārsiena, tas ne vienmēr var palīdzēt. Tāpat, ja pelējums iemeties silikonā, tas ir jāmaina, jo hlors to neiznīdēs.

Efektīvs līdzeklis pelējuma apkarošanai ir arī baltais etiķis, kas sajaukts vienādās daļās ar ūdeni. Vislabāk to jaukt smidzināšanas pudelē. Pēc tam iegūtais līdzeklis jāuzsmidzina uz sapelējušās virsmas, ļaujot nostāvēties 10 līdz 15 minūtes, un tad, izmantojot tīrīšanas birsti vai sūkli, šī vieta jāberž ar apļveida kustībām. 

Lielā pavasara tīrīšana ienesīs ne tikai tīrību dzīvesvietā, bet tā arī enerģiju un svaigumu, kas noteikti uzlabos noskaņojumu. 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sasniedz vairāk kopā ar Onninen e-veikalu!

Sasniedz vairāk kopā ar Onninen e-veikalu!

Onninen piedāvā klientiem aizvien jaunākus risinājumus, kā padarīt viņu uzņēmējdarbību efektīvāku. Viens no šādiem risinājumiem ir Onninen e-veikals, kur ir pieejamas dažādas noderīgas funkcijas, kas ne tikai atvieglos iepirkšanās procesu, bet arī būs noderīgas ikdienā, veidojot projekta tāmes, sniedzot atskaites par padarītajiem darbiem vai meklējot konkrētas produktu grupas, kuras klients jau kādreiz ir sūtījis. 

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Viedoklis: Valsts atbalsts azbesta šīfera utilizācijai – vai varam labāk?

Viedoklis: Valsts atbalsts azbesta šīfera utilizācijai – vai varam labāk?

Kopš pavasara maznodrošinātām un trūcīgām personām pieejama Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atbalsta programma bīstamā azbesta šīfera nodošanai. Vai šī iniciatīva pašreizējā izpildījumā atrisinās azbesta problēmu Latvijā, un ko varam mācīties no Eiropas pieredzes?

Izstāsti Latvijai