abc.lv skaitļos

Lietotāji online28
Aktīvie uzņēmumi22869
Nozares raksti1047
Ekspertu atbildes2583
Neoklasicisms arhitektūrā: Vēsture un mūsdienās izcilākie piemēri Latvijā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Neoklasicisms arhitektūrā: Vēsture un mūsdienās izcilākie piemēri Latvijā

Neoklasicisms arhitektūrā: Vēsture un mūsdienās izcilākie piemēri Latvijā

Klasicisma stila arhitektūra, kā to jau rāda nosaukums, ietver arhitektūras risinājumus, kas aizgūti no senajiem grieķiem un romiešiem. Klasicisma jēdzienu arhitektūras un mākslas stila apzīmēšanai sāka izmantot 19. gadsimta beigās, savukārt jēdziena “neoklasicisms” nozīme latviešu valodā, atšķirībā no Ziemeļeiropas un Rietumeiropas valstu valodām, ietver tradicionālo mākslas un arhitektūras stilu aktualitāti Eiropā 20. gadsimta pirmajā pusē, paralēli modernisma stilam.

Vēsture

v_mats/flickr.com

18. gadsimta otrajā pusē klasicisma periodā sociālo un citu pārmaiņu rezultātā tādas ēkas kā teātri, publiskas bibliotēkas, muzeji, slimnīcas un citas iestādes, kas iepriekš atradās piļu vai klosteru kompleksu ietvaros, ieguva pavisam jaunu formu un raksturu. Jāsaka gan, ka arhitektūras stilu vēsturē jēdziens “neoklasicisms” dažādos reģionos visā pasaulē tiek definēts atšķirīgi; Rietumeiropas un Ziemeļeiropas valstīs neoklasicisms tiek asociēts ar klasicismu.

Neoklasicisma stils arhitektūrā jo īpaši populārs bija tieši dažādu sabiedrisko un administratīvo ēku būvniecībā 20. gadsimta pirmajā pusē, proti, šim stilam raksturīgais diženais, cēlais, tomēr kaut kādā ziņā arī vienkāršais veidols tika saistīts ar stabilitātes, drošības un kārtības idejām.

Šī iemesla dēļ 20. gadsimta pirmajā pusē neoklasicisms bija guvis popularitāti politisko režīmu varas reprezentācijas nolūkos. Tā, piemēram, Vācijā neoklasicisma stila uzplaukums 20. gadsimta sākumā saistāms ar Vācijas Impērijas arhitektūras stila meklējumiem. Viens no zināmākajiem paraugiem ir Pergamonas muzejs (1930) Berlīnē. Līdzīgi neoklasicisma tendences bija vērojamas arī fašistiskās Itālijas arhitektūrā; te būtu jāmin Kongresu pils (1954) Romā.

Ziemeļvalstīs šis stils savu uzvaras gājienu piedzīvoja 20. gadsimta sākumā, un šajā periodā tiek dēvēts par ziemeļu klasicismu. Zīmīgi paraugi arhitektūrā ir, piemēram, Kopenhāgenas policijas galvenā ēka (1924) Dānijā, kā arī Stokholmas koncertzāle (1926) Zviedrijā.

ASV arhitektūrā neoklasicisma stils guva īpašu popularitāti jau 1893. gadā rīkotās Pasaules Kolumba izstādes laikā, Čikāgā, un laika periodā līdz II Pasaules karam stils spēlēja galveno lomu sabiedriski nozīmīgu ēku arhitektūras veidošanā.

Neoklasicisms Latvijā

Aris Jansons/flickr.com

Neoklasicisma stils 20. gadsimta sākumā izplatījās arī Latvijā kā viens no dominējošiem stiliem muižu ēku, kā arī pilsētās būvēto administratīvo un sabiedrisko ēku arhitektūrā. No muižām jāmin, piemēram, Bukas muižas kungu nams Siguldas novada Mālpils pagastā, kā arī vairākas citas.

Viens no uzskatāmākajiem neoklasicisma arhitektūras paraugiem latviešu arhitektūrā ir 20. gadsimta sākumā arhitektu E. Poles un E. Laubes projektētais Rīgas Latviešu biedrības nams (1909–1910). Latvijas arhitektūrā šī stila tendences bija aktuālas vēl starpkaru periodā, kad īpašu veidolu ieguva valsts administratīvās ēkas: viena no tām ir, piemēram, arhitekta A. Klinklāva projektētā Finanšu ministrijas ēka.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Teritoriju uzkopšanas tehnika rudens un ziemas sezonai

Teritoriju uzkopšanas tehnika rudens un ziemas sezonai

"Instrumentu servisa Centrs" apkopojis plusus un mīnusus rokas elektriskajiem instrumentiem, kā arī iekārtām, kuras aprīkotas ar iekšdedzes dzinējiem. Apmeklējiet interneta veikalu www.einstrumenti.lv, kur atradīsiet jaunākos un aktuālākos piedāvājumus.

Aktuālie piedāvājumi

Kas ir liešanas epoksīda sveķi?

Kas ir liešanas epoksīda sveķi?

SIA Kompozītmateriāli piedāvājumā ir liešanas epoksīda sveķi, kas ir paredzēti dažādu koka izstrādājumu, tostarp galda virsmu un koka laivu pārklāšanai, līmēšanai ar stikla šķiedru, koka, metāla, akmens un dažādu plastikātu salīmēšanai, rotaslietu un dažādu interjera dekoru un izstrādājumu ražošanai.

Aktualitātes

Tuvojas Latvijas Būvniecības padomes vēlēšanas

Tuvojas Latvijas Būvniecības padomes vēlēšanas

Ekonomikas ministrija aicina biedrības un nodibinājumus, kuru statūtos noteiktais darbības mērķis ir būvniecības vai ar būvniecību saistīto profesionālo pakalpojumu attīstība vai laba pārvaldība, līdz 2021. gada 1. novembrim deleģēt savu pārstāvi darbam Latvijas Būvniecības padomē.

Pielaiko telpu, māju, dārzu

SIA "Baltic Wood Trade": Pielaiko telpu, māju, dārzu

SIA

SIA "Baltic Wood Trade" ir uzņēmums, kas nodarbojas ar kokskaidu granulu un brikešu, kā arī citu kokmateriālu tirdzniecību kopš 2017. gada. Tā galvenie tirgi ir Latvija, Itālija, Dānija, Francija, Grieķija, taču uzņēmums aktīvi paplašina savu klientu loku arī citās valstīs.