Ūdens riski un slīpuma nozīme: Kas jāzina, ja mājai ir plakans jumts?

Ūdens riski un slīpuma nozīme: Kas jāzina, ja mājai ir plakans jumts?
Foto: Freepik.com/ nikitabuida

Arvien lielāku popularitāti Latvijā iemanto taisnie jeb plakanie jumti – to izmantošanu veicina gan moderna dizaina privātmāju ienākšana Latvijā, gan industriālo centru un biroju būvniecība. Kādi ir galvenie izaicinājumi taisno jumtu uzturēšanā, un kas jāņem vērā, ja uz jumta vēlies izvietot terasi vai saules paneļus? Skaidro siltumizolācijas risinājumu uzņēmuma “Kingspan” eksperts.

Atšķirībā no slīpajiem jumtiem plakano jumtu praktiskums nodrošina iespēju iegūt papildu lietderīgo platību. Tas nozīmē, ka uz savas mājas jumta vari izvietot ne tikai saules paneļus, bet arī izvietot lielu terasi, ierīkot zaļo dārzu vai pat izveidot nelielu pastaigu laukumu.

Vienlaikus ir jārēķinās, ka  plakano jumtu būvniecības vai renovācijas gaitā ir jādomā par drošību un ar ilgmūžību saistītām niansēm, kas raksturīgas šiem konkrētajiem jumtu paveidiem.

Ūdens novadīšana jeb kāpēc plakanais jumts nebūs pilnīgi taisns

“Plakanā jumta būtība un salīdzinoši taisnā plakne nozīmē, ka lietus gadījumā tiem ir lielāks risks uzkrāt lielāku ūdens daudzumu, kas var radīt bojājumus jumta konstrukcijai un segumam. Piemēram, lietainā dienā caur vienu pāris milimetrus mazu caurumu var iztecēt pat trīs litri ūdens,” taisno jumtu īpatnības raksturo “Kingspan” pārdošanas vadītājs Latvijā Reinis Neļķe.

Banner 280x280

Plakanie jumti tradicionāli tiek projektēti 1 – 2 % slīpumā ar mērķi vadīt ūdens notecēšanu. Ja vēsturiski šo procesu mēdza realizēt ar keramzītbetonu, sausā betona materiāliem vai koka karkasa konstrukciju, tad šobrīd arvien biežāk un, jo īpaši – jaunbūvēs, tas tiek darīts ar siltumizolācijas materiāliem, kas svara ziņā ir vieglāki un aizņem mazāk vietas.

“Mūsdienu tirgus ir attīstījies tiktāl, ka jumta izklājuma plānus iedzīvotājiem iespējams iegūt bezmaksas – atliek iesniegt jumta datus, proti, jumta plānu, noteku izvietojumu, augstuma ierobežojuma atzīmes, vēlamo siltumnoturību un citu informāciju. Šādā veidā ir iespējams ietaupīt uz daļu no projektēšanas pakalpojumiem,” atklāj eksperts.

Drošības riski pie neprecīza slīpuma un materiālu izvēles

Ja mājas projektā paredzēts, ka uz plakanā jumta tiks izvietota kāda atpūtas zona vai saules paneļi, tas nozīmē, ka jāizvēlas tādi siltumizolācijas materiāli, kam ir augsta spiedes noturība. Tāpat jāņem vērā, ka atšķirībā no slīpajiem jumtiem ziemā plakanie jumti biežāk būs jāattīra no izveidojušās sniega kārtas.

Lai jumtu renovētu ar augstāku drošības un ilgmūžības pakāpi, uzmanība jāpievērš arī materiāla ūdens izturībai. Tas var būt svarīgi brīžos, ja izveidotais slīpums nav pietiekams un sāk veidoties nelielas peļķes.

“Ja uz jumta ir peļķe un gaisa temperatūra ir ap +30 grādiem, tumšais jumta bitumena segums var uzkarst līdz 90 grādiem, kamēr peļķē tas būs aptuveni 30 grādi. Pie milzīgām temperatūras svārstībām hidroizolācijas materiāli var sākt plīst, tāpēc ir svarīgi, lai apakšējā slānī izvietotie siltumizolācijas materiāli būtu ar uzlabotām īpašībām labākai ūdens novadīšanai, jo pretējā gadījumā bojājumi var nonākt ēkā,” skaidro eksperts.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

CSP: 2023. gadā saules un vēja elektrostacijās saražots par 92 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā

CSP: 2023. gadā saules un vēja elektrostacijās saražots par 92 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā

2023. gadā Latvijā saražoja 6 388 GWh elektroenerģijas (par 27,0 % vairāk nekā 2022. gadā), no tā 4 963 GWh no atjaunīgajiem energoresursiem (AER), liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Salīdzinājumā ar 2022. gadu saražotais apjoms no AER palielinājās par 30,0 % (par 1146 GWh). VES (vēja elektrostacijās) un SES (saules elektrostacijās) 2023. gadā saražots par 92,5 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā.

Izstāsti Latvijai