10 ieteikumi, iegādājoties jaunu mājvietu
Foto: Shutterstock
Iegādājoties jaunu dzīvesvietu, interesentam vajadzētu izvairīties no pārlieku lielas emocionalitātes, ir jādomā racionāli, skaidro būvkompānijas "Merks" nekustamo īpašumu tirdzniecības projektu vadītāja Dace Tumšā, minot desmit ierosinājumus, kas palīdzēs kritiski izvērtēt mājvietas piemērotību un atvieglos lēmumu pieņemšanu.
1. Novērtē mājokļa atrašanās vietu
Dzīvokļa atrašanās vieta ir viens no svarīgākajiem priekšnosacījumiem nekustamā īpašuma vērtībai nākotnē. Speciāliste uzsver: "Izvērtēt, vai topošā dzīvesvieta ir atbilstoša dzīves ritmam. Ne vien, domājot pat to, vai tas ir tuvu darbam, skolai un bērnudārzam, bet arī svarīgi, lai apkārtnes infrastruktūrai būtu attīstības perspektīvas".
2. Izzini papildizmaksu apmērus
Atceries noskaidrot, kam pieder zeme, un kāds ir nekustamā īpašuma nodokļa apmērs. Ja, pērkot dzīvokli, tiek noskaidrots, ka zeme, kur uzcelts daudzdzīvokļu nams pieder kādai privātpersonai, tad var nākties rēķināties ar grūti prognozējamām nomas maksām.
3. Pārliecinieties par tehnisko stāvokli
Iegādājoties gan jaunu, gan vecu dzīvokli, ir jāpievērš uzmanība inženierkomunikācijām, elektroinstalācijām un logu kvalitātei. Šāda tehnisko detaļu kvalitāte dod ievērojamu pievienoto vērtību noskatītajam dzīvokļa. Bieži vien cilvēkam bez pieredzes būvniecībā nav spēja kompetenti izvērtēt dzīvokļa tehnisko stāvokli, tamdēļ ieteicams padomu lūgt personai, kuras pieredze ir saistīta ar celtniecību.
4. Palūdz aplūkot ikmēneša rēķinu
Apsaimniekošanas izmaksas var būt ļoti dažādas, un dzīvokļa pārdevējam vienmēr var lūgt parādīt iepriekšējo mēnešu rēķina. Ja dzīvoklis ir jauns, tad visbiežāk atradīsies kāds kaimiņš ar līdzīgu platību, tad nekautrējoties vari aprunāties un izjautāt par ikmēneša maksājumiem. Speciāliste norāda, ka, apskatot rēķinu, varēsi noskaidrot ne vien aptuvenās komunālās izmaksas, bet arī mājokļa energoefektivitātes līmeni, kā arī papildizmaksu apmēru – izdevumus par apsardzi, apsaimniekošanas un atkritumu izvešanas maksu.
5. Novērtē dzīvokļa vizuālo stāvokli
Ja iepriekš minētie faktori ir izturējuši mājokļa meklētāja pārbaudi, tad var ķerties pie dzīvokļa kosmētiskā stāvokļa izzināšanas. "Protams, ka ir iespējams veikt remontdarbus tikko iegādātajā dzīvoklī, ieguldot papildus finanses, tomēr izdevīgāk, iegādājoties dzīvokli, ir piemaksāt mazliet vairāk un saņemt iespēju, iekārtoties jaunajā mājvietā, bez lieka uztraukuma par gaidāmajiem remontdarbiem un bez lieka finanšu līdzekļu patēriņa, jo parasti šie šķietamie ieekonomētie līdzekļi var izvērsties kā otrs darbs", tā būvkompānijas pārstāve.
6. Aplūko dzīvokli un tā apkārtni diennakts tumšajā laikā
Komponents, kuram noteikti vajadzētu pievērst uzmanību un kas nav mazsvarīgs, ir daudzdzīvokļu namā jau dzīvojošie cilvēki un apkārtnes kaimiņi. "Ieteiktu aplūkot dzīvojamā nama rajonu diennakts tumšajā laikā, tad varētu novērtēt apgaismojuma kvalitāti pagalmā, kā arī tas sniegtu pārliecību, ka apkārtnes iedzīvotāji par naktsdzīvi ir vienlīdzīgās domas ar tevi, " stāsta eksperte, uzsverot, ka ne tikai apkārtnes iedzīvotāji ir tas, ko var izvērtēt naktī, dienas tumšajā laikā, var novērot arī citas lietas kā pārpildītu automašīnu stāvvietu vai nepietiekamu apgaismojumu uz ielas.
7. Izvērtē dzīvojamās platības izmēru
Gadījumā, ja tiek veikta dzīvokļa rezervācija, svarīgi ir iedziļināties dzīvokļa plānojumā jāsaprot, vai būs pietiekami daudz vietas nepieciešamajām mēbelēm – lielajam drēbju skapim, veļasmašīnai, cik daudz brīvās telpas paliks pēc mēbeļu novietošanas - pietiekama platība ir ļoti svarīgs komponents. Pirms tiek noformēts pirkums, ir jāizprot, kā tiks organizēta tālākā dzīvošana jaunajā dzīvesvietā.
8. Pievērs uzmanību izsauļojamībai
Svarīgs faktors ir skats pa logu, kā arī izsauļojamība. Dace Tumšā izklāsta: "Izsauļojamība nozīmē to, cik daudz dzīvoklī ieplūst saules gaisma. Jāsaprot, kāda tipa cilvēks ir jaunā dzīvokļa meklētājs. Logu novietojums dzīvoklī jāsalāgo ar ikdienas paradumiem, piemēram, vai cilvēkam svarīgi celties ar saules gaismu, vai, atnākot mājās, ir vēlme, lai dzīvojamajā istabā iespīd saules stari, vai arī ir nepieciešamība pēc saules gaismas guļamistabā".
9. Pastaigājies pa esošo apkaimi
Ar mašīnu izbraukājot dzīvokļa apkārtni, nereti vien ir par maz. Speciāliste vislabāk iesaka apkārtni izstaigāt, piemēram, aizejot līdz vietējam veiklam vai parkam. Šādas pastaiga ne vien ļaus labāk izbaudīt apkārtni, bet arī palīdzēs objektīvāk novērtēt veikalu, parku tuvumu, piemājas celiņu kvalitāti u.tml.
10. Uzņem bildes
Meklējot dzīvokli, visbiežāk sanāk apsvērt vienlaicīgi vairākus variantus, tāpēc bilžu uzņemšana palīdzēs atcerēties dzīvokļa izkārtojumu, logu skaitu un citus komponentus, ko nebūs izdevies paturēt prātā. Bilžu pārskatīšana, nereti ļaus kritiski apsvērt dzīvokļa piemērotību, izvairoties no papildus apskates organizēšanas.