abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi22601
Nozares raksti1028
Ekspertu atbildes2576
10 padomi, kā sagatavot mazulim drošu vidi  : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

10 padomi, kā sagatavot mazulim drošu vidi 

10 padomi, kā sagatavot mazulim drošu vidi 

Gaidot bērna ienākšanu ģimenē, ir īstais laiks sagatavot drošu vidi mājās. IKEA interjera dizainere Kristīne Jansone atklāj interjera knifus, kas palīdzēs pasargāt mazuli dzīves pirmajos gados.

"Bērni daudz spēcīgāk izjūt ārējo faktoru ietekmi nekā pieaugušie, tāpēc mēs pastiprinātu uzmanību pievēršam visu iespējamo risku mazināšanai – no rotaļlietām līdz mēbelēm. Lai gādātu par jaunākajiem ģimenes locekļiem, tiek ražotas drošas mēbeles, izmantojot bērniem pilnīgi drošas krāsas un materiālus. Tomēr pareizo preču iegāde ir tikai monētas viena puse, otra – ir to atrašanās vieta mājās un pielietojums," atgādina interjera dizainere, kura pavisam nesen iekārtoja istabu jaundzimušajam, kura ienākšanu pasaulē gaida kāda kupla ģimene Rīgā.

Drošības standarti mainās atkarībā no bērna vecuma. "Jaundzimušo aprūpē divas svarīgākās vietas ir mazuļa gultiņa un pārtinamais galds. Ir ļoti svarīgi visas bērnu mēbeles montēt un lietot atbilstoši lietošanas instrukcijai, lai pēc iespējas samazinātu iespējamos riskus. Kad mazulis ir paaudzies, sāk rāpot un patstāvīgi pārvietoties, jānodrošina plašāka zona, un tur lieti noderēs dažādi palīglīdzekļi, piemēram, rozetes aizsargi un vadu organizatori, lai nepiesaistītu zinātkārā mazuļu uzmanību," stāsta dizainere. Viņai ir vēl daži padomi, kā iekārtot maziem bērniem drošu mājokli. 

1. Bērniem jālieto bērnu lietas 

Bērnu preces ir pārbaudītas un drošas tieši bērniem. Tās izgatavotas no bērniem drošiem materiāliem, izmantojot speciālas ražošanas un preču pārbaudes metodes, lai jaunie vecāki varētu uz šiem priekšmetiem pilnīgi paļauties. Piemēram, ANTILOP barošanas krēsls izgatavots no plastmasas, kas nesatur bisfenolu A (BPA), to ir viegli tīrīt un pārvietot. Turklāt tas maksā tikai mazliet virs desmit eiro. Lietošanas instrukcijā aprakstītos noteikumus ir ļoti svarīgi ievērot arī atkarībā no bērna vecuma, jo tas, kas ir pilnīgi drošs trīsgadniekam, var nebūt piemērots jaundzimušajam.

2. Izvēlies lietas, kas aug līdz ar bērnu

Bērni aug ļoti ātri, un viņu vajadzības strauji mainās. Lai ietaupītu naudu un lai nebūtu bieži jāmaina mantas, kas jau iemīļotas, jau laikus izvēlies daudzfunkcionālus priekšmetus, ko var pielāgot pēc vajadzības. Viens piemērs ir mazuļa gultiņa – tās pamatnes augstumu var mainīt, un sānu malu var noņemt, lai gultiņa derētu arī tad, kad mazais jau pats spēs tajā iekāpt un no tās izkāpt. Pielāgojamas mēbeles ir pieejamas arī lielākiem bērniem, piemēram, gulta, ko var pagarināt līdz pat diviem metriem un kas labi kalpos līdz pat pusaudžu vecumam. Augošiem bērniem piemēroti ir arī galdi, krēsli un viegli pārveidojami drēbju skapji. Vēl viena šādu mēbeļu priekšrocība ir ierosme bērna iztēlei un stimuls būt patstāvīgiem – ja rakstāmgalds vai plaukti skapī būs bērnam parocīgā augstumā, viņam retāk būs nepieciešama tava palīdzība, un viņš pats varēs ar daudz ko tikt galā.

3. Pārdomāts iekārtojums

Mājoklī, kur dzīvo mazulis, iekārtojums jāveido, pievēršot uzmanību dažādām niansēm. Mēbeles nevajadzētu likt pie loga nevienā telpā, jo īpaši bērnistabā, tomēr, ja citādi nevar, logiem nepieciešami fiksatori, lai bērni nevarētu logus atvērt. Kad mazulis jau rāpo, viņam jāsagatavo vieta, kur paplašināt savus apvāršņus – izbrīvē vietu bez mēbelēm un asiem mēbeļu stūriem uzliec stūra aizsargus, durvīm – fiksatorus, lai bērni neiespiestu pirkstus. Vienmēr pārbaudi, vai kaut kur nekarājas vadi vai auklas, un pie augstās gultas vai divstāvu gultas nevajadzētu piestiprināt neko, kas varētu radīt jebkādu apdraudējumu, piemēram, lecamauklu. 

4. Piestiprini mēbeles pie sienas

Iekārtojot istabu, mēbeles jāmontē un jālieto, ievērojot visus lietošanas norādījumus. Augstās mēbeles kārtīgi jāpiestiprina pie sienas. Ja mājās vairs nav lieku stiprinājumu, kas parasti iekļauti mēbeļu komplektā, IKEA veikalā tos var saņemt bez maksas.

5. Glabā prātīgi

Ikdienas rūpes par jaundzimušo ļoti atvieglos tas, ka biežāk vajadzīgās lietas būs ērti aizsniedzamas un stāvēs tieši pie mazuļa gultiņas un pārtinamā galda. Tikai par pāris eiro var iegādāties kastītes, ko var piestiprināt pie pārtinamā galda un kur var salikt visas vajadzīgās higiēnas preces. 

Mājokļa tīrīšanas līdzekļi, medikamenti un citas ķīmiskas vielas vienmēr jāglabā bērniem nepieejamā vietā. Bērniem paredzētās lietas gan labāk glabāt viņiem viegli aizsniedzamā vietā un tieši bērniem paredzētās kastēs vai atvilktnēs. Rotaļlietas var likt kastēs uz ritenīšiem – tās ir parocīgas un atvieglos mājas kārtošanu pēc rotaļām. 

6. Droša vieta pie loga

Drošības nolūkā pārliecinies, ka žalūzijām nav auklu vai cilpu, jo īpaši bērnistabā, lai novērstu nožņaugšanās risku. Rullo žalūzijas bez auklām vai aizkari būs drošāka izvēle. 

7. Lieto tikai drošas lampas

Bērnistabā izmanto gaismekļus, kas paredzēti tieši bērniem. Tie parasti ir speciālā ietvarā vai citādi aizsargā zinātkāros pasaules izzinātājus, lai bērni nevarētu apdedzināties, saplēst spuldzi vai pieskarties spuldzes patronai. Elektrības vadi un rozetes visā mājoklī pēc iespējas jānodrošina un jāpaslēpj no bērniem.

8. Vienmēr izmanto drošības rīkus

Speciāli drošības aizslēgi jāizmanto arī sadzīves tehnikai, piemēram, lai bērni nevarētu atvērt cepeškrāsni. Stūra aizsargi pasargā bērnus pret sasitumiem, atvilktņu un skapju durvju fiksatori neļauj bērniem piekļūt asiem priekšmetiem, un mēbeļu amortizatori pasargā mazos pirkstiņus, lai tos neiespiestu. Pie trepēm un citās potenciāli bīstamās vietās, piemēram, pie balkona, vēlams uzstādīt drošības aizslietni. Pretslīdes paklājiņš vannai vai dušai un pretslīdes paliktnis istabas paklājam samazina kritienu iespējamību. Gādājot par bērnu drošību mājās, vienmēr lieto rozetes aizsargus un vadu organizatorus.

9. Telpaugus izvēlies rūpīgi

Mājās, kur dzīvo mazi bērni un jo īpaši bērnistabā nevajadzētu turēt augus, kas var būt indīgi, lai neradītu bērnam kārdinājumu to pagaršot.

10. Drošām rotaļām

Iekārtojot vidi bērnam, izmanto tikai bērna vecumam atbilstošas rotaļlietas. Telpā, kur dzīvo bērni, kas jaunāki par trīs gadiem, neglabā sīkus priekšmetus, piemēram, magnētus, dekoratīvos akmeņus vai citus sīkumus. Ja mazais jau rāpo un pasauli iepazīst, pārvietojoties pa grīdu, istabā vēlams izklāt mīkstu, siltu paklāju vai rotaļu paklājiņu.

Dizainere viesojās pie kuplas četru bērnu ģimenes, kas gaida piektā bērna ienākšanu pasaulē. Apskati bildes un izpēti, kā notika vecāku guļamistabas pārvērtības. Iekārtojamā telpa ir tikai deviņus kvadrātmetrus liela, un tajā bija jāatrod vieta gan vecāku gultai, gan skapim, gan mazuļa gultiņai.

PIRMS

Vecaku_istaba_PIRMS__3_

Vecaku_istaba_PIRMS__4_

PĒC

Vecaku_istaba_PEC__1_

Vecaku_istaba_PEC__3_

Vecaku_istaba_PEC__5_

Vecaku_istaba_PEC__6_

Vecaku_istaba_PEC__2_

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Ūdens sūkņi – no "Akvedukta"

Ūdens sūkņi – no

"Akvedukts" vairāk nekā 25 gadu garumā piedāvā dažāda lietojuma ūdens sūkņus. "Akvedukta" speciālisti jums palīdzēs izvērtēt un ieteiks labāko − vai tas būtu sūknis ūdensapgādei, iegremdējamais sūknis drenāžai vai kanalizācijai vai cirkulācijas sūknis apkures sistēmai. 

Aktuālie piedāvājumi

Energoefektīvas koka karkasa mājas

Energoefektīvas koka karkasa mājas

JK Būve piedāvā koka karkasu māju būvniecību ar pilnu apdari. Vairāk nekā 15 gadu pieredze būvniecībā. Strādājot skandināvu valstīs, iegūtā pieredze ļauj veikt karkasa māju būvniecību pēc augstākajiem standartiem.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Reaton" vannas istabas būvniecība: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veidojot savas vannas istabas stilu, jāpievērš uzmanība tās funkcionalitātei un dizainam, jo, iespējams, ka tieši šī telpa kļūs par tavu miera ostu un pozitīvās enerģijas avotu. "Reaton" īstenos tavas ieceres atbilstoši jaunākajām interjera dizaina un stila tendencēm.