10 vienkārši un noderīgi padomi automašīnas gaisa kondicionēšanas sistēmas uzturēšanai
Iedomājieties svelmainas vasaras dienas, kad esat iestrēguši satiksmē... Par laimi, lielākā daļa mūsdienu automobiļu ir aprīkoti ar glābšanas līdzekli – automobiļa gaisa kondicionieri. Bet kā tieši šī sistēma pārvērš karstu auto par vēsu patvērumu? Izpētīsim, kas nodrošina komfortu uz ceļa.
Jūsu automašīnas gaisa kondicionētājs nav maģija, tas ir zinātnisks risinājums! Lūk, vienkāršots procesa skaidrojums!
- Spiediena spēks: sistēmas pamatā ir īpašs aukstuma aģents – šķidrums, kas viegli absorbē un atdod siltumu. Kompresors, ko darbina automašīnas dzinējs, sūknē aukstuma aģentu, pārvēršot to augsta spiediena un temperatūras gāzē.
- Siltummaiņa: no karsta uz aukstu – karstā augstspiediena gāze nonāk kondensatorā, kas parasti atrodas automašīnas priekšpusē. Šeit gāze plūst caur caurulītēm, kas pakļautas gaisa plūsmai, izdalot siltumu ārējā vidē, līdzīgi kā radiatorā. Šajā procesā gāze kondensējas atpakaļ šķidrā veidā.
- Paplašināšanās maģija: šķidrais aukstuma aģents pēc tam izplūst caur izplešanās vārstu. Šis vārsts strauji samazina šķidruma spiedienu, liekot tam pārvērsties aukstā, zema spiediena miglā.
- Vēsā gaisa piegāde: atvēsinošais fināls – atdzesētā migla sasniedz iztvaicētāju, kas parasti atrodas aiz paneļa. Gaisu no automobiļa salona iesūc ventilators pāri iztvaicētāja aukstuma spirālēm. Gaisam uzsūcot aukstumu no aukstuma aģenta, tas tiek susināts, un tā temperatūra ievērojami pazeminās. Pēc tam šis vēsais un sausais gaiss caur ventilācijas atverēm tiek iepūsts atpakaļ salonā, nodrošinot komfortu.
Papildus dzesēšanai: automašīnas gaisa kondicionētājs dara vairāk, nekā tikai atdzesē gaisu.
Noņemot mitrumu iztvaikošanas procesa laikā, sistēma palīdz arī pret stiklu aizsvīšanu, kas īpaši svarīgi ir mitrās dienās – sausinātais gaiss novērš kondensāta veidošanos uz vējstikla un logiem, nodrošinot skaidru redzamību.
Samazina smakas: gaisa kondicionēšanas sistēmās bieži ir iekļauti salona gaisa filtri, kas aiztur putekļus, ziedputekšņus un citus alergēnus, uzlabojot gaisa kvalitāti un samazinot nepatīkamās smakas automašīnā.
Karstos vasaras mēnešos jūsu automašīnai ir jābūt vēsai un ērtai. Taču, tāpat kā jebkurai citai jūsu automašīnas sistēmai, arī jūsu gaisa kondicionēšanai ir nepieciešams TLC, lai tā darbotos vislabākajā veidā.
Šeit ir 10 pamata padomi, lai jūsu automašīnas gaisa kondicionētājs darbotos nevainojami.
- Darbiniet to regulāri: pat vēsākā laikā ieslēdziet gaisa kondicionētāju vismaz 10 minūtes nedēļā. Tādējādi tiek cirkulēts aukstumaģents un sistēma tiek ieeļļota, novēršot blīvējumu izžūšanu.
- Nomainiet gaisa filtrus: aizsērējis salona gaisa filtrs ierobežo gaisa plūsmu un samazina dzesēšanas efektivitāti. Nomainiet salona gaisa filtru saskaņā ar automašīnas apkopes grafiku, parasti ik pēc 12 mēnešiem vai 15 000 jūdzēm.
- Tīrība ir forša: netīrumi un gruži var uzkrāties uz kondensatora spolēm, kas atrodas jūsu automašīnas priekšpusē. Izmantojiet mīkstu suku vai saspiestu gaisu, lai viegli noņemtu visus uzkrātos netīrumus, lai uzlabotu gaisa plūsmu un dzesēšanas veiktspēju.
- Netaupiet uz apkopi: ieplānojiet regulāru profesionālu automašīnas gaisa kondicionēšanas sistēmas apkopi, parasti reizi divos gados. Tehniķis var pārbaudīt aukstumaģenta līmeni, pārbaudīt, vai nav noplūdes, un pārliecināties, ka visas sastāvdaļas darbojas pareizi, vai izmantot padomus, kā salabot gaisa kondicionētājus, no autodoc.lv.
- Klausieties: neparasti trokšņi, kas nāk no gaisa kondicionēšanas sistēmas, var norādīt uz problēmu. Esiet piesardzīgs attiecībā uz jebkādām čīkstošām skaņām un pēc iespējas ātrāk ļaujiet tās pārbaudīt profesionālim.
- Noplūdes novēršana: gaisa kondicionēšanas sistēmas noplūdes var izraisīt sliktu dzesēšanu un kaitējumu videi aukstumaģenta izdalīšanās dēļ. Meklējiet zem automašīnas noplūdes pazīmes, piemēram, eļļas traipus vai peļķes.
- Uzlādējiet atbildīgi: neuzpildiet aukstumaģentu pats – sertificēts tehniķis var droši pārbaudīt un nepieciešamības gadījumā uzlādēt sistēmu, nodrošinot pareizu aukstumaģenta daudzumu un veidu.
- Reizēm maksimālā dzesēšana: lai gan nepārtraukta gaisa kondicionētāja darbināšana ar augstu temperatūru nenodrošina degvielas patēriņa efektivitāti, maksimālā dzesēšanas režīma izmantošana īslaicīgi var palīdzēt novērst mitruma uzkrāšanos sistēmā.
- Novietojiet automašīnu ēnā: ja iespējams, novietojiet automašīnu ēnainā vietā, lai samazinātu kopējo siltuma slodzi uz salonu. Tādējādi gaisa kondicionētājs darbosies mazāk un automašīna jau no paša sākuma būs vēsāka.
- Priekšdzesēšana stratēģiski: ja zināt, ka iekāpsiet karstā automašīnā, izmantojiet tālvadības iedarbināšanas funkciju (ja jūsu automašīnai tāda ir), lai pirms iekāpšanas atdzesētu salonu. Tas samazina gaisa kondicionētāja sākotnējo darba slodzi.
Ievērojot šos vienkāršos padomus, jūs varat nodrošināt, ka jūsu automašīnas gaisa kondicionētājs nodrošinās jums komfortu un vēsumu vēl daudzus kilometrus. Atcerieties, ka labi uzturēta gaisa kondicionēšanas sistēma ne tikai nodrošina komfortu, bet arī var uzlabot degvielas efektivitāti un pagarināt jūsu automašīnas gaisa kondicionēšanas sastāvdaļu kalpošanas laiku.