Bauskas novada uzņēmēji prasa steidzami veidot valstisku mehānismu grants ceļu glābšanai
Jelgava, 3.marts, LETA. Latvijas novadu dzīvotspējas saglabāšanai ir nepieciešama tūlītēja, saskaņota valsts un pašvaldību politika, kas balstīta uz izpratni par valsts vietējo grants autoceļu nozīmes un saglabāšanas nepieciešamību, pretējā gadījumā iedzīvotāju aizbraukšana no valsts turpināsies un apsīks uzņēmējdarbība novadā, pauduši Bauskas novada uzņēmēji rezolūcijā, kas pieņemta novada Uzņēmējdarbības konsultatīvās padomes atklātajā sēdē.
Rezolūcija, kurā norādīts, ka Saeimai un valdībai jābeidz izturēties pret ceļiem kā pret traucējošu sadaļu valsts budžetā, kurai finansējumu var viegli izsvītrot uz vairākām desmitgadēm, nosūtīta Valsts prezidentam, Saeimas deputātiem, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, Finanšu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības, Satiksmes un Ekonomikas ministrijai, Latvijas Pašvaldību savienībai, VAS "Latvijas Valsts ceļi", Bauskas novada domes deputātiem.
Pieņemtajā rezolūcijā uzsvērta nepieciešamība steidzami veidot valstisku mehānismu grants ceļu glābšanai un atjaunošanai, nosakot galvenās prioritātes, tajā skaitā finanšu atbalsta un nodokļu politikas saskaņošanu. "VAS "Latvijas Valsts ceļi" un pašvaldībām nepieciešams izveidot sadarbības un finansēšanas mehānismu nekavējošas rīcības uzsākšanai, nosakot "dzīvības ceļus" katrā teritoriālajā vienībā. Savukārt pašvaldībām nepieciešama apsaimniekošanas sistēmas izveide, paredzot vietējo ceļu atjaunošanas un uzturēšanas darbus plānot vismaz desmit gadu periodā. Bauskas novada pašvaldība tiek aicināta līdz 2020.gadam veikt pašvaldības vietējo autoceļu inventarizāciju un dokumentēšanu," par uzņēmēju pausto aģentūru LETA informēja Bauskas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ieva Šomina.
Padome, pirms pieņemt rezolūciju, iepriekš organizēja tikšanās ar iedzīvotājiem novada pagastos un uzklausīja viņu viedokli. Pieaicinot ceļu būves speciālistus, pagastos tika veikta ceļu apsekošana, identificējot problemātiskos ceļus, konstatējot būtiskos defektus, ceļu uzturēšanas vājās vietas.
Konsultatīvā padomes pārstāvji secinājuši, ka sliktais grants ceļu stāvoklis paralizē dzīvi novada lauku teritorijās, un ir reāls drauds iedzīvotāju labklājībai un pat izdzīvošanai, jo valsts neatliekamās palīdzības dienesti slikto autoceļu stāvokļa dēļ nevar nokļūt izsaukuma vietās, skolēnu autobusi nogrimst neizbrienamos un neizbraucamos dubļos, iedzīvotājiem ir grūtības nokļūt darba vietās, autoceļu katastrofālais stāvoklis paralizē uzņēmējdarbību, kā sekas ir nenotikušas piegādes, nesaņemta ražošanas izejvielas, nenosūtīta produkcija. Kādā novada saimniecībā iekavējusies lauku apsēšana, jo ceļa stāvokļa dēļ zemnieku saimniecībai nevarēja piegādāt sēklas materiālu.
Uzņēmēji, salīdzinot iegūto informāciju ar datiem par iedzīvotāju skaita samazināšanos un uzņēmējdarbības pievienoto vērtību, secinājuši, ka aizbraukušo skaits ir mazāks un uzņēmējdarbība sekmīgāka tajos pagastos, kur ceļi ir salīdzinoši labākā stāvoklī.
"Pastāv nopietnas politiskās izpratnes problēmas par reālo situāciju, kā rezultātā valsts vietējo autoceļu degradācija turpinās jau 20 gadu. Savukārt Finanšu ministrija un Satiksmes ministrija savstarpēji nav spējīgas vienoties par Autoceļu fonda atjaunošanu un šai iecerei nav valdības politiskā atbalsta," pauduši Uzņēmējdarbības konsultatīvās padomes sēdes dalībnieki, pieprasot Bauskas novada pašvaldībai izsludināt ārkārtas stāvokli novadā līdz laikam, kamēr tiks veikti minimālie valsts vietējo autoceļu stāvokļa uzlabojumi, lai iedzīvotāji varētu saņemt valsts garantētos pamatpakalpojumus izglītības, veselības, drošības un ugunsdrošības jomās.