Nepieciešamības gadījumā Rīgas dome veiks Marijas ielas grausta piespiedu sakārtošanu
Rīga, 4.okt., LETA. Nepieciešamības gadījumā Rīgas dome sāks Marijas ielas grausta atkārtotu piespiedu sakārtošanu, šodien ārkārtas sēdē lēma galvaspilsētas domes deputāti.
Kā aģentūra LETA informēja domē, pēc svētdien notikušā incidenta, kad no Marijas ielā 6 esošās ēkas fasādes uz braucamās ceļa daļas un ietves nokrita fasādes fragmenti, atbildīgie dienesti mājas īpašniekiem noteica līdz 9.oktobrim veikt visus nepieciešamos drošības pasākumus apdraudējuma novēršanai.
Tomēr, ņemot vērā iespējamību, ka līdz noteiktajam termiņam īpašnieki varētu nebūt veikuši noteiktās darbības, Īpašuma departaments rosināja veikt būves piespiedu sakārtošanu.
Aptuvenās izmaksas darbību veikšanai varētu būt 20 000 eiro, taču summa vēl jāprecizē. Darbu laikā plānots pa visu ēkas perimetru uzstādīt sastatnes, apstrādāt fasādes sagrautās dzegas, nomainīt sapuvušos torņa balstus un veikt citus drošības nodrošināšanai nepieciešamos remontdarbus, norādīja Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR).
Darbus plānots pabeigt līdz 3.novembrim un pēc to īstenošanas iztērētā summa tiks pieprasīta no ēkas īpašniekiem.
Tā kā Marijas ielas ēkas stāvoklis gadu desmitu laikā ir tikai pasliktinājies, deputāti sprieda par to, vai piemērotie sodi īpašniekiem par atbilstoša ēkas stāvokļa nenodrošināšanu ir pietiekami.
Komitejas priekšsēdis atzīmēja, ka Īpašumu departaments izstrādā normatīvo aktu grozījumus, ar kuriem rosina palielināt paaugstināto nodokļu likmi vidi degradējošajām būvēm, kuras netiek apdzīvotas, par vēl diviem procentpunktiem. Proti, kopā šīm ēkām paaugstinātā nodokļu likme veidotu 5% no zemes gabala vērtības, bet ēkām, kuras tiek apdzīvotas, tā paliktu nemainīga - 3%.
Par spīti tam, ka kopš 2002.gada vairākkārtīgi ir veikti ēkas piespiedu sakārtošanas darbi, kā arī piemēroti sodi ēkas īpašniekiem, joprojām nav izdevies atrisināt situāciju ar Marijas ielā 6 esošo ēku.
Priekšlikumu vidū izskanējuši piedāvājumi pašvaldībai ēku atsavināt piespiedu kārtā, taču komitejas priekšsēdis skaidroja, ka dome nav tiesīga atsavināt īpašumu bez konkrēta ēkas izmantošanas plāna. "Atsavinot īpašumu piespiedu kārtā, domei būtu jāatmaksā uzņēmumam tirgus vērtība, māja jāsakārto, ieguldot ne mazāk kā 1500 eiro uz kvadrātmetru, un jāizdomā ēkas pielietošanas funkcija, jo tas ir viens no piespiedu atsavināšanas pamatnoteikumiem," skaidroja Burovs (GKR).
Viņš apgalvoja, ka sodu paaugstināšana un piemērošana pagaidām ir vienīgais instruments, kā cīnīties ar "graustu miljonāriem".
Ja līdz nākamā gada augustam ēkas īpašnieki nebūs īstenojuši ēkas fasādes atjaunošanas projektu, dome īpašniekiem piemērošot atkārtotu sodu 5000 eiro apmērā un varēšot to piemērot kaut vai katru nedēļu.
Kā ziņots, ēka jau vairāku gadu garumā ir izpelnījusies Rīgas slavenākā grausta nosaukumu. Īpašumu veido zemes vienība 1432 kvadrātmetru platībā, uz kuras atrodas piecstāvu dzīvojamā ēka un pagrabs zem pagalma. Tā ir klasificēta kā B kategorijas vidi degradējoša būve un tai ir piemērota paaugstināta nodokļu likme, līdz ar to 488 eiro vietā īpašnieki ik gadu maksā vairāk nekā 17 000 eiro.